Kalori Yakmak İçin En İyi Spor Salonu Aletleri

Bu makalede, kalori yakmak için en iyi spor salonu aletlerinden bazılarına bir göz atacağız.
Kalori Yakmak İçin En İyi Spor Salonu Aletleri
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2020

En çok hangi spor salonu aletlerinin kalori yakmak açısından fayda sağlayacağını hiç merak ettiniz mi? Spor salonları, vücudu çalıştırmak için çeşitli aletlere sahiptir, ancak hepsi kalori yakma ve kilo verme konusunda eşit derecede etkili değildir.

Bununla birlikte, tüm işi aletlerin yapmadığına da dikkat edilmelidir. İstenen sonuçları elde etmek ve kalori yakmak için, uygun bir diyet içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek gereklidir.

Spor salonu aletlerini kullanarak kalori yakmak

Spor salonu aletleri doğru kullanıldıkları zaman oldukça etkilidir. En yaygın olanı koşu bandı ve egzersiz bisikleti olsa da, hedefimize ulaşmamıza yardımcı olabilecek başka aletler de vardır.

Spor salonu aletleri farklı programlara uyum sağlar, ancak hepsi aynı etkiyi yaratmaz. Bazıları diğerlerinden daha faydalıdır. Her şey, belirlediğimiz hedefe bağlı. Ayrıca spor salonundaki çabamız ne kadar büyük olursa o kadar fazla yağ yakacağımızı da unutmamalıyız.

Aletlerin önündeki panelde belirtilen kalorilere dikkat etmeyin. Bu sadece bir tahmin. Önemli olan, egzersizin kalitesine odaklanmaktır.

Her zaman düşük ya da orta yoğunluklu bir programla başlamak ve daha sonra eforu artırmak (daha fazla hız, daha fazla ağırlık, daha fazla eğim vb.) tavsiye edilir.

Yağ yakmak için spor salonu aletleri

1. Egzersiz (kondisyon) bisikleti

Spor aletlerinin en popüler ve faydalı olanı, hiç şüphesiz ki egzersiz bisikletidir. Saatte 500 ila 900 kalori yakmanıza yardımcı olabileceği tahmin edilmektedir.

Bu alet, eklemler üzerinde çok hafif bir etkiye sahiptir ve bir teknik gerektirmez, ayrıca önceden eğitim de gerektirmez. Sadece oturun ve pedalı çevirin.

Koltuk, dizleriniz 90 derecelik bir açıyla uzanacak şekilde ayarlanmalıdır. Ağırlık kaldıran insanlar bile yağı azaltmak için en az 15 dakika koşu bandı ya da sabit bisiklet kullanmalıdır.

Egzersiz bisikletinin dezavantajı, eğer kolayca sıkılan bir insansanız, biraz monoton bir egzersiz olması olabilir. Pedal çevirirken müzik dinlemek ya da sevdiğiniz dizilerin bir bölümünü izlemek için bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Ayrıca idmanlar ilerledikçe, ağırlığı ayarlayabilir, koltuktan kalkabilir, hatta vücudunuzu öne doğru eğebilirsiniz. Sıkılırsanız, spinning derslerine katılmayı tercih edebilirsiniz.

2. Koşu bandı

Bu alet, saatte 450 ile 650 kalori arasında yakmamızı sağlıyor. Şüphesiz ki koşu bandı, en popüler spor aletlerinden biridir. Kullanacağınız zamanı programlamanız gerekir.

Bir koşu bandında, sadece yürüyüş yapmak, hafif koşu yapmak ya da bir yarışın gerçek anlarını (iniş ve çıkışlar, sprintler, vb.) simüle edebilirsiniz. Bunun nedeni, hız ve eğimi değiştiren programlara sahip olmalarıdır.

Bununla birlikte, eklemler üzerinde (özellikle dizler) büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

3. Stair stepper ya da merdiven step makinesi

stair stepper

Merdiven step makinesi, kalori yakmak için ideal bir başka spor aletidir. Bunu kullanırken, iniş ve çıkışlar ile bir saat içinde yaklaşık 400 kalori yakacaksınız.

Koşu bandı gibi programlara sahiptir ve kilo vermek için kardiyo egzersizleri yapmanıza izin verir. Dağcı, ayakların yerleştirildiği ve merdivenin tırmanmasını sağlayan iki platformdan oluşur.

Yoğunluk, bacaklarımızı yükseltmemizi ve indirmemizi zorlaştıracak şekilde ayarlanabilir. Birkaç dakika içinde ikisi de yorulurlar çünkü en çok onlar çalışırlar. Bu makine esas olarak, yarış tekniklerini geliştirmek isteyen daha deneyimli koşucular için tavsiye edilir.

4. Eliptik

Bu alet ile bir saat içinde 300 ila 600 kalori yakabilirsiniz. Bu, birkaç aletin bir kombinasyonudur: bisiklet, merdiven step makinesi ve koşu bandı.

Gerçekleştirilen hareket bir elipstir (bu nedenle cihazın adı budur) ve etkisi yüksek olduğu için dizler ile ilgili problem yaşayan kişiler için önerilmemektedir.

Buna ek olarak, hareketleri güzelce çıkarmak için (kolları ve bacakları aynı anda hareket ettirmek) biraz deneyime ihtiyaç vardır. Ağrınızı önlemek için karnınızı sıkılaştırmak ve sırtınızı dik tutmanız tavsiye edilir.

5. Hidrolik kondisyon küreği

kürek aleti

Bu alet ile yakılabilen kalori sayısı 300 ile 700 arasındadır, çünkü hem üst bedeninizi hem de alt kısmınızı çalıştırmanıza ve karın kaslarınızı güçlendirmenize izin verir.

Bu alet bir kano ya da bir kürekçi hareketini simüle eder. İlk hareketle barları kendimize doğru çekiyoruz, ikincisinde ise geriye doğru itiyoruz. Kavrayışınız güçlü olmalı.

Bu harekette dizlerinize ve omuzlarınıza dikkat etmeniz şarttır. Aynı zamanda sırtınızı da düz olarak hareket ettirmelisiniz.

Bazı hidrolik kürek aletleri, program ya da oyun içerir (aksi halde sıkıcıdır) ve orta ila yüksek yoğunlukta çalışıyorsanız, koşu bandından daha fazla kalori yakabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.