Zumba Neden Herkesin İlgisini Çekiyor?

Neden artık herkes bir anda Zumba yapar oldu? Çünkü Zumba tüm vücudu çalıştırıyor. Kalori yakmanın yanı sıra, dengenizi, ritim duygunuzu ve koordinasyonunuzu güçlendirirken bir yandan da bacak, kol ve karnı çalıştırıyor.
Zumba Neden Herkesin İlgisini Çekiyor?
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zumbayı hiç duydunuz mu? Muhtemelen en azından adını duydunuz ya da ne olduğu hakkında ufak da olsa bir fikriniz var. Ancak bilmediğiniz nokta neden şu günlerde herkesin Zumba yapar olduğu ve düzenli olarak yapıldığında vücudunuz ve zihninize ne kadar iyi geldiği.

Zumba dersleri son zamanda oldukça popüler hale geldi; egzersiz yapmanın ve kilo vermenin harika bir yolu. Zumbanın ya da faydalarının ne olduğunu henüz bilmiyorsanız, bugünkü yazımızı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Zumba nedir?

Zumba fit olmanın ve kilo vermenin benzersiz bir alternatifi olarak fitness, dans ve eğlenceyi bir araya getiren salsa, merenge, bakata ve flamenko tarzı bir Latin Amerika müziğidir.

Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her gruba hitap eden bir fitness rutinidir.

Bu son egzersiz formunu denemekle ilgileniyorsanız, fiziksel olarak güçlü olmanıza ya da özel bir hazırlık yapmanıza hiç gerek yok. Tek yapmanız gereken hareketleri takip etmek için yeterli koordinasyonu sağlamak.

zumba

Düzenli olarak Zumba yapmak, vücut yağını önemli ölçüde azaltarak sonuçları daha ilk aydan görmenizi sağlar.

Ve Zumbanın en iyi özelliği kalori yakmasının yanı sıra, tüm vücudu çalıştırması; kol, bacak ve karnı çalıştırırken denge, ritim ve koordinasyon duygunuzu geliştirmesidir.

Zumbanın tüm faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Dans Etmenin Sağlığınıza Faydaları isimli yazıya bir göz atmanızı öneririz.

Zumbanın Faydaları

Aerobik bazlı diğer her türlü egzersiz çeşidinde olduğu gibi, Zumbanın da vücudunuz için sağladığı faydalar çok çeşitlidir.

Egzersiz yapmanın eğlenceli ve benzersiz bir şekli olduğu düşünüldüğünde, fazla kilolara ve obeziyete karşı yürütülen birçok kampanya Zumbayı aktif bir yaşam tarzının baş köşesine oturtmuştur.

Kalori yakar

Tüm vücudunuzu çalıştıran çeşitli hareket tiplerini bir araya getiren her bir Zumba dersinde yaklaşık 800 kalori yakmak mümkündür. Tabii ki, bu miktar dersin uzunluğuna ve metabolizmanızın hızına da bağlıdır.

Yine de, günde bir Zumba dersi çok kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Vücudu şekillendirir

fit bacaklar
Müziğin ritmi ve vücudun aerobik hareketleri kol, bacak, kalça kasları ve karın kaslarını güçlendirir ve şekle sokar.

Eğlencelidir

Zumbanın amaçlarından biri sizi sıkıcı egzersiz rutinlerinden çıkarmak ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlamaktır. Bu egzersiz formu sporun geleneksel imajını tamamen değiştirmekte ve daha iyi bir forma dans ederek girmenizi mümkün kılmaktadır.

Zumba ruh halinizi iyileştirir

Tıpkı diğer egzersiz türlerinde olduğu gibi, Zumba ile özgüven ve mutluluğunuzu arttıran endorfin hormonu salınımını teşvik edilir.

Dans etmek için bu tarz bir koordinasyon gerektiren hoş ritimler aynı zamanda her türlü negatif enerjiyi de sizden uzaklaştıracaktır. Ders bitiminde kendinizi genel olarak çok daha iyi hissedeceksiniz.

Stresle savaşır

stresle savaş

Zumbanın dans hareketleri, ritmi, şarkıları ve aerobik egzersizi aynı zamanda strese karşı mücadele eden hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Zorlu geçen bir günün ardından Zumba yapmak sizi rahatlatacak ve duygusal sağlığınıza iyi gelecektir.

Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğimiz bir başka yazı: Stresi azaltmak için 7 Pratik Öneri

Laktik asit üretimini azaltır

Egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızda laktik asit biriktiğinde, bir yanma hissi oluşur. Zumba çalışmasında ise, bu soruna veda edebilirsiniz; çünkü laktik asit üretiminiz gerçekte azalır.

Zumba her yaştan insana hitap eder

zumba yapan yaşlılar

Her yaştan insan Zumba dersine katılabilir. Aslında, çeşitli yaş ve fiziksel kondisyon grubundan insanlara yönelik özel olarak tasarlanmış seviye ve rutinler bulunur.

Sonuçlar sizi şaşırtacak

Kendinizi Zumbaya adadığınızda, aşırı kilolu veya obez olmaya karşı savaş vereceksiniz. Ve bu da yetmezmiş gibi, sonuçlar çok kısa sürede kendini gösterecek ve bu da size bir sonraki derse katılmak için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

Zumba sosyal bir aktivitedir

Zumba size yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için bir fırsat sunar. Çoğu büyük şehirlerde dersler 10 veya daha fazla kişiyle yapılıyor ve bu sayı gitgide artıyor. Ancak derslere ayıracak vaktiniz yoksa, evde de yapabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Delextrat, A. A., Warner, S., Graham, S., & Neupert, E. (2016). An 8-Week Exercise Intervention Based on Zumba Improves Aerobic Fitness and Psychological Well-Being in Healthy Women. Journal of Physical Activity and Health. http://doi.org/10.1123/jpah.2014-0535

  • Krishnan, S., Tokar, T. N., Boylan, M. M., Griffin, K., Feng, D., Mcmurry, L., … Cooper, J. A. (2015). Zumba® dance improves health in overweight/obese or type 2 diabetic women. American Journal of Health Behavior. http://doi.org/10.5993/AJHB.39.1.12

  • Delextrat, A., Bateman, J., Esser, P., Targen, N., & Dawes, H. (2016). The potential benefits of Zumba Gold® in people with mild-to-moderate Parkinson’s: Feasibility and effects of dance styles and number of sessions. Complementary Therapies in Medicine. http://doi.org/10.1016/j.ctim.2016.05.009

  • Vendramin, B., Bergamin, M., Gobbo, S., Cugusi, L., Duregon, F., Bullo, V., … Ermolao, A. (2016). Health Benefits of Zumba Fitness Training: A Systematic Review. PM and R. http://doi.org/10.1016/j.pmrj.2016.06.010


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.