Mutsuzluktan Kurtulmak için Bu 8 İpucunu Deneyin

Mutsuzluktan Kurtulmak için Bu 8 İpucunu Deneyin

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2018

Mutsuzluk sizi tamamen kuşatır ve siz onu ne denli az isteseniz de, o sizi soğuk battaniyesi ile adeta boğazlar. Mutsuzluktan kurtulmak veya onu kontrol etmek çok zor olabilir. 

Kendinizi üzgün hissettiğinizde, sanki birisi sizin yaşam şalterinizi indirmiş de karanlığa gidip boğulmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yokmuş gibi hissedersiniz. Kimse sizi anlamaz ve her şey ters gitmektedir.

Mutsuzluktan kurtulmak için ne yapabilirsiniz? Öncelikle, onun kazanmasına izin vermemelisiniz. Mutsuzluk, yüzüne karşı koyar şekilde bakmanız ve sakince kazanamayacağını söylemeniz gereken, bilindik bir düşman gibidir.

Bunu, günün belirli vakitlerinde yapabileceğinizden emin değilseniz, endişelenmeyin. Bugünkü yazımızda, mutsuzluktan kurtulmak için yapabileceğiniz 8 ipucundan söz edeceğiz. Sizi yenilgiye uğratmasına izin vermeyin ve bu ipuçlarını gerçek hayata uygulayın.

1. Mutsuzluktan Kurtulmak için Yürüyüşe Çıkın

mutsuzluktan kurtulmak için yürüyüş

Yapmanız gereken en son şey, evde oturmak ve yalnızlık sığınağınıza saklanmaktır. Bunu asla yapmamalısınız. Bunu yapmak yerine, eski spor ayakkabılarınızı, rahat bir eşofmanınızı giyin, ev anahtarlarınızı yanınıza alın ve… yürüyün!

Hızlı tempoda, tüm gücünüzle yürüyün ve her adımda, yaşamınızdaki problem ağını çözümleyin ve içinizdeki kötü hissi yok edin. Terlemek iyidir ve kalbinizin atması ile vücudunuzun hareket etmesi harikadır.

Bu şekilde, kalbinizin yeniden endorfin, yani mutluluk hormonu, salgılamasını sağlayabilecek ve bu defa kafanızdaki düşüncelerin önem düzeyini düşürebileceksiniz. Bunu deneyin!

2. Güneşte Oturun ve Gözlerinizi Kapayın

bankta güneşlenmek

Huzur ve sükunet anı, cildinize güneşin değmesine izin vereceğiniz on beş dakika ile sınırlı bir süreç olmalıdır. Yeterli dozda D vitamini, memnuniyet ve huzur duymanızı sağlayacaktır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde, yatağınızda, yorganın köşesinden bakıp gölgeler aramamalısınız.

Normalde, depresyonda olan kişiler, gün ışığından kaçınma eğilimindedirler. Siz bunu yapmak yerine, sıcaklığın vereceği o güzel anın tadını çıkarmalısınız.

3. İki Saatliğine de Olsa, Tüm Zorunluluklarınızı Bir Kenara Bırakın

yoga rahatlamak

Hepimiz biliyoruz ki bu bazen hiç de kolay değildir. Yapacak işleriniz, sorumluluklarınız, mesleğiniz, zorunluluklarınız… Mutsuz olduğunuz zamanlarda, etrafınızda bir duvar belirir ve neredeyse hiçbir şeyi doğru yapmanıza izin vermez. Hiç motivasyonunuzun veya enerjinizin olmadığını hissedersiniz.

Çözüm, bir anlığına durmak ve kendinize, kişisel alanınızdan ve zamanınızdan keyif duyabileceğiniz ve hiçbir kaygı veya baskı hissetmeksizin geçirebileceğiniz iki saat vermektir. Kendiniz olun!

4. Yazın

günlük yazan kadın

Günlük tutar mısınız? Eğer yanıt hayır ise, belki de başlamanın zamanı gelmiştir. Bu; terapi niteliğinde ve fikirlerinizi düzenleyebilmenize olanak sağlayan, kendiniz ifade edebilmenize, kendinizle konuşmanıza ve yazmaktan kaynaklanan o özel hisse kapılmanıza imkan tanıyan bir aktivitedir.

Bir günlük yazabilmek için, Gabriel García Márquez veya Daphne Du Maurier olmanız gerekmez: Kendinizi, kendi kaynaklarınız, kelimeleriniz ile ifade edin, kendinizle tartışın, kime istiyorsanız ona yazın. Özellikle duygularınızı tarif edecek kelimeler kullanmaya özen gösterin.

5. Eğer İhtiyacınız Varsa, Ağlayın

gözünden yaş gelen kadın
Ağlamak, gerginliği atabilmek ve duyguları rahatlatmak açısından doğal ve gerekli bir eylemdir.

Bazen, ağlamaya ihtiyacınız olabilir ve bu yapılacak doğru bir harekettir. Mutsuzluk, bazen bir yürüyüşün veya en iyi arkadaşınızla dertleşmenin işe yaramadığı durumlarda, gerginliği atabilmek için bir kaçış mekanizmasına ihtiyaç duyar.

Bu durumda, gözyaşlarınızı serbest bırakmalı ve kendinizi rahatlatarak gerginliğinizi azaltmalısınız. Duygularınızı saklamamak ve kendinizi bırakarak ağlamak, sağlıklı ve gerekli bir eylemdir.

6. Aynada Kendinize Bakın ve Neyin Yanlış Gittiğini Sorun

gölde yansımasına bakan kadın

Aynadaki kişi siz misiniz? Hayır, bu aynı çekici ve pozitif insan siz değilsiniz. Mutsuzluk sizden yaşam enerjinizi çalıyor ve eminiz ki kendinizi bu şekilde görmekten memnun değilsiniz.

Kendinize, kalbinize umut verebilmek ve üzüntünüze çözüm bulmak amacıyla, ne yaparsanız daha iyi hissedebileceğinizi sorun. Aynadaki insana, ne yaparsa yüzüne yeni bir gülümseme yerleşebilir sorusunu sorun.

Bu makalemize de göz atın: Sizi Mutlu Olmaktan Alıkoyan 7 Toksik Duygu

7. Kendinize Sizi Nasıl Dinlemesi Gerektiğini Bilen Birini Bulun

birbirine sarılan iki kişi

Herkes, bunun nasıl yapılacağını bilmez. Çevrenizde mutlaka, sizi desteklemektense, her zaman kendisi hakkında konuşmayı tercih eden ve size nasıl olduğunuzu dahi sormayan bir akraba veya bir arkadaş vardır.

Gözünüzün içine nasıl bakması gerektiğini bilen, anlatacaklarınızı ilgi ve samimiyetle dinleyebilecek birini bulun. Hissettiklerinizi paylaşabilmenin sizi nasıl rahatlatabileceğini ve bu negatif duygunun bir yerden dağılmaya başladığını farkedeceksiniz. Destek aramaktan asla vazgeçmeyin.

8. Kendinizi Tedavi Edin

denizde iki köpekle oynayan insan

Neden olmasın? Mutsuz günler, üzüntünüzden kurtulabilmeniz adına biraz baskıya ihtiyaç duyarlar. Eğer tüm dikkatinizi duyduğunuz endişelerinize verirseniz problem gittikçe daha büyük hale gelecektir.

Bu durumda biraz rahatlamak en iyisidir. Neden sinemaya gitmeyesiniz? Neden bir yoga kursuna başlamayasınız? Neden parka veya sanat müzesine doğru bir yürüyüşe çıkmayasınız? Bazen, eve gelip de en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek gibi küçük şeyler, büyük mucizeler yaratabilir.

Bu, problemlerinizi çözmez; ama kendinizi daha sakin ve daha iyi hissetmenize ve durumu farklı bir perspektiften ele alabilmenize yardımcı olur. Kendinizi ne zaman mutsuz hissederseniz, bu basit ipuçlarını denemekten tereddüt etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.