Zumba: Neden Bu Kadar Popüler?

Hiç Zumba diye bir şey duydunuz mu? Peki ya denediniz mi? Bu egzersizi tanımak ve neden bu kadar popüler hale geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Zumba: Neden Bu Kadar Popüler?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Muhtemelen Zumba dansı size spor salonlarındaki posterlerden ya da çevredeki insanlardan dolayı tanıdık gelmiştir.

Bu yazımızda size “Zumba dansı” hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız: bu dans, 1 saat içinde 800 kalori yakmanızı sağlayan popüler bir egzersizdir.

Zumba dansı nedir?

zumba dansı

Her yaştan kadına coşku veren bir şeydir. Zumba; Salsa, Merengue, Mambo, Reggaeton vs. gibi farklı dans türlerini birleştiren bir egzersizdir.

Sınıflar, kilo vermenize yardımcı olan aerobik koreografilere dayanmaktadır, aynı zamanda stresi azaltır, denge ve koordinasyonu geliştirir.

 • Bu modern egzersiz şekli Kolombiya kökenlidir, Zumbanın en popüler olduğu Latin Amerika ülkelerinden biri İspanya’dır. Zumba sınıflarında, birbirleriyle kombine edilmiş her çeşit ritmi dinleyebilir ve kendi koreografileri ile eşleştirebilirsiniz.
 • Ayrıca, bu egzersiz kasları sıkılaştırır ve ders başına 500 ila 800 kaloriyi yakmanızı (yaklaşık bir saatte) sağlar.

“Zumba” sözcüğü, Kolombiyalılar arasında yaygın olarak kullanılan bir başka kelimeden (rumba=parti) gelmektedir.

 • Bu egzersizin yaratıcısı, spor öğretmeni Alberto “Beto” Pérez’dir.
 • Beto, Zumbayı 90’lı yılların sonlarında oluşturmasına ve içine Latin müziği ekleme kararı almasına rağmen, Zumba son zamanlarda diğer ülkelere kadar ulaşmıştır.

Bu egzersiz önce 2001’in başlarında ABD’ye tanıtılmıştır. Shakira, Jennifer Lopez ve Rihanna gibi birçok ünlü kişi de bunu desteklemiştir. Buradan da Avrupa’ya ve Latin Amerika’nın geri kalanına yayılmıştır.

Zumba neye benzer?

dans

Zumba dansı için önceden bir fiziksel hazırlığa ihtiyaç duymazsınız veya daha önce dans dersi almış olmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, yaralanma risklerinin ciddi olduğu ve sınıfın ilerlemesinin, öğretmenin seçtiği şarkılara bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Çoğu durumda, daha hızlı bir tempo daha yavaş olan bir tempo ile birleştirilir.

Zumba kadınlar arasında daha popülerdir. Üstelik, sadece “dans” ile ilgili görünüyor olsa da, dersler yoğun ve dinamiktir.

Her ders 50 ila 60 dakika sürer (ancak yarım saatlik ekspres modunu da yapabilirsiniz). Ders, ısınma ile başlar ve çoğunlukla Latin müziğine uygun bir egzersiz kombinasyonu ile devam eder.

Bu egzersiz türünün faydaları uzun vadede görülür.

 • Salsa, Merengue veya Bachata dansları ile kalori yakarsınız, stresinizi ortadan kaldırırsınız ve sorunları bir kenara bırakırsınız.
 • Her şarkıda egzersizin daha az sıkıcı olmasını sağlayan bir koreografi olduğundan müzik; dersteki özel “malzemedir”.
 • Ritimler çok hızlı tempolu ve adımlar “akılda kalıcıdır”. Her sınıfta kaslarınızı güçlendirebilir, kardiyovasküler ritiminizi geliştirebilir, terleyebilir ve eğlenebilirsiniz.

Hangi zumba çeşitleri vardır?

Son zamanların en popüler egzersizini yapmak için çeşitli türler vardır. Her biri belirli bir grup katılımcı ve amaç için tasarlanmıştır:

Zumbatomik

Bu sınıflar çocuklar içindir, özel koreografilerden ve müziklerden (yaşa göre) oluşur.

Rutinleri takip etmek kolaydır, küçükler sadece eğlenmekle kalmaz aynı zamanda:

 • Daha fazla dikkat verir.
 • Kendine güven kazanır.
 • Koordinasyonunu geliştirir.

Zumba Gold

zumba dersi

Bu ve “normal” Zumba sınıfları arasındaki fark, tempo ve ritmin değişik olmasıdır. Buna ek olarak, hareketler katılımcıların (genellikle yaşlı olanların) ihtiyaçlarına göre uyarlanır.

Şarkılar hala Salsa, Reggaeton ve Merengue’dir ama daha yavaş olanlar tercih edilir.

Su Zumbası

Bu sınıflar gerçek bir havuz partisidir. Geleneksel derslerin fiziksel faydalarını sunmanın yanı sıra, bu tür Zumba!da, sudaki hareketlerin “zorluğunu” da buna eklenmektedir.

Amaç,daha büyük sonuçlar elde etmek ve suyun tedavisel faydalarından yararlanmaktır.

Sıkılaştırıcı Zumba

Bu geleneksel derslere karşı en gelişmiş alternatiftir. Her dersteki egzersizler kardiyovasküler kapasiteyi ve kas dayanıklılığını artırmak için tasarlanmıştır.

Katılımcılar zamanları ve hareketleri işaretlemek için özel marakaslar kullanmaktadırlar. Bu programın ayrıca yağ yakmak için özel egzersizleri vardır.

Sıkılaştırıcı Zumba Gold

Bu program, Zumba’nın eğlenceli ve stres atıcı hareketlerini güç antrenmanı ile birleştirir.

 • Düşük yoğunluklu ve heyecan verici ritimlerle başlar, sonra yoğunluğu ve hızı yavaş yavaş artırır.
 • Buna ek olarak, kas dayanıklılığını ve kemik yoğunluğunu artırır, aynı zamanda duruş ve koordinasyonu geliştirir ve eklemleri güçlendirir.

Zumba Circuit

dans
 • Bu ders 30 dakika sürer ve yüksek yoğunluklu dans egzersizlerini ve rutinlerini zaman intervalleri ile birleştirir.
 • Kalori yakmada, dayanıklılığı artırmada ve metabolizmayı geliştirmede mükemmeldir.

Zumba Sentao

Bu en modern programlardan biridir. Katılımcılar egzersizleri ve koreografileri bir sandalyede otururken uygularlar. Bu egzersiz biçimi katılımcıların ağırlık merkezini geliştirir, vücudu dengeler ve kardiyovasküler sağlığı güçlendirir.

Zumba ve CrossFit: Günümüzün 2 Egzersizi

Farklı disiplinler olmasına rağmen, her ikisi de spor salonlarında ve akademilerde seçilen egzersizler olmanın onurunu yaşamaktadırlar.

Her iki egzersiz de:

 • Stres ve anksiyete seviyesini azaltır.
 • Endorfin salgılayarak mutluluğu artırır.
 • Katılımcıların kilo vermelerine yardımcı olur.
 • Vücudu sıkılaştırır.

Birçok kişi, her iki egzersizi de birleştiren bir rutini seçmektedir (örneğin haftada her birinden iki kez). Crossfit kas kazandırmak ve dayanıklılığı artırmak üzerine eğilirken, Zumba daha aerobik ve dinlendiricidir.

İlginizi çekebilir ...
Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin

Zumbanın faydaları hakkında ne biliyorsunuz? Diğer dansların aksine, zumba yalnız olarak uygulandığından, yeteneklerinize uyacak şekilde uyarlanabi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Krishnan, S., Tokar, T. N., Boylan, M. M., Griffin, K., Feng, D., Mcmurry, L., … Cooper, J. A. (2015). Zumba® dance improves health in overweight/obese or type 2 diabetic women. American Journal of Health Behavior. https://doi.org/10.5993/AJHB.39.1.12
 • Luettgen, M., Foster, C., Doberstein, S., Mikat, R., & Porcari, J. (2012). Zumba ??: Is the “fitness-party” a good workout? Journal of Sports Science and Medicine. https://doi.org/10.1016/j.elecom.2006.11.006
 • Delextrat, A., & Neupert, E. (2016). Physiological load associated with a Zumba® fitness workout: A comparison pilot study between classes and a DVD. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640414.2015.1031162
 • Barene, S., Holtermann, A., Oseland, H., Brekke, O. L., & Krustrup, P. (2016). Effects on muscle strength, maximal jump height, flexibility and postural sway after soccer and Zumba exercise among female hospital employees: a 9-month randomised controlled trial. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640414.2016.1140906

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.