Su İçmek Vücudunuza Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanan ev yapımı tedavileri sıklıkla duymamıza rağmen, konu sağlık olunca en ucuz ve en basit yöntem olan suyu göz ardı ediyoruz. Bu mucizevi sıvının bütün faydalarını bugünkü yazımızda öğrenin.
Su İçmek Vücudunuza Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Son Güncelleme: 07 Ocak, 2019

Su içmek vücudunuzu toksinlerden arındırabilir, sindirim sisteminizi iyileştirebilir, migren ağrılarını hafifletebilir, daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı, daha kolay kilo vermenizi ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Su, bunların hepsini sağlayan mucizevi bir sıvıdır! Doğal tedaviler hazırlamak için kullanılan malzemeler arasından en kolay bulunanı ve en ucuzu hiç kuşkusuz sudur. Bu yazıda, su içmenin vücudunuza olan 7 faydasını öğrenin.

1. Su içmek vücudunuzu toksinlerden arındırır

su içen kadın
Su, vücudunuzu arındırmak ve vücudun farklı yerlerinde biriken toksinleri ortadan kaldırmak için en doğal ve ekonomik yöntemdir. Bu zararlı maddeler uzun vadede hastalığa yakalanmanıza neden olabilir.

Bu nedenle vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olmak çok önemlidir. Kahvaltıdan en az yarım saat önce, aç karnına 1 ila 4 bardak arasında su içmek vücudunuzun daha iyi çalışmasına ve toksinlerden arınma kapasitesini geliştirmesine yardımcı olur.

2. Sindirim sisteminizi düzenler

Her yemekten 20 dakika önce bir bardak su içmek, sindirim sisteminizi harekete geçirmek ve yemek sonrasında mide yanması, gaz ya da ağırlık gibi rahatsızlıklar oluşmasını önlemenin en iyi yoludur.

Buna ek olarak, yemekten önce içeceğiniz 1 bardak su yemek sırasında bir şeyler içmenizi engeller. Bu da sizin için iyi bir şeydir; çünkü yemek yerken çok fazla içecek tüketmek önerilmez. Eğer hazımsızlık problemi yaşıyorsanız, bunun için en etkili ve basit çözüm, her iki dakikada bir bol miktarda su içmek olacaktır.

3. Cildinizi nemlendirir

Gün içerisinde bol miktarda su içmek daha sağlıklı, pürüzsüz ve aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aslında su, kullandığınız herhangi bir nemlendiriciden çok daha fazla etkilidir.

Öte yandan su içmek sedef hastalığı, dermatit ya da egzama gibi cilt problemlerini de iyileştirebilir; hatta tamamen yok edebilir. Her gün en az 1 litre su içmek gerekir.

4. Metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar

yüzünü yıkayan kadın
Kilo vermede zorlandığınız ve kendinizi sık sık yorgun hissettiğiniz için metabolizmanızın yavaş olduğundan mı şüpheleniyorsunuz? Neyse ki, Hindistan cevizi yağı, biber ya da kahve gibi metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak pek çok gıda vardır.

Ancak metabolizma söz konusu olduğunda suyun faydalarını göz ardı etmemek gerekir: Gün boyunca bol miktarda için ve soğuk duş almaya çalışın. Bu mümkün olmuyorsa, sıcak suyla duş alırken arada bir suyu soğutun.

Bu iki nokta, bazı tedavilerden daha etkilidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunun yanı sıra, daha kolay kilo vermenize yardımcı olur ve kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlar.

5. Migren ağrılarınızı hafifletir

Kronik migrenler kişiye özel tedavi gerektirir. Ancak migren ağrılarınız başladığında yalnızca su kullanarak çok basit bir teknik uygulayabilirsiniz.

  • Ayaklarınızı sıcak suyla dolu bir kabın içine koyun.
  • Cildinizi yakmadan, suyu dayanabileceğiniz en yüksek sıcaklığa getirin ve ayaklarınız kızarıp iyice ısınana kadar bekleyin. Migrenin neden olduğu baş ağrınızı bu şekilde rahatlatabilirsiniz.
  • Ayağınızı sıcak suda 20-30 dakika tutun ardından kurutun; ancak ayaklarınız ılık olsun. Bu tedavi hemen etkisini gösterecektir.

6. Kabızlığa iyi gelir

  • Eğer düzenli olarak bol su içmeye alışkınsanız, su kabız olmanızı engeller; çünkü çoğu zaman kabızlığa neden olan şey sıvı eksikliğidir. 
  • Eğer kabızlık probleminden kurtulmak istiyorsanız, rahatsız edici bir müshil kullanmak yerine basit bir lavman yapmanızı öneririz; çünkü bunlar bakteri floranızı etkileyebilir.
  • Lavman, sadece su ve yıkama gerektiren çok eski bir yöntemdir.

7. Yorgunluğa son verir

Son olaraksu, metabolizmanızı hızlandırdığından yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur. Su içmeniz ya da soğuk suyla duş almanız, ikisi de aynı etkiyi yaratacaktır. Daha enerjik olmak için soğuk suyla kollarınızı dirseklere kadar yıkamak da yıllardır kullanılan bir yöntemdir.

Kollarınızı suya daldırıp çıkarın ve ardından kurulayın. Burada yapılması gereken bu işlemi birkaç defa tekrarlamaktır. Bu yöntem, soğuk duş almak istemeyen; ancak daha enerjik olmak isteyenler için idealdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.