Stresi Doğru Bir Şekilde Yönetmek Mümkündür

Karmaşık ve stresli durumlar, nasıl başa çıkabileceğinizi bilmediğiniz zamanlarda sizi yavaş yavaş tüketebilir. Bu yüzden stresi nasıl yöneteceğinizi bilmeniz önemlidir.
Stresi Doğru Bir Şekilde Yönetmek Mümkündür
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Stresi yönetmek oldukça karmaşıktır ve bu sorunla yanlış bir şekilde başa çıkmaya çalışmak, daha fazla stres yaratan bir döngüye girmenize neden olur.

Karmaşık ve stresli durumlar, nasıl başa çıkabileceğinizi bilmediğiniz zamanlarda sizi yavaş yavaş tüketebilir. Bu yüzden stresi nasıl doğru bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Belirli bir stres düzeyi, sınavlar ya da iş ortamındaki sorumluluklar açısından faydalı olabilir. Fakat bu stres, kontrol edilmediğinde zararlı bir hal alır. Ancak endişelenmeyin, stresi yönetmenize yardımcı olacak bazı teknikler ve alışkanlıklar, bu durumu kontrol altına almanızı kolaylaştıracak.

Stresin Sebep Olduğu Problemler ve Stresi Yönetmek

iş ortamında stresli kadın

Stres, vücudun zor ve karmaşık durumlara karşı verdiği normal bir tepkidir. Dr. Hans Selye, stresli durumlarla karşı karşıya geldiğimizde ortaya çıkan üç aşamayla stresi tanımlıyor:

1. Telaş

Bu, tehlikeli ve zor durumlara verilen ani tepkidir. Kalp atışınız hızlanır, kortizol hormonunda ve tepki vermenizi sağlayan adrenalin hormonunda artış gözlenir.

2. Direnç

İlk etkiden sonra vücudun rahatlaması ve normale dönmesi olasıdır. Fakat sorunun üstesinden gelemediğiniz durumlarda vücut uyanık kalmaya devam eder ve yüksek kan basıncına ve hormon seviyesine alışır.

3. Tükenme

Stresin kronikleşmeye başladığı durumlarda vücut savaşmak için bütün rezervlerini kullanır. Bu durumda, bazı duygusal ve fiziksel belirtiler ortaya çıkar:

  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Tükenmişlik
  • Kaygı
  • Bağışıklığın düşmesi
  • Sindirim sistemi problemleri ve kalp damar hastalıkları

Stresli durumlar bazen kaçınılmaz olabilir. Fakat başa çıkmanın bir yolunu bulursanız, stresin olumsuz sonuçlarından kurtulabilir ya da yaşadığınız stresi en aza indirgeyebilirsiniz.

Stresi Nasıl Yönetebilirsiniz?

bilgisayar başında meditasyon yaparak stresi yöneten kadın

Amerikan Psikiyatri Birliği (APA), stresin birçok türü olduğunu ve her insanın stresi yönetmek için kendi yöntemini bulması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle stresle başa çıkmanın ilk kuralı, stresin ana nedenlerini keşfetmektir.

Sizi strese sokan şeylerden bir süreliğine uzak durun

İlk olarak sizi strese sokan durumu belirledikten sonra, bu durumdan kendinizi olabildiğince uzaklaştırın. Çözülmesi gereken bir problemden kaçmıyorsunuz, sadece ruhsal bir mola verdiniz. 

Bu yazı ilginizi çekebilir: Stresin Olumsuz Etkilerini Anlamak

Egzersizle Stresi Yönetmek

yolda koşan kadın egzersiz yapıyor ve stresi yönetmek

Yaptığınız egzersizler, stres ve kaygı ile ilgili süreçleri düzene sokmanıza yardımcı olur. 10 yıl boyunca 288 aile üzerinde yapılan bir araştırma; egzersiz yapan insanların, yapmayanlara göre daha az kaygı duyduğunu ve stresle çok daha kolay başa çıkabildiğini göstermiştir.

Gün içinde yapılan egzersizin vücudunuza etkileri şu şekildedir:

  1. Egzersiz sırasında vücudunuz için doğal bir ağrı kesicisi olan endorfin salgılanır.
  2. Hormonal aktivite egzersizle birlikte düşer. Bu da, stres hormonu olan kortizolün vücudunuzda daha az salgılanması anlamına gelir.
  3. Egzersiz aynı zamanda uyumanıza yardımcı olur, böylece zihniniz ve beyniniz dinlenmiş olur.

Yürüme, dans etme, bisiklete binme gibi günlük egzersiz rutinleri de stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca göz atabilirsiniz: Daha İyi Bir Uyku İçin Doğal Reçete

Stresi Yoga ile Kontrol Altına Alın

Yoga, stresi doğru bir biçimde yönetmenize yardımcı olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz egzersizlerin yanı sıra, yapılan araştırmalar, yoganın antidepresan ve anksiyolitik (anksiyete karşıtı) etkisi olduğunu ve zihni rahatlattığını gösteriyor.

Bunun yanı sıra, yoga odaklanma becerinizi geliştirir, zihinsel olarak stresten uzaklaşmanızı sağlar. Uygun bir yer bulun ve günde birkaç dakikanızı yoga yapmaya ayırın.

Meditasyon ile Stresi Yönetin

meditasyon ile stresi yönetmek

Meditasyon, bedeninizin ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olur. Nefes tekniklerine ve ortama odaklanmanız, sizi bir süre de olsa stres dolu durumlardan uzaklaştırır ve farklı bir bakış açısı geliştirmenizi sağlar.

Stesi Yönetmek İçin Doğal Antidepresanları Deneyin

Kedi otu, yeşil çay ve melisa gibi çeşitli bitki infüzyonlarının stresi azaltan etkileri kanıtlanmıştır.

Sizi İyi Hissettiren İnsanlarla Keyifli Aktiviteler Yapın

Sosyalleşme, doğru kullanıldığında kaygıyı yok etmek için oldukça güçlü bir araçtır.

Sonuç olarak, zihninizi temizlemenize yardımcı olan herhangi bir aktivite stresi doğru bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır. Dikkatinizi problemlerinizden daha farklı yerlere odakladığınız takdirde, daha huzur dolu bir zihne sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, müzik dinlemek, yeni yerler görmek, resim yapmak, bir şeyler yazmak ve el sanatlarıyla uğraşmak gibi zihninize ve bedeninize iyi gelecek aktiviteler yapabilirsiniz. Farklı ve keyifli şeyler yapmak sizi stresten uzaklaştırır.

Eğer bunların hiçbiri işe yaramıyorsa, profesyonel bir yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Çünkü terapistler stresi yönetme konusunda size yardımcı olmaya her zaman hazırdır, sizin için en doğru yolun ne olduğuna onlar karar verebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.