Doğal Yollarla Egzamayı Ortadan Kaldırmak

Milyonlarca insanı etkileyen ve egzama olarak bilinen bu hastalık kendi kırmızı ve kuru lekelerle gösterir ve bu lekeler nemli, sıcak ortamlarda ya da cildiniz güneşe maruz kaldığında daha kötü hale gelirler. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler. Yaz mevsiminde, örneğin havuzlardaki klordan dolayı, daha kötü hale gelirler. Bu makalede doğal yollardan egzamayı ortadan kaldırma konusunda daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Egzama: Bilinmesi Gerekenler

Bu düşündüğünüzden de sık yaşanan bir sorun. Sanayileşmiş ülkelerdeki çocuklarda % 15 ila % 30, yetişkenlerinde de % 2 ila % 10 oranında görülür. Neyse ki hastalığa yakalanan insanların üçte ikisi kısa zaman içinde iyileşiyorlar. Egzamanın bilimsel veya tıbbi ismi atopik dermatittir ve bu da hastalığın immünolojik yanını yansıtıyor.Görülme nedenlerine dair bir hipotez hijyenden ve hastalık yapıcı maddelere maruz kalmaktan bahsetse de, kırsal kesim yerine şehirlerde yaşayan insanlarda daha sık görülüyor. Bulaşıcı bir hastalık değil ve çölyak hastalığı (glüten tahammül edememe) olanlar yakalanmaya daha yatkınlar.

Egzama sık sık kendini kaşıntı ile gösterir, ama bu konuda dikkatli olmanız önemli; çünkü kaşımak egzamayı daha kötü bir hale getirir ve cildinizi çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Kaşımak sadece geçici bir rahatlamaya sağlar, o bölge sonradan daha kötü hale gelecektir.

egzama5
Resimler, Niels Olson, Caitlin Regan, Bryan Chan, shaw, Marek Isalski’nin izinleriyle kullanılmıştır.