Günde 600 Kalori Yakmak İçin 6 Yöntem

Kilo vermek için fiziksel aktiviteleri arttırmalı ve kalori alımını azaltmalısınız, diğer bir deyişle aldığınızdan daha daha fazla kalori tüketmelisiniz.

Kilo vermek isteyen birçok insan işin içine özellikle diyet ve egzersiz girdiği zaman ciddi anlamda bir disiplin ve kararlılık gerektiğinin farkındadır. Her gün aç kalmadan ya da sağlığınız üzerinde ciddi olumsuz etkiler oluşturacak sıkı rejimler yapmadan biraz kilo vermenin birçok yolu vardır.

Burada anlaşılması gereken kilit nokta, tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanız ve fiziksel aktivitenizi arttırmanız gerektiğidir. Böylece günde 600 kalori yakabilirsiniz.

Neden günde 600 kalori yakmak için uğraşmalısınız?

Günde 600 kalori yakmak gün içerisinde çok az miktarda çaba gerektiren kolayca ulaşılabilir bir hedeftir. Bunu gerçekleştirmek için ev ve iş yerinizde günlük aktivilerinizi yaparken bile uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

Fazlalık 600 kaloriden kurtulmak için çeşitli egzersizler yapabilir ve vücudunuzun kalori yakma kabiliyetini arttırmaya yardım etmesi için size sunacağımız bazı tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Haftalık 3500 kaloriden kurtularak hiçbir sıkı rejim uygulamadan yaklaşık 500 gram verebilirsiniz. Tabii ki bu hedefe ulaşabilmek için sağlıklı bir hayat tarzı benimsemeli ve egzersiz yapmaya başlamalısınız.

Günde 600 kaloriyi nasıl yakabilirsiniz?

yağlı karın 2

Daha önce de belirttiğimiz gibi günde 600 kalori yakmak zor bir şey değildir ve bunu günlük aktivitelerinizi veya bazı ufak egzersizler yaparak gerçekleştirip işi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

600 kalori yakmak için izlenecek adımlar

 • 1. adım: Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, ayaktayken oturduğunuz zamana kıyasla daha fazla kalori yakarsınız. Bu nedenle telefonla konuşmak gibi basit bir akvitiviteyi gerçekleştirirken ayağa kalkın. Elbiselerinizi ayakta katlayın. Kulağa önemsiz gibi gelebilir, ancak bu şekilde daha fazla kalori yaktığınız bir gerçektir.
 • 2. adım: Açıkçası, eğer kalori yakmak istiyorsanız günlük bir egzersiz rutini izlemelisiniz. Ancak daha iyi sonuçlar elde etmek ve hedefinize ulaşmak için yaptığınız egzersizlerin yoğunluğunu arttırmalı ve mümkünse süresini biraz uzatmalısınız. Örneğin, günde 30 dakika yürüyüş yapıyorsanız süreyi değiştirmeyin ama bunun yerine koşmaya başlayın. Böylece 100 kalori yerine 200 kalori yakmış olacaksınız. Ayrıca, ara sıra kardiyo hareketlerini kas geliştirme hareketleriyle değiştirerek yaptığınız egzersizleri çeşitlendirebilirsiniz.
 • 3. adım: Gün boyunca özel bir aktiviteye bolca zaman ayırmadan egzersiz yapabilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz. Örneğin, asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin. Ya da dişlerinizi fırçalarken harcadığınız zamanı squat yaparak değerlendirin. Sevdiğiniz TV programını izlerken bile egzersiz yapabilirsiniz.
 • 4. adım: Yaptığınız kardiyo hareketleri haricinde daha zahmetli olan ağırlık kaldırma hareketlerini de egzersizlerinize ekleyin. Ağırlıklarla yaptığınız hareketler vücudunuzun şekillenmesine yardım eder ve daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
 • 5. adım: Son olarak, günlük 600 kalori hedefinize ulaşmak için size yardımcı olacak bir spor seçin. Tenis ya da futbol oynayabilir, yüzmeye gidebilir veya hoşunuza giden herhangi bir sporu tercih edebilirsiniz.

Yağ yakmak için geleneksel egzersizler

yürüyüş 3

Bu egzersizler günde 600 kalori veya daha fazlasını yakmanın en iyi yoludur. Hedeflerinize ulaşmak için bir spor salonuna yazılmanıza gerek yok. Evinizde bu basit egzersizleri yaparak birkaç haftada fark edeceğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 • Koşu bandındaki 1 saatlik hafif tempolu yürüyüş 675 kalori yakar.
 • Koşu bandındaki yapacağınız 1 saatlik koşu 986 kalori yakar.
 • 1 saat ip atlamak 730 kalori yakar.
 • 20 dakika mekik çekmek 200 kalori yakar.
 • 1 saatlik yürüyüş 200 kalori yakar.
 • Günde 30 dakika bisiklet sürmek 200 kaloriden fazla yakmanızı sağlar.

Ve unutmayın!

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak, ekstra kalori yakmak için ayrıca meyve, sebze, tam tahıl ve su açısından zengin bir diyete sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer mümkünse kalori tüketiminizi minimuma indirmelisiniz, çünkü diyetlerin çoğunluğu bir kişi için tavsiye edilen günlük kalori miktarını aşmanıza neden olur.