Yulaf Ezmesinin Kolesterolü Kontrol Altına Almaya Yardımcı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Yulaf ezmesi tek başına sizin için kesinlikle iyi olsa da, sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile kombine ederek kolesterolünüzü düşürme kabiliyetini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu yazıda konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Yulaf Ezmesinin Kolesterolü Kontrol Altına Almaya Yardımcı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Kahvaltıda yulaf ezmesi yemek vücudunuzun güne başlaması için gereken enerjiyi ve besin maddelerini sağlar. “Kötü” kolesterol düzeylerini yönetmek ve kalp sağlığınızı geliştirmek için de iyidir.Bu yazıda, trigliserid düzeyleriniz yükseldiğinde neden diyetinize yulaf eklemeniz gerektiğini anlatacağız.

Yulaf ezmesi ve kolesterol

yulaf ezmesinin faydaları

Süt, meyve suyu ve pişmiş ürünlerle iyi giden bu lezzetli tahıl, “kötü kolesterolü” düşüren çok miktarda çözünebilir lif içerir. Lif, elma, fasülye ya da kayısı gibi diğer gıdalarda bulunur, ama en yüksek konsantrasyonu yulaftadır.

Bu nedenle, günlük yulaf tüketimi kanınızdaki kolesterol seviyelerini düşürür. Artı, bu tahıl diğer faydalarla birlikte gelir: kalbinizi destekler ve dolaşım sisteminizi geliştirir.

Diğer besin maddeleri de içerir:

 • Saponin liflerin kolesterolden kurtulmasına yardımcı olur.
 • Avenantramid, kardiyak sağlığınız için çok şey yapar ve antioksidan güçleri sayesinde serbest radikallerin birikmesini engeller (damar sertliğinin ana nedeni budur).

Peki yulaf ezmesi kolesterolü nasıl etkiler?

Süreç şöyle devam eder: çözünebilir lif (beta-glukan) bağırsak yolundaki emilim oranını durdurur. Bu şekilde kanınıza ulaşmaz ve vücudunuzda kalmaz.

Yulafı tek başına mı yoksa başka malzemelerle mi tüketmek gerekir?

yulaflı kurabiye tarifi

Bu, yaygın bir sorudur. Kolesterolünü düşürmek için yulaf kullanmak isteyen birçok kişi bunu sorar. Bu tahılın içindeki tüm besin maddelerinin amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmadığını bilmeniz önemlidir.

 • Örneğin, marketlerden aldığınız yulaflı kurabiyeler, şeker ve yağ içermektedir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 • Aynı şey çocuklara pazarlanan aromalı yulaf ezmesi paketlerinde de olur. Dikkatli olun çünkü içindeki şeker çok yüksektir.
 • Yulaf unu ve yulaf içeren diğer ürünler, sağlığınıza zararlı maddeler içermediği sürece önerilir, çünkü kolesterol seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olabilirler.

Bu ürünler arasında şunlar bulunur:

 • Yulaf, bal ve meyve içeren tahıl barları popüler hale geldi ve faydalı olabilirler. Sabah ortasında ya da aperitif olarak tüketmeniz günü geçirmeniz için gereken yakıtları sağlar.
 • Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur, böylece önünüze gelen şeyleri atıştırma ihtiyacı duymazsınız.
 • Buna ek olarak, birçok kişi için en iyi seçenek yulaf unudur. Ayrıca anında hazır ya da rulo yulaf da alabilirsiniz. Her iki durumda da, kahvaltı için yarım fincan uygun bir miktardır.
 • Etkinliğini artırmak için, bir kaşık keten tohumu eklemenizi öneririz. Lezzetini arttırmak ve bunu tüketmekten sıkılmamak istiyorsanız, çilek, yaban mersini ya da ahududu da ekleyebilirsiniz.

Kahvaltı için yulaf ezmesi de mükemmel bir besin kaynağıdır ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur. Su ya da süt ile hazırlayabilirsiniz (az yağlı en iyi tercih olacaktır).
Oldukça ferahlatıcıdır ve tok tutar.

Dengeli bir diyetin parçası olarak yulaf

Ne türünü tüketirseniz tüketin, yulaf, her çeşit gıdaya uygun, çok lezzetli bir tahıldır. Örneğin sabahları yoğurt ya da portakal suyu ile deneyin.

Hasat edildikten ve temizlendikten sonra, dış kabuğu çıkarmadan pişirilirler. Bu işlem, besin maddeleri ve lifin tutulduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yulafın tek başına mucizeler yaratmasını bekleyemeyiz.

Dengeli bir diyet ile beslenmek ve kolesterolünüzü aynı seviyede tutmak isterseniz yağ ve şeker tüketiminizi azaltmanız çok önemlidir. Kanınızdaki yağ seviyelerinin birçok faktöre bağlı olduğunu bilmelisiniz.

Diyetinizin yanı sıra, egzersiz eksikliği, stres ve hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle birikebilirler. Kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yemek – gerçekten yardımcı olmasına rağmen – yeterli değildir.

Kolesterolü azaltmak için yulaf suyu

kasede yulaf ezmesi

Bu çok lezzetli toz birçok tarife uygundur. Et ya da sebzelerde ekmek yerine, çorbalar ve salatalara serpmek için ya da soslar hazırlarken vb. için kullanabilirsiniz.

Ve hepsinden önemlisi, onu pişirmeyi seçerseniz pişirme suyunu da kullanabilirsiniz! Yulaf suyunu haftada birkaç kez içmek, sadece kolesterol ve trigliseridleri değil aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürmenin etkili bir yoludur.

Bu da yetmezmiş gibi, kilo vermek ve kalp hastalıklarını önlemek için de iyidir. Yulafı pişirdiğiniz su, bağırsak hareketini iyileştirmek için önemli bir çözünür lif olan beta-glukan açısından yüksektir.

Kilo vermek istiyorsanız, öğünler arasında “atıştırmalıkları” önlemede çok iyidir, çünkü tokluk hissi verir ve metabolizmanızı düzenler. Mineralleri, antioksidanları ve vitaminleri sayesinde erken hücre yaşlanmasını önler, fiziksel performansı geliştirir ve vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlar.

Malzemeler

 • 1 bardak yulaf (105 g)
 • 3 bardak su (750 ml)

Hazırlık

 • Her zaman 1:3 oranında yulaf ve su kullanın.
 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığında yulafı ekleyin.
 • Yumuşayana kadar bir kaç dakika bekleyin.
 • Süzün ve suyu bir kenara koyun.
 • Soğuduktan sonra vanilya ya da stevya ile tatlandırabilirsiniz ve gün içinde su içer gibi tüketebilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.