Uykudan Önce Rahatlamak İçin Bunları Deneyin

Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, yatağınızı sadece yatmak için kullanmanız önemlidir. Bu makalede verilen harika ipuçlarıyla daha fazla bilgi edinin!
Uykudan Önce Rahatlamak İçin Bunları Deneyin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Endişeler, kötü duruş, tamamlanmamış işler hakkındaki düşünceler ya da diğer sorumluluklar genellikle aklınıza geceleri toplanır. Bu da uykudan önce rahatlamak konusunda sizi zora sokar.

Uykudan önce rahatlamak için en iyi yolu arıyorsanız, bu yazıyı okumaya devam etmeniz gerekir. Bu makalede, size bunun nasıl yapılacağını anlatacağız.

Vücudunuzun enerjisini toplamak için uykunun esas olduğunu unutmayın. Hiçbir şeyin mükemmel olmadığını aklınızda tutun. Bu tavsiyeler, onları kullanmaya istekli olsanız bile, etkili olabilir de olmayabilir de.

Ne olursa olsun, sizin için en iyi sonucu bulana kadar tüm seçenekleri denemek iyi bir fikirdir.

1. Ayağa kalkın

okumak

Uyumaya çalışırken saatler harcıyorsanız, uykuya dalmadan önce kıpırdanmanız ve dönmeniz olasıdır. Eğer bu kronik bir durumsa saatler sürebilir ve en sonunda, yatmadan önce olduğunuzdan daha da yorgun düşersiniz.

Bu nedenle, ayağa kalkıp pencereden dışarı bakmanız daha iyi gelecektir. Biraz yürüyün. Balkonda ya da terasta ferah bir nefes alın. Hatta kitap bile okuyabilirsiniz.

Önemli olan, vücudunuzun yorgun hissetmesini ve uykudan önce rahatlamanızı sağlayan bir şey yapmaktır.

2. Uyku rutini belirleyin

Çocukken, genellikle belirli bir saatte uyuyup uyanmamızı sağlayan bir uyku programımız vardı. Bu da vücudunuza uygun bir şekilde yardımcı olur. Böylelikle verilen bir faaliyeti ne zaman yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Ne yazık ki, büyüdüğünüz zaman bu düzenden vazgeçeriz. Ardından genellikle sorunlar ortaya çıkar. Bir uyku rutini tutmak, vücudunuzun bu anları doğal olarak görmesine yardımcı olur

3. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, uykudan önce rahatlamak konusunda size yardımcı olur. Bu, sizi son derece yorgun kılan büyük bir egzersiz anlamına gelmez. En iyi egzersizler şunlardır:

 • Esneme hareketleri
 • Yarı mekik
 • Yoga
 • Yüzme
 • Yürümek

Egzersiz yapmak vücudunuza daha derin bir uyku sağlar. Aynı zamanda gece boyunca uyanmanızı engeller.

4. Uykudan önce rahatlamak için yatağınıza saygı gösterin

Yatağınızı uyku ya da cinsel ilişki için kutsal bir alan olarak düşünün. Yatağınızı veya çevresini elektrikle doldurmak iyi bir fikir değildir.

Bilgisayar, tablet ya da cep telefonunuzla uğraşmaktan kaçının. Ayrıca, televizyonu odanızın dışına almanız gerekir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de yatağınızın temizliğidir. Çarşaflarınızı haftada bir değiştirmeye çalışın. Ayrıca, yorganınızı üç ayda bir yıkayın.

5. Uyumadan önce kahve yerine bitki çayı için

bitki çayı

Yatmadan önce rahatlamanız konusunda size yardımcı olabilecek bazı bitkiler vardır. En iyilerinden bazıları şunlardır:
 • Kekik
 • Sarı papatya
 • Kedi otu
 • Tarçın

Geceleri kahve içme alışkanlığı olan kişilerden biriyseniz, bundan vazgeçin, sonuçlarını göreceksiniz. Kafein beyninizi aktif halde tutar. Gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olmanız ve iyi çalışmanız konusunda size yardımcı olabilir. Ancak geceleri sizin aleyhinize hareket eder.

6. Alkolden uzak durun

Akşamları 7’den sonra ya da geceleri, bir bardak şarap kötü bir fikir değildir. Bu iyi bir gevşetici bile olabilir. Bununla birlikte, çok fazla alkol tüketmek sinir sisteminizin keyfini kaçırır.

Bir sürü alkol içtikten sonra uyuyabilmeniz normaldir. Ancak, istediğiniz yenileyici uykuyu alamazsınız. Bunun nedeni, alkolün etkisinin hızlı bir şekilde geçmesidir ve gece boyunca birkaç kez uyanırsınız.

7. İlaçlardan uzak durun

Reçeteli bir tedavi uygulamadığınız sürece, uyumak için uyku hapları kullanmaktan kaçının.

 • Bu tür ilaçlar uykusuzluğa hızlı bir çözüm getirebilir ve derin uyumaya tekrar başlarsınız.
 • Sorun şu ki, onları uzunca bir süre kullanırsanız, onlara bağımlı hale gelirsiniz. Eğer bu gerçekleşirse, hap almadıkça uyuyamadığınızı görürsünüz.

Unutmayın ki doğal olmayan her şeyin tüketimi asgari düzeyde tutulmalıdır. Uyku sorunlarınız varsa, bitki çayı tüketmeniz önerilir.

8. Yatmadan önce şekerlemenin süresini kısa tutun

Eğer fırsatınız varsa geceleri biraz uyumak kötü bir şey değildir. Fakat her zaman 30 ya da 40 dakikadan daha uzun olmaması gerektiğini hatırlamaya çalışın.

Eğer öğleden sonra üç ya da dört saat uyursanız, uyumadan önce rahatlamanız zor olacaktır. Bu durum çok hareketli birkaç saat geçirmediğiniz sürece doğrudur.

Eğer programınız çok yorucu ise, gün ortasında 30 dakika boyunca uyuyabilirsiniz. Ya da, gece yatmadan önce azami dört saat uyuyabilirsiniz.

9. Kendinizi hoş bir atmosferle çevreleyin

huzurlu kadın

Odanızı düzenli tutmak ve temizlemek, uyumadan önce sizi rahatlatmaya yardımcı olur. Gereksiz eşyalar ile odanızı doldurmaktan uzak durun. Dinlenmek için işe yaramayan malzemeleri çıkarın. Buna kitaplar, masalar ve teknolojik aletler de dahildir.

Ayrıca, odanızda sıcak ve hoş bir ışığa sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu, doğru renklerle birlikte uyumanız için gereken süreyi azaltabilir.

Uykunun önemi nedir?

Geceleri uyumak vücudunuzun günlük faaliyetlerden toparlanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. En iyi şey geceleri 6 ila 8 saat arası uyumaktır.

Eğer uyumadan önce rahatlarsanız, vücudunuza hayat, sağlık ve ferahlık verirsiniz. Geceleri düzgün bir şekilde uyumak vücudunuzun enerjisinin iyileştirmesini sağlar. Bu da organların işleyişlerini geliştirir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.