Bilinçli Yalnızlık: Neyi Değiştirmeniz Gerekiyor?

Kendi sessizliğimizde yalnız kalma fikri bizi korkutmasına rağmen, bazen bilinçli yalnızlık, iç çatışmalarımızı çözüp kendimizi tekrar bulmamız için gereklidir.
Bilinçli Yalnızlık: Neyi Değiştirmeniz Gerekiyor?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Bilinçli yalnızlık, kişinin gönüllü olarak seçtiği izolasyondur, çünkü bu, kişinin ihtiyaç duyduğu ya da istediği bir şeydir. Bununla birlikte, bunu olumsuz bir şey olarak gören ya da tamamen katılmadıkları garip bir durum olarak gören bazı insanların varlığı da söz konusudur.

İçinde yaşadığımız toplumda, yalnızlığa olumlu bakılmıyor. Bu nedenle başkalarından onay istemek ya da eşlerimize bağlı olma eğilimindeyiz.

Yalnız kalmak ya da dünyanın geri kalanından ayrı hissetmek istemiyoruz. Bu kötü bir şey olarak görülüyor, ancak gerçekte, ihtiyacımız olan bir şey olabilir mi?

Bilinçli yalnızlık kendimizi bulmamıza yardımcı olur

yalnızlık

Daima başkalarına bağımlıyız ve herkesi memnun etmeye çalışıyoruz, çünkü korkuyoruz, bizi kendi başımıza bırakmalarından ve sonunda sadece bitkin kalmaktan. Bununla birlikte, bu, bu tür tutumlardan kaynaklanan sonuçların en kötüsü değildir. En kötüsü, kendi yolumuzda kendimizi kaybettiğimizin farkına varmaktır.

Daha önceye ait, o tanıdığımız kişi nerede? Ne zaman kendi kendimizi dinlemeyi bıraktık ve başkalarının bize yapmamızı söylediği şeyleri yapmaya başladık?

Her geçen gün gerçekleştirdiğimiz en küçük eylemler ile, kendi düşüncelerimizi görmezden gelmeyi o kadar iyi öğrendik ki, tamamen çevremizdeki insanlar tarafından dikte edilerek yaşıyoruz. Ancak, acı çektiğimiz, mutsuz olduğumuz ve arkadaşlarımız arasında olmak istemediğimiz bir zaman olabilir.

Bu, diğer insanların toksik olmasından dolayı değildir. Sorun kendi korkularımız, herkesi memnun etmeye yönelik sürekli teşebbüslerimiz, kendimizle olan ilişkimizin toksik olmasına neden olan mükemmel olma isteğimizdir. Ve bu sağlık için oldukça tehlikelidir.

Bu nedenle bilinçli yalnızlık, kendimizi tekrar bulmamıza yardımcı olur. Geride bıraktığımız, gerçekten olduğumuz kişidir ve şimdi tekrar o olmayı umuyoruz.

Yeni bir bakış açısı

yalnız kız

Aynı zamanda bilinçli yalnızlık, bize çevremizdeki her şey hakkında yeni bir bakış açısı verir. Bildiğimiz gibi, bazen bize fayda sağlamayan kararlar veririz ya da durumlara, bakış açısından yoksun olmamız nedeniyle, vermememiz gereken bir şekilde yanıt veririz.

Bu süreyi kendimiz üstlenmek; sorunları fırsat olarak, hataları ders olarak ve kişileri de kendimiz hakkında bize bilgi verebilecek aynalar olarak görmemize yardımcı olacaktır.

Bu noktaya gelindiği zaman, yani hayatımıza bir çözüm bulmamız gereken bir şey olduğu zaman, bilinçli yalnızlığın gerçekleşmesi gerektiğinin farkında oluruz. Bunun nedeni, depresyona girdiğimiz, ilişkilerimizi iyi yönetemediğimiz veya karşı karşıya kalmadığımız korkularımız olduğu içindir.

Bütün bunlarla birlikte, gerçek benliklerimizde bir kopukluk olmalıdır ve kendimizi tekrar bulmamız o yüzden önemlidir. Çünkü, yardım arıyor olsak da, çözümün kendimizde olduğunu biliyoruz. Sadece zaman ayırıp kendimizi dinlemeliyiz.

Cevap her zaman içimizde, ancak bazen bize yardım etmek için bir adım atmamız gerektiği de doğrudur. Bununla birlikte, kendimizle ilgili olarak istediğimiz şeyleri değiştirmek tamamen kendi sorumluluğumuzdadır.

Bilinçli yalnızlık, kendimizi şımartmamızı sağlar

yalnız kız

Bir sorunumuz olduğu zaman, bazen kendimizi tedavi etmeyi ve kendimize bakmayı unutuyoruz. Bunun nedeni, bunu başkalarının bizim için yapmasını bekliyor oluşumuz, ancak başlangıç olarak bunu kendimiz için yapanın yine biz olmamız gerektiğini fark etmiyoruz.

Biz her zaman başkaları için endişeleniyoruz ve kendimiz için endişelenmeye yetecek kadar zaman harcamıyoruz. Belki de bunun bizi bencil göstereceğini düşünüyoruz. Fakat, bilinçli yalnızlık çağrısını yaptığı zaman, kendimize konsantre olmak için biraz zamana ihtiyacımız var demektir, bir başka insana değil.

Bilinçli yalnızlık; kendi hayatımıza öncelik tanımamıza, kendimize iyi bakmamıza ve çok fazla zaman kaybettiğimiz ve kim olduğumuzu unuttuğumuz zaman kendimizi dinlememize yardımcı olur. Tek başına vakit geçirmek, bir durumu yeni bir bakış açısından görmek, duygusal bağımlılığı ortadan kaldırmak ya da acıyı iyileştirmek için çok olumlu bir yol olabilir.

Onu hissettiğimiz ve ona ihtiyaç duyduğumuz zaman, bilinçli yalnızlıktan kaçmak bir hatadır. Birilerini kaybetme korkusu gibi korkularımız, bizi kontrol etmemeliler.

Bizim refahımız her zaman önce gelmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.