Bir Hap ile Meme Kanseri Teşhisi

Henüz deney aşamasında olan bu hap, meme kanseri teşhisinde ve tedavinin daha etkili olmasında çok daha net bir yöntem olarak kullanılabilir. 
Bir Hap ile Meme Kanseri Teşhisi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Şimdiye kadar meme kanseri tespiti kişisel muayenelere ve mamograma dayanıyordu. Bunun yanı sıra, X ışınlarını (röntgen) kullanan teşhis tekniklerinin yanlış sonuçlar verebileceği durumlarla karşılaşıldı.

Bu yüzden bilim insanları daha güvenli ve kesin görüntüleme yöntemleriyle meme kanserinin erken teşhis yöntemleri üzerine çalışıyor. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada meme kanseri hücrelerini daha kolay tespit edebilen bir hap oluşturuldu.

Bu hap hala deney aşamasında olsa da, kanserli hücrelerin yerlerini kesin olarak belirleme özelliğine sahip olduğu kanıtlandı. Bu yazıda konu hakkında daha fazla detay vereceğiz.

Meme kanseri teşhisi daha çabuk ve güvenilir olabilir

Yanlış pozitifler çok yaygındır. Ama artık bu hap kadınlar için daha doğru bir teşhis sağlamayı hedefliyor. Hap hala test aşamasında ve insanlar üzerinde denenmesi gerekiyor.

Çalışmanın direktörü Greg Thurber’e göre, bu hap Avrupa kliniklerinde kullanılıyor ve şimdiden büyük başarı gösterdi. Bu nedenle de bu hap ile ilgili beklentiler çok yüksek durumdadır.

ilaç içen kadın

Sadece kanserli hücreleri aydınlatıyor

Bu hapın işlevi çok basit: Hasta tableti oral olarak yutuyor ve hap, var olan kanser hücrelerine yapışacak florasan maddeyi yavaşça bırakıyor. Kanser hücreleri, basit X ışını görüntülerinde gözlenebilir hale geliyor.

  • Bilim insanları bu tekniği geliştirme konusunda zorunluluk hissediyor; çünkü mamografi bazı kadınlarda çok da kesin sonuçlar vermiyor. 
  • Bunlara ek olarak, sıradan teşhis teknikleri uzmanlara hücrelerin veya tümörün kötü huylu veya iyi huylu olup olmadığını göstermiyor. Bu yüzden de yanlış pozitifler oldukça yaygın olarak görülüyor.
  • Bu teknik Amerikan Kimyasal Topluluğunun 251. yıllık toplantısında yüksek beklentilerle sunuldu. Farelerle yapılan bir deneyde bu hapın tümör hücrelerini anında gösterdiği ortaya kondu.
  • Eğer tümör iyi huyluysa, florasan ışık görünmüyor; bu yüzden de biyopsiye gerek kalmıyor. Sonuç olarak hastalar biraz huzur buluyor.

Birkaç yıl içinde yavaş veya hızlı tümör büyümesi arasındaki fark görülebilecek

meme kanseri gelişimi

Birçok vakada hastaların tedavisi ertelenir. Bazı durumlarda bu gerekli olmasına rağmen zaman, erken tanı koymak ve durumun ciddiyetini azaltmak için önemli bir faktör olmaya devam etmektedir.

Günümüzde parlak ışık sadece kanserli ve iyi huylu tümörleri ayırt edebilmektedir. Ancak ne yazık ki kötü huylu hücrelerin büyüme hızını gösteremiyor.

Bu hapın yaratıcıları, tümörün büyüme seviyesini de belirleyebilecek yeni bir öge eklemeye çalışıyor. Bu yeni ögenin hastaların hemen teşhisinin ve belli başlı ihtiyaçlar doğrultusunda tedavisinin yolunu açacağı söyleniyor.

Böylece hastalığın tedavisinde çok agresif veya yeterince agresif olmayan teknikler kullanılması da önlenecektir. Yanlış teknikler kullanmak durumu kötüleştirebilir.

Büyük adımlar, büyük umutlar

Doktorların kanseri erken teşhis etmeleri zorunludur; ama bazı durumlarda bu mümkün olamayabilir. Bu ciddi vakaların haricinde, meme kanseri olmak öleceğiniz anlamına gelmez. Tedavi ve teşhis yöntemlerindeki gelişmeler sayesinde, milyonlarca kadının üstesinden gelmiş olduğu tedavi edilebilir bir hastalıkla karşı karşıyayız.

spor yapan kadınlar

Meme kanserini aşabilmiş kadınlar bizlere cesaret ve güç veren kahramanlardır. Ama yine de aşağıdaki faktörlerin farkında olmalı ve bunları aklımızda bulundurmalıyız:

  • Evde kendi başınıza düzenli meme muayenesi yapmak önemlidir.
  • Sağlık uzmanınıza düzenli olarak görünmeli ve mamogram çektirmelisiniz.
  • Sağlıklı bir yaşam edinin, aşırı kilolu olmaktan kaçının, sigara içmeyin ve hareketsiz bir yaşam sürmeyin.
  • Eğer aile geçmişinizde meme kanseri varsa korunma yöntemlerinizi ve muayeneleri artırın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.