Kalbinizin Fonksiyonuna Yardımcı Olacak 4 Egzersiz

Kalbinizi korumaya yardımcı birçok egzersiz olsa da bir rutin haline getirebilmek için size yarayacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak olanı bulmanız önemli.
Kalbinizin Fonksiyonuna Yardımcı Olacak 4 Egzersiz

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2020

Kalp fonksiyonlarınıza yardımcı olacak bir dizi egzersiz vardır. Bunlar çoğunlukla vücudunuzdaki bu önemli organı güçlendiren kardiyovasküler egzersizlerdir.

Çocuk, orta yaşlı ya da yaşlı olmanız fark etmez. Bu egzersizler her yaş grubu için ideal ve gerekli egzersizlerdir.

Bugün kalp sağlığınız için yapabileceğiniz bazı egzersizleri tartışacağız. Bazıları spor salonunda yapılabilecek egzersizlerdir ama çoğu salon dışında da yapılabilir. Her türlü hepsi yararlıdır!

Kalp fonksiyonlarınıza yardımcı olan egzersizler

sağlıklı kalp

Kalp fonksiyonlarınıza yardım edecek ve hali hazırda biliyor olabileceğiniz bazı çok basit egzersizlere bir göz atalım.

En önemlisi onları günlük rutininize dahil etmeniz ya da en azından haftada 3 gün yapmanız. Kalbiniz size teşekkür edecek.

1. Tırmanma

dağ tırmanışı

Tırmanma kalp fonksiyonlarınıza yardımcı harika bir egzersizdir. Sizi doğa ile birleştiren oldukça düşük etkili bir aktivite. Ayrıca yeni rotalar ve arkadaşlar edinmenizi sağlar, çünkü yolda tırmanma grupları ile karşılaşabilirsiniz.

  • Tırmanmak için harika bir fiziksel kondisyonunuzun olmasına gerek olmadığı gibi tırmanmanın bir riski de yoktur. Oldukça keyif vericidir, o kadar ki bazen egzersiz yaptığınızı bile unutabilirsiniz.

Hepsinden öte direnci, oksijen akışını artıran ve kalbinizi güçlendiren oldukça tavsiye edilen bir aktivitedir.

2. Yüzme

yüzme yarışı

Yüzmek, oldukça bilinen ve tüm vücudun çalışmasını sağlayan popüler bir aktivitedir. Yüzerken tüm kaslarınız çalışır, güçlenir ve kardiyovasküler egzersiz yapmış olursunuz. Bu yüzden kalbinizi güçlendirmek istiyorsanız ideal bir aktivitedir.

Tırmanma gibi yüzmenin de az etkisi vardır; bu yüzden çocuklar ve yaşlılar için de önerilir. Tüm yaşlara uygun bir aktivitedir.

Eğer yaralanma riskiniz varsa ve düşük riskli bir aktivite arıyorsanız, yüzme muhteşem bir seçenek.

3. Bisiklete binme

bisikletle yola çıkmak

Bugünlerde bisiklete binmek o kadar önemli oldu ki, neredeyse herkes bisiklet kullanıyor. Grup halinde yapmak daha eğlenceli ve motive edici olsa da tek başınıza da bisiklete binebilirsiniz.

Bisiklete binmek güç koşullar altında çalışan ve hatta kalçalarıyla ilgili sorunları olan yaşlı insanlar için ideal bir aktivitedir. Bu şekilde ağır bir etki altında kalmadan egzersiz yapabilirler.

Eğer bisiklete binmenin faydalı olduğu önemli bir şey varsa; o da kalbi güçlendirmesidir.

Bisikletiniz yok mu ya da alternatif bir şey mi arıyorsunuz?

Spor salonundaki bisikletler ya da  daha da etkili olan spinning derslerine katılmak bir seçenek olabilir. Fakat, bu dersler eğer özellikle yaşlılar için diye belirtilmediyse, zorluğundan dolayı yaşlı insanlar için önerilmiyor.

 Diğer Aktiviteler

adım atma

Kalp fonksiyonlarınıza yardımcı futbol, tenis ya da basketbol gibi başka egzersizler de bulunuyor. Hatta bunların yanında dövüş sporları ya da yogayla ilgilenebilirsiniz.

Neden yoga kalp fonksiyonlarınızın işlemesine yardımcı olur?

Yoga sayesinde vücut birçok kardiyovasküler hastalığın kaynağı olan stresten arınır. Bu yüzden kalp için birçok faydaları olduğundan bu aktivite ya da benzerlerini küçümsememeniz gerekiyor.

İdeal olan günlük rutininize kolayca katabilmeniz için sevdiğiniz ve sizi motive eden aktiviteyi seçmek. Tabii, hayat tarzınıza uyması da önemli.

Örneğin, eğer sabahları spor salonunda spinning dersleri varsa, fakat siz o saatlerde çalışıyorsanız, size uyan zamanlarda yapabileceğiniz başka bir seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi daima bir seçenek vardır; kalp fonksiyonlarınıza yardımcı olacak ve kalbinizi güçlendirecek birçok aktivite bulunuyor. Günde 30 dakika yürümek bile işe yarar.

Kolay, değil mi?
İlginizi çekebilir ...

Bugünden İtibaren Kardiyovasküler Sağlığınızı Geliştirecek 7 Basit Değişiklik
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bugünden İtibaren Kardiyovasküler Sağlığınızı Geliştirecek 7 Basit Değişiklik

Tüm vücüda kon pompalayan muhteşem kalbimizi hep ihmal ederiz. Bu yüzden kardiyovasküler sağlık tehlikeye girer, ancak buna izin vermemek de sizin ...