Evde Kendi Spor Salonunuzu Nasıl Oluşturursunuz?

Evde kendi spor salonunuzu yapmak için, uygun bir ortam oluşturmak ve yapmak istediğiniz egzersizlere uyması gerekir.
Evde Kendi Spor Salonunuzu Nasıl Oluşturursunuz?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Egzersiz yapmak, vücut ve zihin arasında bir denge yaratmaktır. Eğer vücut çalışmak için zamanınız yoksa, evde spor salonunuzu oluşturmak için size birkaç tavsiye verebiliriz.

İnsanların günlük rutinlerini çok hızlı bir şekilde gelip geçtiği için, iş ve aile arasında sıkışıp kalanlar vücutlarına gereken önemi veremeyebilirler.

Yine de, egzersiz yapabileceğiniz birçok yol vardır.

Günlük Rutininiz

Tüm fiziksel değişiklikler şu dört maddeye bağlıdır: motivasyon, çalışma, beslenme ve dinlenme. Motivasyon çalışmanın anahtarıdır. Evde egzersiz yapmanızı sağlayacak olan budur.

Yine de, bildiğimiz bir spor salonunda, en uygun şekilde egzersiz yapmanıza olanak sağlayan bir çok alet bulunur. Koşu bantları, bisikletler, ağırlıklar, çok fonksiyonlu aletler ve daha birçok şey bulunur.

Ama evde de kendi spor salonunuzu oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, egzersizle ve bir plan oluşturmaya biraz zaman ayırmanız gerekir. Önce amacınıza karar verin: kilo vermek mi kasları dengelemek mi?

Kendi egzersiz programınızı oluşturmak ve direncinizi arttırmak için bir sporcu olmanıza gerek yok. Hızlı yürüme ya da bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizler ile başlayabilirsiniz. Her iki seçenek de gayet iyidir.

Evde kendi spor salonunuzu yapmak gayet kolaydır. En iyi seçenek, evde hali hazırda bulunan farklı aletleri kullanmaktır. Bu makalede, her gün evde egzersiz yapabileceğiniz bir ortamı nasıl oluşturabileceğinizi sizleri ile paylaştık.

Rutininizden çıkın ve evde egzersiz yapmaya başlayın!

Evde Kendi Spor Salonunuzu Yapmak için Kullanabileceğiniz Aletler

1. Halı

kadın şınav çekiyor

Evde kendi spor salonunuzu oluşturmak için tek bir halı bile yeterli olabilir.

Halı, yoga ve kas egzersizleri için kullanabileceğiniz harika bir alettir. Düşmeleri ve incinmeleri önlemek için rahat, kaymayan bir halı tercih etmenizi öneririz

Bu halı ile mekik, şınav, yoga ve uzanmanız gereken egzersizleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda, karın, sırt ve bacak kaslarını da güçlendirebileceğiniz egzersizleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarak, sırtınızı destekleyecek ve doğrudan yerde egzersiz yapmamanızı sağlayacak bir aletin de olması gerekir. Eğer çok zorlarsanız kendinize zarar verebilirsiniz.

İşte burada halıyı kullanabilirsiniz!

2. Genişçe Bir Alan Seçin

kadın evde yorulmuş

Açık bir alan, kendi spor salonunuzu oluşturmak için birebirdir.

Oturma odanızı, yatak odanızı ya da yeteri kadar alan olan herhangi bir yeri egzersiz amacı ile kullanabilirsiniz. Eğer masa ve sandalyeler size engel oluyorsa, kendinizi incitmemek için bunları spor yaparken ortadan kaldırabilirsiniz.

Evinizdeki spor salonu sizin kişisel alanınız olacağı için, kendinize göre ayarlamak spordan aldığınız zevki de arttırır.

Ek olarak, egzersiz yapmak için rahat olmak en iyi spor yapma şeklidir. TV ya da kanepe gibi birçok dikkat dağıtıcı eşya evde bulunabilir. Yine de, bunları düşünmeyin ve sadece sporunuza odaklanın.

3. Ev Yapımı Ağırlıklar

Kollarınızı güçlendirmek için, egzersiz açısından büyük önem arz ettiklerinden ev yapımı ağırlıkları kendiniz de yapabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak göğüs, arka ve ön kol kaslarını güçlendirir.

Ev yapımı ağırlık yapmanın birçok yolu vardır:

  • Orta büyüklükteki iki şişeyi su ya da kum ile doldurabilirsiniz. Akabinde, bunların arasından bir sopa geçirirsiniz.
  • Bir başka seçenek ise teneke kullanmaktır. Bunları kum ya da çimento ile doldurun ve bir metal tüp ile birbirlerine bağlayın. Bu daha ağır bir dambıl olacak ama sizler de daha güçlü kollara ve artan bir dirence sahip olacaksınız.

4. Sandalye ya da Tabure

Birkaç sandalye ile kendi spor salonunuzu yapabilirsiniz.

Evde saten bank, sandalye ya da tabure vardır. Destek gerektiren egzersizler için birebir aletlerdir bunlar.

Bir seçenek, ellerinizi sandalyeye koyarak şınav çekmektir. Bu sayede kol kaslarınız güçlenir.

Bank ise adım egzersizleri için destek noktası olarak kullanılabilir. Bacak kaslarını güçlendirmek için çok yararlıdır. Etkilerini de hemen görürsünüz. Önce bir ayağınızı daha sonra ise diğerini kaldırın ve hareketi bu şekilde tekrar edin.

Bu önerileri bugün deneyin. Bu temel aletler ile evinizi bir spor salonuna çevirebilir ve bu sayede, spor yapmamak için herhangi bir bahaneniz olmaz.

İlginizi çekebilir ...
Evde Spor Yapmak İçin Yöntemler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Spor Yapmak İçin Yöntemler

Evde spor yapmak için pek çok şey aslında elverişli olabilir. Dambıllara, ağırlıklara ya da koşu bantlarına daha fazla para harcamak zorunda değils...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Taber, C.B., Vigotsky, A., Nuckols, G. et al. Exercise-Induced Myofibrillar Hypertrophy is a Contributory Cause of Gains in Muscle Strength. Sports Med 49, 993–997 (2019). https://doi.org/10.1007/s40279-019-01107-8

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.