Ruh Sağlığı: Neler Yardımcı Olabilir?

Ruh sağlığı, fiziksel egzersizle, sağlıklı bir yaşam tarzıyla ve belli özel alışkanlıklar ve terapilerle geliştirilebilir. Bu yazıda ruhsal sağlığınızı optimize etmeye yardımcı olacak etkili ipuçlarından bahsedeceğiz!
Ruh Sağlığı: Neler Yardımcı Olabilir?

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Ruh sağlığı, psikolojik iyilikle kapsamlı olarak ilişkilidir. Kişinin kendi iyilik duygusunu ve duyguları işleme ve ilişkileri yönetme becerilerinin iyi olmasını içerir.

Ruh sağlığı iyi olan kişiler, hem davranışlarını hem de duygularını kontrol edebilirler ve sorunlarla daha etkili bir şekilde başa çıkabilirler.

Stabil bir ruh sağlığına kavuşmak için özgüven, özsaygı ve stres yönetimi üzerinde çalışmalıyız. Aynı şekilde başka insanlarla iyi ilişkiler kurmak da stabil ruh sağlığının temel sütunlarından biridir.

Psikolojik olarak sağlıklı olmanın, depresif veya endişeli hissetmemekten çok daha fazlası olduğunu bilmek önemlidir. Gelin bunun niye böyle olduğunu birlikte keşfedelim!

Fiziksel sağlık, ruhsal sağlık ile ilişkilidir

Latince dilinde bir deyim vardır: “Mens sana in corpore sano”. Bu deyim, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” anlamına gelir. Bu nedenle iyi bir ruh sağlığına kavuşmak için vücudumuza bakmayı ihmal edemeyiz.

Fiziksel durum iyileştiğinde, psikolojik açıdan iyilik hissi de artar. Pek çok insan bilmese de egzersizin, beyin üzerinde de faydalı etkileri vardır. Kimyasal olarak ruh haline müdahil olan endorfinlerin salgılanmasına yardımcı olur.

Basque Country Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, fiziksel egzersizin, beyinde, minnettarlık hissettirdiği bulundu.

Ayrıca beynin ödül yolağını ve ventromedial prefrontal korteks, dorsomedial prefrontal korteks ve ön singulat korteks gibi ahlaki bilişsellik bölgelerini aktif hale getirir. Bunlar duygu ve motivasyon algısıyla bağlantılıdır.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin

kuş kadın dalga deniz

Vücudumuzu ayrı ayrı parçalar olarak değil, bir bütün olarak düşünmemiz çok önemlidir. İnsan vücudu senkronize bir şekilde çalışır. Bu nedenle, iyi bir uyku düzenini ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmek, iyi bir ruh sağlığı için temel dayanaklardır.

Aynı şekilde zararlı alışkanlıklardan da kaçınmamız gerekir. Alkol tüketmek veya başka bir uyarıcı madde kullanmak ruh sağlığını değiştirecektir. Doktorlar bu tür zararlı maddelerden kaçınmamız konusunda ısrarcılar. Çünkü bu maddeler, bağımlılığın yanı sıra ciddi ruh hali değişikliklerine de neden olabilirler.

2010 yılında yapılan bilimsel bir çalışma, yogayı, bağımlılıklar ve kötü alışkanlıklar için başvurulabilecek uygun bir tedavi olarak önerdi. Bunun sebebi, bu terapinin fiziksel ve psikolojik açıdan fayda sağlamasıdır.

Ruh sağlığı: İyileştirmek için stresi azaltın

Günümüzde, modern yaşam tarzı, günlük yaşamı stresli durumlar ve anksiyeteyle dolu hale getiriyor. Bu nedenle, zihinsel sağlığımızı ve genel olarak iyilik hissimizi geliştirmek için stresi nasıl yöneteceğinizi veya en azından biraz azaltmayı öğrenmeniz önemlidir.

Amaç, günlük rutinimizin içindeki tüm olumsuz hisleri, bizi mutlu eden veya rahatlatan küçük şeylerle telafi etmektir. Bu durumda yoga veya pilates gibi rahatlatıcı egzersizleri de deneyebilirsiniz.

Benzer şekilde, kısa bir süreliğine şehir dışına gitmek veya olumsuz ortamdan uzaklaşmak durumu iyileştirmek için önemli ölçüde faydalı olabilir.

Fikirlerinizi ifade edin

Zaman zaman fikirlerinizi veya duygularınızı ifade etmekten korkmanız veya onları ifade ederken kendinizi gergin hissetmeniz normaldir. Kimse bir grubun içinde reddedilmiş hissetmek ya da başkalarını üzecek şeyler söylemek istemez. Bu yüzden özgürce kendimizi ifade etmek genellikle biraz karmaşık bir şeydir.

Ancak bir insanın duygularını, tercihlerini veya fikirlerini kendine saklaması, zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir. Özgürlük ve sakinlik hissi yaşamanıza yardımcı olacağı için kendinizi özgürce, korku duymadan ifade etmeyi öğrenmelisiniz.

grup terapisi

Ruh sağlığı terapileri

Bu ipuçlarının yanı sıra, belli bazı seçenekler ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Öncelikle psikoterapi seçeneğinden bahsedebiliriz. Farklı psikoterapi türleri vardır ancak çoğu benzer faydalar sağlar:

  • Çatışmayı daha iyi yönetmek ve sınırlayıcı inançları değiştirmek için gereken araçları sağlamak.
  • Ferahlık hissine yardımcı olan desteği ve gizliliği sunmak.
  • Kişinin kendini daha iyi tanıması için çok faydalıdır.

Destek grupları, ruh sağlığını iyileştirmek için faydalanılabilen bir başka seçenektir. Bu gruplar, ortak, somut bir sorun etrafında kurulurlar ve arkadaşlık, destek ve iyileşmenin örneklerini yaratırlar.

Belli bazı zihinsel sağlık sorunları için ilaç da çok önemlidir. Semptomlar, hastaya ve yaşadığı sorunun türüne bağlı olsa da, bilimsel kanıtlara dayanarak, onları önemli ölçüde iyileştiren belli tedaviler oluşturulur. Bazı durumlarda kişinin hastanede tedavi görmesi gerekebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, her bir birey, belli önlemlerden veya tedavilerden farklı şekilde yararlanır. Bu nedenle ruh sağlığınızı tehdit eden herhangi bir şey varsa en kısa sürede bir uzmana görünmelisiniz. Psikologlar ve psikiyatristler hayatı ve psikolojik açıdan iyilik hissini artırmaya yardımcı olabilecek insanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.