Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmak İçin 10 İpucu

Yağları beslenme düzeninden tamamen çıkarmanın daha fazla kalori yakmak için bir sır olmadığını biliyor muydunuz? Spor salonuna gitmeden gerçekten kilo vermenize yardımcı olacak ipuçları hakkında bilgileri yazımızdan öğrenin!
Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmak İçin 10 İpucu
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, her zaman duyduğunuz ilk tavsiye egzersiz yapmak olur. Egzersiz yapmak, kalori yakmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için motivasyonunuzu geliştiren mükemmel bir yoldur.

Bununla birlikte, doğal olarak kilo vermenin başka yolları da vardır. Egzersiz yapmadan daha fazla kalori yakmak, daha hızlı ve kolay kilo vermek için en iyi 10 ipucunun ne olduğunu öğrenin.

kalori yakmak

Birçok insan kilo kaybetmekte zorluk çeker. Diğerleri ise kilo verebilir, ancak çok fazla çaba ve fedakarlık göster ve daha kolay bir yol bulmak isterler. Kim olursanız olun, diyetinize ve iyi alışkanlıklarınıza dayanan bu 10 ipucu sizin için de iyi olabilir!

Sadece daha hızlı kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da iyileştirirsiniz, bu da sizi iyimserlik ve enerji ile dolduracaktır.

1. Bolca su için

Su içmek, kaloriyi yakmaktan sorumlu olan metabolizmanızı hızlandırır. Aynı zamanda, vücutta olan sıvı ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

İşte bu yüzden daha fazla kalori yakmak ve daha kolay kilo vermek için ilk ipucumuz bolca su içmektir. Gün boyunca en az 8 bardak su içmelisiniz ki (yemekle birlikte değil) istediğiniz sonuçları elde edin.

2. Kalorilerinizi kısıtlamayın

Daha fazla kalori yakmanın en iyi yolu, onları kısıtlamaktan ibaret değildir. Düşük kalorili diyetler vücudunuzun daha az enerji kullanmaya alıştırır, bu da kilo vermeyi daha zorlaştıracak ve diyet sonrası çok yeme riskini ortaya çıkaracaktır.

3. Yağlarınızı iyi seçin

Size söylenilenin aksine, sağlıklı yağlar aslında vardır ve kilo vermek için tavsiye edilirler. Bazıları vücudunuzun farklı bölgelerinde birikim yapmak yerine metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzda önemli işler yapar.

Bu sağlıklı yağların bazıları ise şunlardır:

  • Yağlı balık
  • Yumurta sarısı
  • Avokado
  • Çerezler
  • Tohumlar
  • Saf sızma yağları (zeytin, Hindistan cevizi, susam, keten tohumu)
  • Ghee veya arıtılmış tereyağı

4. Yemek pişirmek için Arnavut biberi

Arnavut biberi daha fazla kalori ve yağı zahmetsizce yakmanın mükemmel bir yoludur. Diyetinize kademeli olarak eklemeye çalışın, aksi takdirde sizde mide problemleri ortaya çıkarabilir. Bunu çorbada, etli, balıklı ve çok çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz.

5. Zencefil çayı

zencefil yağı ve kökü

Biber gibi zencefil de, diyetinize dahil edilmesi gereken mükemmel bir metabolizma başlatıcısıdır. Ayrıca, sindiriminizi geliştirir ve tutulan sıvıların ortadan kaldırılmasını destekler, bu da kilo verdiren her diyet için zencefil çayını gerekli kılar.

Limon suyu ve stevia ile birlikte çay formunda yapabilir ve gün boyunca, soğuk veya sıcak tadını çıkarabilirsiniz.

6. Hindistan cevizi yağı

Saf sızma Hindistan cevizi yağı, 3 numaralı maddede bahsettiğimiz sağlıklı yağlardan biridir. Bu bitkisel yağ, vücudunuzun daha fazla kalori yakma yeteneğini artırır ve hatta bel çevrenizdeki yağların giderilmesini teşvik eder.

7. Sebze bakımından zengin bir diyet

Sebzeler, onları hazmederken bedeninizin sebzenin içerdiğinden daha fazla kalori tüketmesi bakımından benzersizlerdir. Bu yüzden hem çiğ  hem de pişmiş olarak daha fazla sebze yemenizi tavsiye ediyoruz.

8. Günde birkaç küçük öğün yiyin

Günde birden fazla küçük öğün yemek, kalori yakmak isteyen ve aynı zamanda diyete acıkan insanlar için iyi bir ipucudur. Bunlar sizi doyuran ancak tamamen doldurmayan yemekler olmalılar.

9. Uyarıcılara dikkat edin

kola ve buz

Asitli içecekler ve kahve içindeki uyarıcılar da metabolizmanızı hızlandırır. Bununla birlikte, anksiyete, kalp çarpıntısı veya uykusuzluğa sebep olabilen uyarıcı etkilere karşı dikkatli olun. Birçok kilo kaybı ilacı, bileşenleri arasında yüksek miktarda kafein içerir.

10. İyi uyuyun: ne fazla ne de az

Amacınıza ulaşmak için iyi uyumak şarttır. İyi uyumaktan kastettiğimiz şey, yeteri kadar uyumak ve vücudunuza ihtiyacı olan şeyi vermektir. Yeterince uyumuyor iseniz, sinir sisteminizi başkalaştırırsınız ve enerji eksikliğinden dolayı iştahınızda bir artış görürsünüz.

Öte yandan, çok fazla uyursanız, metabolizmanızı yavaşlatırsınız, daha az kalori yakarsınız ve daha kolay yorulursınız. Dengeyi bulun ve ona bağlı kalın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carbajal A. Manual de Nutrición y Dietética. Dep Nutr Fac Farm Univ Complut Madrid. 2013.
  • Centre W media. Obesidad y Sobrepeso. WHO web. 2015.
  • WHO. OMS | Sobrepeso y obesidad infantiles. World Health Organization. 2015.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.