Migren Tedavisi İçin Hızlı ve Etkili 5 İpucu

Migren ağrılarınız mı var? Bu harika tedavi yöntemlerini deneyin ve rahatsızlık veren baş ağrılarından kurtulun!
Migren Tedavisi İçin Hızlı ve Etkili 5 İpucu

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Bugünkü yazımızda, evde yapılan ve tamamen doğal ilaçları kullanarak, migren tedavisi için uygulayabileceğiniz hızlı ve etkili birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

Migren atağı geçiren kişiler, bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu ve günlük yaşam kalitesini ne kadar kötü etkilediğini bilir.  En ufak bir ses ya da aktivite, sadece ağrı ortadan kayboluncaya kadar dinlenmek isteyen kişi için katlanılamaz hale gelir.

Migrenin Kaynağına İnin

migren tedavisi

Migren ağrılarınızı hafifletecek birkaç ipucundan bahsetmeden önce, kronik migren hastasıysanız bu tedavilerin sizin için kesin bir çözüm olmadığını hatırlatmakta fayda vardır.

Migren beslenme, stres, tansiyon, ya da kas kasılmaları gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bu nedenle sorunun kaynağına inerek çözüm bulmanız gerekir.

Bugün size  migren tedavisi hakkında bahsedeceğimiz ipuçları, geçmişten bu yana, etkili oldukları için insanlar tarafından kullanılmış olan bazı eski tedavi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinde migren ağrılarını zamanında ve etkili bir şekilde hafifletmek için doğal maddeler kullanılır. Bu tedavi yöntemleri, sizi ilaçların istenmeyen yan etkilerinden ya da risklerinden korur.

1. Sıcak ayak banyosu

Migren ağrınız başladığında, genellikle kafanızda basınç ve ağrıyla sonuçlanan bir yoğunluk hissedersiniz. Bu tedavi için ihtiyacınız olan tek şey sıcak su ve ayaklarınızı koyabileceğiniz büyüklükte bir kovadır.

Nasıl Uygulanır?

  • Rahat bir sandalyeye veya bir kanepeye oturun ve kovayı ayağınızın altına yerleştirin.
  • Cildinizi yakmayacak, dayanabileceğiniz sıcaklıktaki suyu kovaya doldurun.
  • Ayaklarınızı 20-30 dakika bu suda bekletin.
  • Bir süre sonra kovaya sıcak su takviyesinde bulunmak iyi bir fikirdir.
  • 20-30 dakika sonunda ayaklarınızı kurulayın ve çoraplarınızı giyin.

Bu migren tedavisi, kan dolaşımınızı hızlandırarak ve sizi rahatlatarak ağrınızı bir miktar da olsa hafifletmeye yardımcı olacaktır.

2. Karnınıza kil koyun

migren ağrısı için kil tedavisi

Belinize kil koymak birçok problemin tedavisi olarak kullanılabilir; çünkü beliniz vücudunuzun tüm işlevlerini dengeleyen bir merkez niteliğindedir.

Karnınızın üzerine bir kil lapası koyduğunuzda anında iltihap sökücü, ağrı kesici ve rahatlatıcı etkilerini göreceksiniz. Bu nedenle, kili ihtiyaç duyduğunuz her durumda uygulayabilirsiniz.

Aslında kilin bir gece boyunca kalması önerilmektedir; ancak bunu yapamayacak durumdaysanız, en az yarım saat kalması da sizin için faydalı olacaktır.

Kil ve suyu karıştırmak için plastik veya metal kaplar ve araçlar kullanmaktan kaçının; çünkü bunlar kilin bazı iyileştirici özelliklerinin kaybolmasına neden olabilir. Onun yerine cam, tahta ya da seramik kullanabilirsiniz.

3. Kahve lavmanı

Kahve lavmanının, migren ve daha pek çok sağlık sorunu ile ilgili organlardan biri olan karaciğerin işlevi üzerinde inanılmaz etkileri vardır.

Bunun için her zaman kavrulmamış, organik kahve çekirdeklerini tercih edin. Kauçuk bir bastırma kabı kullanabilirsiniz. En az yarım litreye ihtiyacınız vardır; bu nedenle 3 yemek kaşığı (50-60 gr.) kahveyle 1 litre suyu kaynatmanızı öneriyoruz.

Sağ tarafınız dönük bir şekilde yatarken oda sıcaklığındaki lavmanı uygulayın. Bunu, kalan yarım litreyle tekrarlamadan önce 10 dakika bekleyin.

4. El bileklerinize limon koyun

migren el bileklerine limon

Bu eski migren tedavisi, vücudun pH’ını önemli ölçüde azaltan limonun temizleme özelliğine dayanıyor. Bileklerinize yarım limon koyup 10 dakika beklemeniz yeterlidir. 

Bu tedavi, her zaman denemeye değer ve uygulaması da çok kolaydır. Migren ağrılarınız başladığında bir suyun içine limon sıkarak içmek de size yardımcı olabilir.

5. Eteri yağlar kullanarak masaj yapın

Bu sonuncu migren tedavisi, özellikle de bunu sizin için yapabilecek bir başkası varsa en eğlenceli ve en rahatlatıcı seçenektir. Bu tedavi, iki eteri yağ karışımı ile yüzün ve başın ağrıyan bölgelerine masaj yaparak uygulanır.

  • Nane esansı: Bu çok ferahlatıcıdır ve nane, ağrı şiddetinde hızlı bir azalma sağlayacaktır.
  • Lavanta esansı: Arındırıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde lavanta, migren ağrılarıyla mücadele etmede en iyi arkadaşınız olabilir.

Çok konsantre olan bu yağları bir miktar bitkisel yağ, losyon veya aloe vera jeli ile sulandırabilirsiniz. Sadece saf eteri yağlar kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Çünkü iyileştirici özelliği bulunmayan sentetik esanslar çok fazla satılıyor ve bu esanslar sadece odaya güzel koku yaymaya yarıyor. Bu muhteşem tedavileri bir deneyin ve sizi rahatsız eden migren ağrılarına elveda diyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.