Dövme Sanatçıları Meme Kanserinden Kurtulanların Feminenliklerini Geri Kazandırıyor

Meme kanserinden kurtulan kadınların özgüvenlerini geri kazanmalarına yardımcı olmak için,
Dövme Sanatçıları Meme Kanserinden Kurtulanların Feminenliklerini Geri Kazandırıyor

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl 1.38 milyon kişi meme kanserine yakalanıyor. Ancak meme kanseri kaynaklı ölümler gittikçe azalıyor. Erken tanı ile birlikte yenilikçi tedaviler, meme kanserini yenmeye yardımcı oluyor.

Basit ya da radikal mastektomi kadınların vücudundan değişikliklere sebep olabilir ve bu durum iyileşmesi zor bir yaraya dönüşür. Tahmin edebileceğiniz gibi, meme kanseri insanda fiziksel, duygusal ve psikolojik bir iz bırakır.

Memenizi kaybetmek ya da meme ucunuzun alındığı mastektomi bir çok hastanın yüzleşmesi gereken zor bir durumdur. “Meme Kanseri için Dövme Sanatçıları” akımı, bu kadınlara feminenliklerini geri kazanmak için bir şans sunuyor.

Nasıl olduğunu açıklayalım.

Bir kadın olarak çok özel bir dövme sanatçısı sayesinde özsaygınızı geri kazanmak

meme ve dövme

Çoğu insan, hayatlarının sonuna kadar vücutlarında bir desen taşıma fikrine çok sıcak bakmamaktadır. Ancak, sevelim ya da sevmeyelim, bu hikayeler meme kanseri gibi özel durumlarda basit bir dövmenin nasıl yardımcı olabildiğini bize gösteriyor.

Stephanie M. çok kısa bir süre önce meme kanserini yendi. Mastektomiden sonra meme yenileme ameliyatı olmaya karar verdi. Ancak, meme yenileme ameliyatı, meme uçlarından genellikle iyi sonuç alınamadığından karmaşık bir operasyondur.

Günümüzde en çok uygulanan teknik renklendirme tekniğidir. Dövme yaptırmaya benzer ama ne yazık ki, sadece bazı hastanelerde ve kliniklerde yaptırılması mümkündür ve kalıcı değildir.

Birkaç yıl önce, İspanya’nın Madrid şehrinden Jero Velasco adındaki dövme sanatçısı, sosyal ağlar üzerinden bir proje başlattığını ve proje kapsamında ihtiyacı olana kadınlara ücretsiz meme ucu dövmesi yapacağını duyurdu.

Bu girişim sayesinde, Stephanie M. memelerine geri kavuştu. Bu yaz, kızının “Anne bikinine dikkat et memelerin gözüküyor.” dediğini söyledi. Çok fazla şey ifade etmese de kızının bu sözleri onu çok mutlu etmişti. “Tekrar memelerim var.” dedi gülerek.

Gerçekten çok özel bir dövme

memede dövme

Mastektomiden geçmiş kanser hastaları için bu sıradan bir dövme değil. Meme ucu feminenliğin önemli bir parçasıdır. Bir kadın ve partneri dışında birinin görüp görmemesinin bir önemi yoktur.

Kadın vücudunun hassas ve değerli bir bölgesidir. Bir ya da iki memeden de alınması oldukça travmatik ve duygusal bir süreçtir.

  • Dövme sanatçısı Jero Soriano bunu çok iyi biliyor. Meme ucuna uyum sağlaması için turuncu ve kahverengi tonlarınının karışımını kullanıyor, böylece özsaygıya ihtiyaç duyan kadınlara yardımcı oluyor.
  • Meme yenileme ameliyatı, kadın vücudunu doğallığından uzaklaştırır. Göğüs şekil olarak aynılığını korusa da bir şeyler eksiktir.

Bir çok kadın için meme ucunun eksikliği kendine güveni azaltan bir sebep olabilir. (Her bireyin bu durumla başa çıkması farklı olduğu için herkes için aynı şeyi söylemek zordur.)

Cerrahlar ve dövme sanatçıları

meme kanserinden kurtulmuş kadın ve dövmeci

Mastektomi sonrası ruhen iyileşme süreci, cerrahların ve dövme sanatçılarının ortak çabasını gerektirir. Buna ihtiyacı olan kadınların tamamen iyi hissedebilmeleri için, cerrah da dövme sanatçısı da olabildiğince gerçekçi bir sonuç yaratmaya çalışmalıdır.

Dövme sanatçısı hassas işi üzerinde çalışırken, kadınlara hikayelerini sorduğunda, yanıtlardan etkilenmemek elde değil. Kanseri yenen kadınlar umut saçıyor.

Söylediğine göre bu dövmeler özel kliniklerde yapılıyor. Göğüs başına 300 ila 400 euro gibi fahiş bir ücreti var. Bir kadının kişisel durumu söz konusu olduğunda bu meblağlardan söz edilmemeli. Birçok kadın, tedavi sırasında ve sonrasında tekrar kadın gibi hissetmek için peruk satın almaktadır.

Bu tarz küçük detaylar, bir kadının onurunu yenilemekten daha fazlasıdır. Saçınızı ya da memenizi kaybetmek neredeyse kadınlığınızı yok etmiş gibi hissettirebilir.

Kanseri yenen harika kadınlar bizim gözümüzde her zaman güzeller. Ancak, her bireyin gerçeği kendine özgüdür.

Hastalığın ardından bazıları diğerlerine göre daha fazla acı çeker. Ama, bu dövme sanatçısı gibi insanların fikirleri bizi mutlu etmeye devam edecek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.