İyi Bir Kahvaltı Etmeyen Genç İnsanlar Besin Eksikliklerine Sahip Olurlar

Uzun bir uyku çekip aç kaldıktan sonra ilk defa yediğiniz zamandır ve önünüzdeki gün için ihtiyacınız olan enerjiyi sağladığı için dengeli bir kahvaltı etmelisiniz.
İyi Bir Kahvaltı Etmeyen Genç İnsanlar Besin Eksikliklerine Sahip Olurlar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yataktan kalkar kalkmaz dışarı çıkmak, işe koyulmak. Bu, bir üniversite öğrencisinin veya genç erişkinin tipik bir pazartesi görüntüsüdür. Bunu yapmakla ilgili sorun, kahvaltıdan edinebileceğiniz önemli besin maddelerinden sık sık vazgeçtiğiniz anlamına gelmesidir.

Ne kadar sık bunu duyarsanız duyun, gerçek budur: kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Güne sağ ayakla başlamanızı sağlar. Diğer şeylerin yanı sıra, vücudunuza sağlıklı olması için ve günlük işleriniz için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi verir.

İyi bir kahvaltı, geç kahvaltıdan daha iyidir. Besin eksiklikleri farklı birçok kısa vadeli ve uzun vadeli problemlere neden olabilir. Aslında, iyi bir kahvaltı etmemek, genç nüfusta beklenmeyen olumsuz etkilere sahiptir.

Güne iyi bir yakıtla başlamak çok önemlidir

yeni uyanmış

Sabah, bir insanın günlük yaşamında çok önemli bir zamandır. Vücudunuzun gün boyunca sizi taşıyabilmesi için gereken enerjiyi sağlayan besinleri tüketmeniz gerektiği zamandır.

Bildiğimiz şey, kahvaltının hareketsizlik ve 8-10 saatlik açlıktan sonra yediğiniz ilk şey olmasıdır. Vücudunuza, önünüzdeki işi yapmak için ihtiyaç duyduğu glikozu verirsiniz.

Genç iseniz, şimdiki kahvaltı etme şeklinizin, vücut türünüzde, bileşiminizde, yeme alışkanlıklarınızda ve yakın gelecekteki sağlığınıza da etkisi olacaktır.

Besin eksiklikleri vücudunuzun demiri ne kadar iyi emdiğini etkiler

İyi bir kahvaltı etmek, gün boyunca yapmanız gereken her şeyi yapmak için vücudunuz tarafından kullanılacak olan vitamin ve minerallerin daha fazla tüketimi anlamına gelir.Demir eksiklikleri, kahvaltıyı atlayanlarda görülen başlıca sorunlardan biridir.

  • Aslında, kahvaltıyı atlayan kişilerin demiri alma ve emme konusunda zorluk yaşadığı bilinmektedir.
  • Demir, hücrelerin oksijenasyonu ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir.
  • Ek olarak demir, eğer anemiyi önlemek istiyorsanız hem gençlerde hem de yetişkinlerde önemlidir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Demir eksikliğinin sonuçları

Eğer kahvaltı etmezseniz kaybedeceğiniz 3 şey

kahvaltıda mutlu biri

Açlığın neden olduğu besin eksikliği fiziksel aktiviteyi engellemektedir. Kahvaltı etmeden spor salonuna gitmek aslında kas kütlesini kaybetmenize sebep olacaktır. Yemekten önce veya sonra spor yapmak mantıklıdır.

Sonuçta, kim enerjisiz egzersiz yapabilir ki? Sınıfta veya iş yerindeki entelektüel “egzersiz” de bu öğünü atlayarak engellenir. Demir ve diğer besin maddelerinin eksikliği, beyninizin düzgün şekilde oksijen almasını önler, konsantrasyon ve öğrenmeyi zorlaştırır.

Sanki bunlar da yetmezmiş gibi, sizi kötü bir ruh haline sokar. Bunun sebebi düşük glikoz düzeyleri ve beyin fonksiyonlarında azalmadır ve besin depoları tükendiğinde bedeninizin sizi gönderdiği işaretlerdir.

Kilo vermenize yardımcı olmaz

Bazı gençler kahvaltıy es geçer, yanlış bir düşünce olarak kilo vermelerine yardımcı olacağına inanırlar. Aslında tam tersidir. Bu açlık süresi metabolizmanızda dengesizliklere neden olabilir ve obez olma ihtimalinizi artırır. Besin eksiklikleri bunun ana nedenlerinden biridir.

Bu, vücudunuz daha önceki yemeklerinizden kalan şeyleri bile toplayıp depolamak zorunda kaldığı için olur. Bu yüzden metabolizmanız “yarı hız” ile çalışacak ve gereksiz yağ biriktirecektir.

İşte bu yüzden şimdi doyurucu, dengeli bir kahvaltının obezitenin neden en kötü kabusu olduğu anlaşılmaktadır. Aslında, şekeri işlemekle yükümlü olan pankreatik hormon, günün ilk saatlerinde daha iyi çalışır.

Yani, sporcuların ve beslenme uzmanlarının kahvaltı ve öğle yemeği için daha fazla yemeyi önermesi garip değildir. Akşamları ve geceleri yemek miktarınızı yavaş yavaş azaltmanızı önerirler.

Dengeli bir beslenme takip etmek

çatalda yiyecekler

Besin eksiklikleri, ince, sıkı, düzgün bir vücut hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz. Dürüst olmak gerekirse, sabah yemenin avantajlarından birisi, günün bu saatinde neredeyse her tür yiyeceği yiyebilmenizdir.

Bu nedenle yağın sabah 7’den sonra ve öğleden sonra 4 arasında tüketilmesi önerilir. Elbette, protein, karbonhidratlar ve minerallerin dengeli oranlarını da korumak en iyisidir.

Özetleyecek olursak, en iyi şey doyurucu bir kahvaltı, iyi bir öğle yemeği, ılımlı atıştırmalıklar ve oldukça hafif bir akşam yemeğidir. Unutmayın, sürekli güne besin yetersizliği ile başlamak uzun vadede zararlı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Leidy, H., Ortinau, L., Douglas, S., & Hoertel, H. (2013). Beneficial effects of a higher-protein breakfast on the appetitive, hormonal, and neural signals controlling energy intake regulation in overweight/obese, “breakfast-skipping,” late-adolescent girls. The American Journal of Clinical Nutrition, 97(4), 677-88.
  • López-Sobaler, A., Cuadrado-Soto, E., Peral-Suárez, &., Aparicio, A., & Ortega, R. (2018). Importance of breakfast in the nutritional and health improvement of the population. Nutricion Hospitalaria, 35(Spec No6), 3-6.
  • The importance of breakfast and other stories . . . (2013). BMJ : British Medical Journal, 347(Sep23 1), F5720-f5720.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.