Bezini Değiştirmek İçin Bebeğinizi Uyandırmalı Mısınız?

Bazı anne babalar, bez değiştirmek için bebeklerini uyandırmanın iyi bir fikir olup olmadığı konusunda kararsız kalmaktadır. Bu soruyu kendilerine her gün sorabilirler.
Bezini Değiştirmek İçin Bebeğinizi Uyandırmalı Mısınız?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bebeğinizin cildi idrar, dışkı ve kozmetik ürünlerine karşı oldukça hassastır. Ciltteki tahrişi ve dermatiti önlemek için bebeklerin bezlerini sık sık değiştirmek gerekir.

Bez değiştirmek için bebeği uyandırmak birkaç duruma bağlıdır. Bebeğini uyumaya zorlayan bir anne, bebeğini uyandırmaktan rahatsız olmayacaktır. Hiç kimse uykusundan uyandırıldığı için hırçın olan bir bebekle mücadele etmek istemez. Bununla birlikte, eğer bebeğin cildi sık sık bezi yüzünden tahriş oluyorsa, dermatiti önlemek için annenin gece boyunca bebeğini uyandırıp bezini değiştirmesi oldukça normaldir.

Bezini Değiştirmek İçin Bebeğinizi Uyandırmalı Mısınız?

Başka yazılarda da bahsettiğimiz gibi, her bebek farklıdır. Bir bebek için iyi olan bir yöntem, bir diğer bebekte etkili olmayabilir. Bu yüzden önceki çocuğunuzda uyguladığınız metodlara güvenmeyin.

yatan bebek

Bebeğin ne gibi ihtiyaçları olduğunu belirlemek anne babaların işidir. Bu nedenle, bezini değiştirmek için bebeğinizi uyandırmanız gerekip gerekmediğini etkileyen faktörler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Öncelik hangisidir: dinlenme mi hijyen mi?

Şüphesiz, idrar ve dışkı ile dolu kirli bezin uzun bir süre boyunca kalması yeni doğan bebeğin hassas cildi için zararlıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda bebeğin uykusunu bölmemek de onun gelişimi için önemlidir.

Bebek uyanıkken bezini değiştirmek kolaydır. Sorun olan bebek uyurken bunu nasıl yapacağınızdır. Bebeğinizin uykusunun mu yoksa temizliğinin mi önemli olduğu doğru kararı almanızda yardımcı olacaktır.

bebek bezi değiştirmek

Yiyecek bebeğin midesine ulaştığında bebek dışkılamaya başlar. Bu duodenokolik refleks olarak bilinir ve bebeğin bezinin değişme vaktinin geldiğini gösterir. Mama ile beslenen bebekler, 3 saatte bir yemek yemek için ve bezinin değişmesi için uyanır. Bu nedenle bezini değiştirmek için bebeğinizi uyandırmanıza gerek yoktur.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğiniz daha sık dışkılayacaktır ve daha sık acıkacaktır. Bu nedenle bebek daha sık uyanacaktır ve bu sayede ayrıyeten uyandırmanıza gerek kalmadan bebeğin bezini değiştirebilirsiniz.

Bebeğim 6 saat ya da daha fazla uyuyor! Ne yapmalıyım?

Bebeği kesintisiz olarak 6-7 saat uyuyan anne babalar bu ikilemi yaşamaktadır. Bez değiştirmek için bebeği uyandırmak pek çok aileyi endişelendirmektedir ve bunun için aileler pediatristlerden yardım almaktadırlar.

Tek kullanımlık bezler artık idrarı çok güçlü bir şekilde emmektedir. Özellikle gece kullanım için tasarlanan bezler bebeğinizin gece uykusunda rahat etmesini amaçlamaktadır. 6-7 saat kesintisiz uyuyan bebeğinizi bez değiştirmek için uyandırmamalısınız. Bez sıvıyı emecektir ve bebeğiniz uyanana kadar altı kuru kalacaktır.

bebeğini uyutan anne

Bununla birlikte, bebeğiniz uyumadan hemen önce bezini değiştirdiğinizden ve cildinin kuru olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, pişiği engellemek için bebeğinize krem sürmelisiniz. Bebeğiniz için hangi kremin uygun olacağını pediatristinize sorabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz geceleri emmek için uyanıyorsa, büyük ihtimalle siz emzirirken uyuyakalacaktır. Bu nedenle, bez değiştirmek için bebeği uyandırmak ters tepecektir. Bez ertesi sabaha kadar kuru kalmalıdır. Bununla birlikte, bebeğiniz uyanır uyanmaz bezi değiştirmelisiniz.

Ne zaman bez değiştirmek için bebeğimi uyandırmalıyım?

Tek kullanımlık bezler alerji yaptığı için, bebeğiniz için tek alternatif kumaş bezler ise, yapacağınız en iyi şey çok ıslandığında veya bebeğiniz kaka yaptığında bezi değiştirmek olacaktır.

Tuvaletini yaptıktan sonra bebek kendiliğinden uyanabileceği gibi, bazen de malesef bebeği sizin uyandırmanız gerekebilir. Yatak ve çarşaf arasında bir koruyucu kullanmak, bebeğinizin altının kuru kalmasına yardımcı olabilir. Bir battaniye ya da havlu da kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta bebeğinizi nemden uzaklaştırmaktır.

Eğer bebek ishal olduysa bezi acilen değiştirmelisiniz çünkü dışkı asitli olabileceğinden bebeğin hassas cildine zarar verebilir. Emiciliği yüksek tek kullanımlık bezler kullansanız da, bebeğinizin bezini değiştirmeniz gerekir.

Böyle bir durumda gece bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir ve bunun sonucunda da bebeğinizin tekrar uykuya dalması uzun süre alarak sizin için zor bir süreç olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.