Dans Etmenin Vücudunuz ve Hayatınız İçin 6 Faydası

Dans etmenin dolaşımı hızlandırdığını, vücudumuzu fazla sıvıdan ve toksinlerden arındırdığını biliyor muydunuz? İster tek başınıza dans ederek, ister bu deneyimi başkalarıyla paylaşarak tüm faydalarının keyfini çıkarabilirsiniz. 
Dans Etmenin Vücudunuz ve Hayatınız İçin 6 Faydası

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bu makalede dans etmenin vücudunuz ve hayat kaliteniz için faydalarının neler olduğunu keşfedeceksiniz. Formda kalmamıza yardımcı oluyor, ruh halimizi iyileştiriyor, diğer faydalarının yanı sıra gücümüzü ve esnekliğimizi artırıyor.

Dans etmek tarih boyunca tüm dünya tarafından uygulanan boş zaman aktivitelerinden biri.

Ritmik hareketleri farklı müziklerle bir araya getirmenin sonucu istediğimiz zaman yapabileceğimiz eğlenceli ve sağlıklı bir egzersiz doğuyor.

Dans etmenin faydaları

Dans etmek fiziksel açıdan formda kalmamız için çok yararlıdır. Dans etmeye üşendiğimizde faydalarını kendimize hatırlatmalıyız.

1. Vücudu fiziksel olarak güzelleştirir

dans sınıfı ve dans hocası

Aralarından seçim yapabileceğimiz pek çok dans stili vardır. Ayrıca özel olarak fiziksel kondisyonumu artırmak amacıyla tasarlanmış dans stilleri de vardır.

Bu tür dansların derslerini spor salonlarında bulabilirsiniz. Genelde ritmik aerobik egzersizle vücudu güçlendiren hareketleri bir araya getirirler.

Böylece bir yandan fiziğimizi güzelleştirirken bir yandan da fiziksel performansımızı, gücümüzü, esnekliğimizi ve kaslarımızı artırabiliriz.

Dans etmek kaslarımızı gereğinden fazla ortaya çıkarmadan belirgin hale getirir. Daha atletik bir görünüme kavuşuruz ve daha aktif insanlar haline geliriz.

Obezitenin sebeplerinden birinin hareketsiz hayat tarzı olduğunu unutmayalım. Dans etmek bize hayat, enerji ve pozitiflik katarak bizi canlandırır.

2. Kilo vermeye yardımcı olur

Dans ettiğimizde vücudumuza fazladan kalorileri yakması için yardımcı oluyoruz. Böylece bir yandan eğlenirken bir yandan kilo verip yağ oranımızı düşürebiliriz. Dans etmek kilo vermek için tercih edilebilecek oldukça keyifli ve sağlıklı bir yöntemdir.

  • Bazı dans türleri oldukça fazla enerji gerektirdiği için diğerlerinden ayrılırlar. Bu da onların kısa sürede çok fazla kalori yaktırdığı anlamına geliyor.
  • En çok bilinen örnekler zumba, samba, oryantal ve Latin danslarıdır.

3. Terletir ve toksinlerden arındırır

odasında dans eden mutlu kız

Haftada bir veya iki kere iyi bir dans seansı daha fazla terlemek için edinilebilecek harika bir alışkanlıktır. Bu vücudu temizlemek için önemlidir. Çünkü terlemek, fazla sıvıdan ve zararlı toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur.

Aynı sebeple bol su içmek de önemlidir. Her dans seansında fazla terleme eğilimi gösteririz ve vücut sıvısının çoğunu kaybederiz.

Sonuç olarak su içmek bizi canlandırır ve organlarımızı ve eklemlerimizi daha sağlıklı bir hale getirmemize yardımcı olur.

Böylece biriktiklerinde bizi hasta edebilecek toksik maddelerden de kurtulmuş oluruz.

4. Kan dolaşımını hızlandırır

Bacaklarda ağrı, varis veya şişlik gibi kan dolaşımı problemleri yaşayan insanlar ne pahasına olursa olsun hareketsiz bir yaşam sürmekten kaçınmalılar. Ancak hareket etmedikten sonra ayakta durmanız bir işe yaramaz. Bu yüzden en iyi çözüm dans etmektir.

  • Dans etmek tüm vücutta kan dolaşımını artırır ve hızlandırır. Ritim, baştan ayağa, vücudumuzdaki her bir kası hareket ettirmemize yardımcı olur.
  • Tek yapmamız gereken zevkimize, yaşımıza ve fiziksel kabiliyetimize en uygun stili bulmak.

5. Sosyal ilişkileri güçlendirir

spor yapan kadınlar

Bazı insanlar evde yalnız dans etmeyi tercih ederek faydalarının keyfini çıkarırlar. Ancak herhangi türde bir dansı bir partnerle veya bir grupla birlikte yaptığımızda, her hafta başka insanlarla biraz zaman geçirmiş oluruz.

  • Dans sınıflarına katılmak, hayatımıza girip arkadaş çevremizi genişletecek yeni insanlarla tanışmak için harika olabilir. 
  • Dans, ortak ilgi alanlarına sahip olduğumuz, arkadaş olma hatta aşk ilişkisi yaşama potansiyeli olan insanlarla etkileşime girmemizi sağlar.

6. Öz saygıyı artırır

Dans etmenin faydaları fiziksel sonuçların ötesine geçer. Bizi formda tutmasının ve hastalıkları önlemesinin yanı sıra ruh halimize de olumlu etki yapar.

Eğer evde yalnız kalmayı tercih ediyorsak, bu kendi başımıza dans etmek için doğru zamandır.

Dans etmek, çekingenlik, yalnızlık ve hatta üzüntü ve utanma gibi sorunları çözebilir. Stresli, üzüntülü ve izole olmuş şekilde geçirdiğiniz dönemleri atlatabilmek için etkili bir terapidir.

Dans etmek içinizden gelmese bile, bir süre dans ettikten sonra ruh halinizin iyileştiğini fakr


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.