Zumba: Eğlenceli Bir Şekilde Kilo Vermek

Zumba, ölçülü yoğunluğa sahip bir fiziksel aktivitedir ancak eğlenceli bir şekilde kilo vermeniz için size yardımcı olur! 
Zumba: Eğlenceli Bir Şekilde Kilo Vermek
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Zumba iki harika özelliği sayesinde günden güne daha da popüler oluyor: Eğlenceli bir şekilde dans etmenizi sağlaması ve kilo vermenize yardımcı olması. Bu sayede kilo vermek için spor salonuna gitmeye cesaret edemeyen pek çok insanın ilk tercihi olmaya başladı.

Bu yazıda zumbanın ne olduğunu ve neden genel sağlığınız için çok faydalı olduğunu öğrenin. Ayrıca zumba seansınızdan en iyi şekilde faydalanmanız için size bazı ipuçları da vereceğiz.

İlginizi çekebilir: Zumba: Neden Bu Kadar Popüler?

Zumba: Eğlenceli Bir Şekilde Kilo Vermek Neden Önemlidir

müzik iphone dans kadın

Ne yazık ki pek çok kişi kilo verme konusuna kafayı takar. Bu, onlar için kilo vermeyi ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinip spor yapmayı zor bir hale getirebilir. Bu sorun insanları üzüp anksiyeteye ve depresyona bile yol açabilir.

Vücudunuzu anlama şeklinizi değiştirmeniz çok önemlidir. Sağlığınız için sağlıklı bir kiloda kalmalı ve kendinizle ilgili iyi hislere sahip olmalısınız. Her gün hüsran dolu hissetmek iyi değildir. Öte yandan bunu bir meydan okuma olarak görün.

Sağlıklı bir kiloda kalmayı sürdürebilmek için yemekle sağlıklı bir ilişki kurmalısınız ve fiziksel aktivitelerde bulunmaktan keyif almalısınız.

Bu amaçla bugünlerde spor salonlarının sunduğu yeni aktivite seçeneklerini keşfedebilirsiniz. Hoşunuza gidecek bir şey mutlaka bulacaksınız. Bir kere başladığınızda devam etmek isteyeceksiniz.

Zumba Nedir?

zumba dans sınıf

Zumba, yaklaşık 30 yıldır yapılan fiziksel bir aktivitedir. Son 10 yılda çok popüler olmuştur. Pek çok spor salonunda zumba veya benzeri sınıflar açılır. Benzerlerinin açılmasının nedeni zumbanın yaratıcısı Alberto Pérez tarafından lisansının alınmış olmasıdır.

Zumba, bachata, reggaetón, salsa, merengue, cumbia ve samba gibi farklı Latin Amerika ritmlerine dayanır. Bu danslar kilo vermeyi etkili bir şekilde desteklemek için aerobik rutinlerle bir araya getirilir.

Zumba yaparken vücudunuz çok fazla kalori yakar. Bir yandan kaslar belirginleşir ve vücut esneklik kazanır. Ayrıca bu danslar Latin ritmlerini herkesin – çocuklar dahil- eğlenceli ve ulaşılabilir bir şekilde öğrenmesine yardımcı olurlar. Günümüzde ayakta, suda, tekerlekli sandalyede ve daha pek çok şekilde yapılabilen farklı varyasyonlar vardır.

Zumba Seansı

Bir zumba seansı 50 veya 60 dakika arası sürer. Başlangıçta ve sonda, sakatlıkları önlemek ve kasları rahatlatmak için kısa bir esneme ve ısınma seansı yapılır. Ayrıca metabolizmanızı aktif hale getirmek veya rahatlatmak için de harikadırlar çünkü dans yoğunlaşabilir.

Şarkıların gidişatına göre farklı türde egzersizler yapıp onları tekrar edersiniz. Böylece zumba seansını takip etmeniz kolaylaşır. Bu açıdan latin müziği kas hafızasına yardımcı olur. Bunun sebebi hareketlerin farklı nakaratlarla ilişkilendirilmesidir. Ayrıca adımlar kolay olduğu için eğlenmeniz garantidir.

Zumba Seanslarıyla Nasıl Daha Fazla Kilo Verilir?

Zumba seanslarında harcadığınız enerjiyi artırmak ve daha kolay kilo vermek için aşağıdaki ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz:

  • Seans süresince, öncesinde ve sonrasında su için. Kilo vermenize yardımcı olmasının yanında dehidrasyonu da önler.
  • Zumba seansından hemen önce yemek yemeyin. Aksi takdirde yüksek yoğunluklu egzersiz hazımsızlık yaşamanıza yol açabilir. Ancak bir saat öncesine kadar ufak tefek ve besleyici bir şeyler tüketebilirsiniz.
  • Seans bittikten yarım saat sonra biraz protein yemeye çalışın. Böylece iyileşme sürecini hızlandırır, kasların daha belirgin hale gelmesine yardımcı olursunuz.
  • Zumba seansına öğleden sonra giderseniz sebze (salata, sebze çorbası, gazpacho, sote sebzeler v.b.) ve protein (yağsız et, balık, sebze, taze peynir) yemeniz idealdir. Amacınız kilo vermekse karbonhidratları gün boyunca yemenizi tavsiye ederiz.
  • Zumba, aerobik egzersizle anaerobik egzersizi bir araya getirir. Sizi terleten yoğun egzersizin yanında kaslarınızı güçlendirmeyi de unutmayın.
  • Ne kadar fazla kasa sahip olursanız metabolizmanızı o kadar hızlandırmış olacaksınız. Böylece daha fazla kalori yakacaksınız. Ayrıca vücudunuzdaki kaslar belirgin hale gelecek ve genel anlamda sağlığınız size teşekkür edecek.

Zumba: Son Yorumlar

Sonuç olarak dengeli beslenme ve zumba gibi ölçülü ve egzersizler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca eğlenceli fiziksel aktiviteleri tercih etmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır. Ancak her zaman bir uzmana gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece yeme kalıplarınızı ve atletik rutinlerinizi eksiksiz biçimde takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin

Zumbanın faydaları hakkında ne biliyorsunuz? Diğer dansların aksine, zumba yalnız olarak uygulandığından, yeteneklerinize uyacak şekilde uyarlanabi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chavarrias, M., J. Carlos Vivas, and Jorge Pérez Gómez. “Beneficios para la salud de zumba: Una revisión sistemática.” Journal of Sport and Health Research 10.3 (2018): 327-338.
  • Lorente, Celia. “Adictos al Zumba.” Tiempo 1646 (2014): 69-71.
  • Romero-Barquero, Cecilia Enith. “Al compás de las clases de baile: una experiencia dentro del aula.” Educación 39.1 (2015).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.