Kalp Sağlığı İçin Tüketmeniz Gereken 7 Gıda

16 Mayıs, 2019
Sızma zeytinyağının, kalbe gösterdiği özen açısından en sağlıklı yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur ve atardamarların erken yaşlanmasını önler.

Sağlıklı bir diyet takip etmek, düzenli fiziksel egzersiz yapmak kadar, kalp sağlığı adına önemlidir.

Gıda endüstrisi, hızlı ve lezzetli yiyecekler vaat eden, çok çeşitli ürünlerle piyasayı işgal etmiş durumdadır. Ancak, bugün bu gıdaları tüketmenin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu biliyoruz.

Sonuç olarak, sağlıklı gıdalarda bulunan besin ögeleri, bu kasın işlevlerini desteklemek için gereklidir. Çok fazla işlenmiş ya da yağlı gıda tüketmek, kolesterolü, kan basıncını ve diğer tehlikeli hastalıkların potansiyel riskini artırabilir.

Bu nedenle, kontrollü kalori alımını sağlayan sağlıklı ve besleyici gıdalar yemek şarttır. Buna ek olarak, kalbi korumak için ekstra faydalar sağlayan bazı bileşenlerin tüketimini artırmak da gereklidir. Bu makalede, bu açıdan en iyi olan 7 ürünü ortaya çıkarmak istiyoruz, böylece bunları diyetinize dahil edebilirsiniz.

1. Yulaf

bir kase yulaf

“Tahılların kraliçesi” olarak bilinen yulaf, bir beslenme planına dahil edebileceğimiz en sağlıklı ve en eksiksiz gıdalardan biridir.

  • Yulaf, atar damar sertleşmesini önlemek için, kolesterol düzeylerinin kontrolünü destekleyen iki temel besin maddesi olan lif ve omega 3 yağ asitlerini içerir.
  • Ayrıca, kontrollü kan basıncını elde etmek için önemli miktarlarda potasyum, magnezyum, kalsiyum ve kilit mineraller içerir.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Yulaf Ezmesinin Kolesterolü Kontrol Altına Almaya Yardımcı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

2. Kırmızı şarap

Alkollü içeceklerin aşırı tüketiminin, vücut üzerinde geri dönüşü olmayan etkilere neden olabileceğini biliyoruz. Bununla birlikte, az miktarda kırmızı şarap içmek kalp sağlığı için çok faydalı olabilir.

  • Bu içecek çok miktarda, resveratrol içerir. Bu, kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltan, antioksidan bir bileşiktir. Aynı zamanda iyi kolesterolün (HDL) varlığını da artırır.
  • Bu maddeler ve onların kateşinleri, atar damar duvarlarını oksidasyondan korurlar. Ayrıca, damar sertliği ve kalp krizi geçirme riskini de azaltırlar.

3. Siyah fasulye

siyah fasulye

Siyah fasulye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olan “süper yiyecekler” listesinin bir parçasını oluşturur. Bu durum onların B vitamini kompleksi ve çözünür lif içeriği nedeniyle ortaya çıkar. Bu iki besin ögesi, kötü kolesterol seviyelerini (LDL) azaltmaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, küçük dozlarda omega 3 ve magnezyum içerir. Bunlar da yüksek tansiyonu ve yetersiz dolaşımı kontrol etmeye yardımcı olur.

4. Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı – rafine etme işlemine tabi tutulmamış zeytinyağı – en sağlıklı yağlardan biridir. Kalbinin ciddi hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

İçerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidan bileşikler, artar damarlarda meydana gelen aşırı yağ birikimini yavaşlatır ve tansiyon sorunlarını önler.

Düzenli olarak zeytinyağı yemek kolesterolü kontrol altında tutar ve erken yaşlanmayı önlemek adına atardamarların elastikiyetini artırır.

5. Chia tohumları

çia tohumu

Chia tohumları kilo verme takviyesi olarak popüler hale gelirken, aynı zamanda kalp sağlığı için mükemmel bir müttefik olduğunu bilmek de iyidir.

Küçük boyutlarına rağmen, yüksek seviyelerde omega 3 ve esansiyel aminoasitler içerir. Bunlar kolesterol ve trigliseritleri kontrol etmeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, bu besinler, vücudun iltihaplanma süreçlerini de dengede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, inme, damar sertliği ve diğer kronik kalp rahatsızlıklarından muzdarip olma riskini de azaltır.

6. Kızılcık

Düzenli beslenme planımıza kızılcık meyvesini de dahil etmek, kalp sağlığı için çok faydalı bir alışkanlıktır. Bu gıda, serbest radikallerin olumsuz etkisinden kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı iki antioksidan olan beta-karotenler ve lutein maddelerini içerir.

Flavonoidleri ve doğal lifleri, atardamarlarda biriken yağları kontrol etmeye yardımcı olur. Böylelikle onların tıkanmasını ya da sertleşmesini önlerler.

Öte yandan, dolaşım problemlerini önlemek adına kanı temizlemeye yardımcı olan bir anti-enflamatuvar ve detoks etkili bir gıdadır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek İçin 7 Muhteşem Yiyecek

7. Portakal

portakal dilimleri

C vitamininin önemli bir kaynağı olarak bilinen portakal, ideal koşullarda kalp sağlığını korumaya yardımcı olan bir antioksidan meyvedir. Portakal, oksidatif stresin neden olduğu hasarı en aza indiren iki madde olarak, karotenoidleri ve flavonoidleri içerir.

Vitamin ve mineral içeriği kardiyak ritmi dengede tutar. Ayrıca, tüm bunlar yeterli değilmiş gibi, aynı zamanda iltihaplanma riskini de azaltırlar.

Taze sıkılmış portakal suyu içmek yüksek tansiyonu ve bununla ilişkili dolaşım problemlerini azaltmak adına şahane bir ev reçetesidir.

Bu gıdaların harika faydalarından yararlanmak için, düzenli olarak takip ettiğiniz diyetinizde bulunan miktarlarını artırın!

  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647.
  • Jayachandran M, Chen J, Chung SSM, Xu B. A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem. 2018 Nov;61:101-110.
  • Estruch R, Ros E, Salas-Salvadó J, Covas MI, Corella D, Arós F, Gómez-Gracia E, Ruiz-Gutiérrez V, Fiol M, Lapetra J, Lamuela-Raventos RM, Serra-Majem L, Pintó X, Basora J, Muñoz MA, Sorlí JV, Martínez JA, Fitó M, Gea A, Hernán MA, Martínez-González MA; PREDIMED Study Investigators. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. N Engl J Med. 2018 Jun 21;378(25):e34.