Aç Kalmadan Kilo Vermenin 6 Yolu

Kilo vermek istiyorsanız, açlık ve susuzluk arasındaki ayrımı anlamanız gerekiyor. Bir şeyler yemeye ihtiyacınız olduğunu sanıyorsanız eğer, öncelikle aç olduğunuzdan emin olmak için bir bardak su için.
Aç Kalmadan Kilo Vermenin 6 Yolu

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Çoğu zaman, kilo vermenin aç olmak anlamına geldiğini düşünürsünüz. Gerçek şu ki, her an aç olmak, metabolizmayı daha yavaş çalışır hale getirir, bu da kilo almayı iyice kolaylaştırır.

Bu yazıda, daha iyi bir yaşam tarzı elde etmenize yardımcı olabilecek 6 basit yemek stratejisi hakkında bilgi vereceğiz. Aç kalmak zorunda kalmadan kilo vermenin mümkün olduğunu göreceksiniz. 

1. Öğünleri atlamaktan kaçının

yemek yiyen kadın

Öğün atlamak, vücudun enerji tasarruf mekanizmalarını etkiler. Başka bir deyişle, vücudunuz daha az enerji harcamaya başlar, ancak açlık sancılarından dolayı bir sonraki öğününüz de muhtemelen daha büyük olur.

Vücut, almış olduğu enerjiyi korumak isteyeceği için aldığı bu yağları karında depolamak ister. Ancak bu yağlar, karaciğer problemlerinden ve kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma riskinizi artırır.

Yukarıda belirtilen tüm bu nedenlerden dolayı, öğün atlayarak aslında birkaç kilo da ekstradan almış oluyorsunuz.

 • Açlık yaşamadan kilo vermek için, her öğün arasında bir atıştırmalık tüketerek, günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) yemenizi öneriyoruz.
 • Bu şekilde ihtiyacınız olan tüm besinleri elde edebileceksiniz, ayrıca metabolizmanızda meydana gelmesi muhtemel olan değişiklikleri önleyebilecek ve ideal kilonuzu koruyacaksınız.

2. Yeterli miktarda lif tüketin

Sebzeler ve meyveler, daha rahat çiğneyebileceğiniz besinlerdir. Bu çiğneme işlemi, beyninizin daha küçük porsiyonlardan memnun kalmasını da sağlamaktadır.

Mide açısından, çözünebilir lifler, midenin boşaltılmasına yardımcı olur ve şişkinliği artırır, bu durum da tokluk hissini uzatır.

Yiyeceklerin bu şekilde ince bağırsaktan geçmesi daha uzun sürer. Yeterli lif tüketmeniz sonucunda ise glikoz, lipit ve amino asitlerin emilimini azaltmaya yardımcı olan bir viskon tabakası meydana gelir.

Son olarak, lifler safra tuzu salgılarını uyarır ve bu durumun sonucunda daha düşük kolesterol seviyelerine sahip olmuş olursunuz. Gündelik diyetinize lifleri dahil ederek, aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Öğütülmemiş tahıllarda (tam tahıllar), sebzelerde ve meyvelerde vücudunuz için gereken lifi bulabilirsiniz.

3. Tükettiğiniz gıdaların kalitesine dikkat edin

çikolata parçası

Fazla kilolar, yemek ya da atıştırmalık olarak sağlıksız yiyecekleri seçmenizin bir sonucu olabilir.  Rafine şekerler ve yüksek seviyelerde doymuş yağ içeren tatlılar tüketirseniz, daha fazla yağ rezervine sahip olursunuz. Bu rezervler, kilonuz ve sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Öyleyse, özellikle atıştırmalık şeyler yerken daha iyi seçimler yapmayı öğrenmek, acıkmadan kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yüksek kaliteli karbonhidratlardan ve liflerden oluşan yüksek oranda besin içeren kaynakları tüketmeye çalışın:

 • Meyveler
 • Tam tahıldan yapılmış krakerler
 • Sebzeler
 • Ton balığı, yoğurt ve bazı peynir türleri (yağsız proteinler)
 • Yeşil çay veya papatya çayı gibi sıcak içecekler
 • En az yüzde 70’i kakao olan çikolatalar
 • Fındık ve çekirdekli besinler

Tatlı veya çok tuzlu yiyeceklere karşı bir zaafınız varsa ve bu yiyecekler iştahınızı açıyorsa, bu isteğinizi giderirken ev yapımı alternatif seçenekleri seçmeye özen gösterin:

 • Mesela tatlandırıcı olarak bal kullanın.
 • Tuzlu atıştırmalıklarınızı ise evinizde hazırlayın. Aromayı değiştirmek için baharatlarla ekstra dokunuşlar bile ekleyebilirsiniz.
 • Şeker yerine meyveleri tatlandırıcı olarak kullanın.

4. Kaygılarınızı kontrol edin

Çoğu zaman, kilo vermenin önündeki en büyük engel, günün belirli saatlerinde özellikle de öğleden sonra ortaya çıkan korkunç anksiyete hissidir. Yemekle bağlantılı olarak ortaya çıkan anksiyetenin gerçek kökeni bilinmemektedir.

Bununla birlikte, uzmanların ortaya çıkan anksiyeteyle bağlantılı bulduğu birkaç hipotez bulunmaktadır:

 • Psikosomatik konfor
 • Bilişsel dikkat dağınıklığı
 • Diğer duyguları saklamaya çalışmak

Anksiyeteyi kontrol etmek kolay bir iş değildir, ancak bunu başarmak imkansız da değildir. Güçlü bir iradeye sahip olmak, başarı için mutlak bir zorunluluktur.

Aç kalmadan kilo verebileceğiniz bir strateji oluşturmak için, kolay ulaşılabileceğiniz hedefler belirlemelisiniz. Bu sayede kendinizi daha güvende hissetmiş olacaksınız. Aslında yaşamak için yemek yediğinizi unutmayın.

5. Yeterli miktarda su için

bir bardak su

İnsan vücudunun% 70’i sudan oluşur ve bu durum suyu, yaşamın devamı için vazgeçilmez bir sıvı yapar. Ancak, çoğu zaman, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu suyun yarısını bile tüketmiyorsunuz.

Bu nedenle bazı durumlarda, susuzluk ile açlığı karıştırıyor olabilirsiniz. Bazı çalışmalara göre bu karışıklığın nedeni, susuzluk ile açlığın aynı nöronal mekanizmalar tarafından tetiklenmesidir, ve bu mekanizmalar seçici değildir.

Açlık hissetmeden kilo verebilmek için, aç olduğunuzda biraz su içmek sizin için önemli bir alışkanlık olabilir. Yemek yedikten sonra su içmek de oldukça önemlidir ve yapılması tavsiye edilir. İçilmesi gereken ideal su miktarı bir günde 6 ile 8 bardak arasında olmalıdır.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Su İçmenin Vücudunuza 7 Faydası

6. Yemeklerinizi planlayın

Aç kalmadan kilo verebilmek için, markete ulaşır ulaşmaz yemeklerinizi planlamaya başlamalısınız. Market alışverişine çıkmadan önce kendiniz için haftalık bir menü planlamaya çalışın. Bu planı önceden yaparak, ihtiyacınız olan ürünleri ve gerekli miktarları belirlemiş olacaksınız.

Yemeklerinizi önceden planlarsanız markette daha az zaman geçirirsiniz. Yemeklerinizi önceden evinizde hazırlayabilir, hazırladığınız yiyecekleri ise dondurucuda veya dolabınızda saklayabilirsiniz.

Yemeklerinizi önceden planladığınızda farklı alternatifleri de düşünmüş olursunuz. Böylece sevdiğiniz yemekleri hazırlayarak öğünlerinizden sıkılmamış olursunuz.

Bu basit stratejileri pratiğe döktüğünüzde aç kalmadan kilo verebileceğinizi görmüş olacaksınız. Bir yandan kaslarınızı muhafaza ederken, diğer taraftan daha çok yağ yakmış olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İstiyorsanız Denemeniz Gereken İçecekler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İstiyorsanız Denemeniz Gereken İçecekler

Günlük yiyecek alımının bir kısmını içeceklerle değiştirmek, aç kalacağınız anlamına gelmez. Kilo vermek istiyorsanız bu dört içeceği kaçırmayın.