Kanseri Engellemenin 9 Yolu

Kanseri engellemenin her zaman bir yolu olmamasına rağmen, eğer sağlıklı bir yaşam tarzı benimserseniz ve olabildiğince erken teşhis için düzenli olarak genel sağlık kontrolünden geçerseniz riski önemli bir ölçüde azaltabilirsiniz.
Kanseri Engellemenin 9 Yolu
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Kanseri engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Herkesin kendisine yakın olan ve sağlıklı bir yaşam sürmesine rağmen yinede kanser olan biriyle ilgili bir hikayesi vardır.

Uluslararası Kanseri Araştırma Enstitüsü (IARC), kanser durumlarının %50sine kadar olanları engellemek için belirli stratejilerden oluşan bir liste yayınladı. Bu ipuçlarını akılda tutmak oldukça önemlidir.

Örneğin, Kansere Karşı Avrupa Prensiplerine göre birkaç on yıl önce en yaygın kanser türü mide kanseri iken, bugün erkeklerde ve kadınlarda en ölümcül kanser türü akciğer kanseridir. Şüphesiz bu durum, riski arttıran sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarının bir sonucudur.

İşte bu yüzden, günlük yaşantınızda, basit tüyoları aklınızda tutmak oldukça önemlidir. Bazen oldukça küçük değişiklikler hayatınızda büyük sonuçlar doğurabilir.

1. Tütün Kullanmayın

Eğer kanser olma riskinizi düşürmek istiyorsanız, yapacağınız ilk şey tütün ürünlerinden uzak durmaktır. Akılda tutulmalıdır ki sadece düzenli nikotin kullanımından değil, ayrıca pasif içicilikten de uzak durulmalıdır.

 • Bu makalede daha önce belirttiğimiz üzere, bugün, akciğer kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve daha çok yaşama son vermektedir.
 • Elektronik ya da düşük katranlı sigaralara geçiş yeterli değildir, en iyi çözüm dumanı ve diğer zehirli maddeleri teneffüs etmekten tamamen kaçınmaktır.

2. Sağlıklı bir Vücut Ağırlığınız Olsun

Ulusal Kanser Enstitüsünün de belirttiği gibi obezite, endometriyal kanser, pankreas kanseri, kalın bağırsak kanseri ya da tiroid kanseri riskini arttırır.

 • Örneğin, aşırı vücut yağı, kadınlarda östrojen üretiminin artmasına önayak olur. Bu durum, normal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan çeşitli mutasyonlara yol açar.
 • Sağlıklı bir kiloya giden yolda, her zaman doktorunuza ya da beslenme uzmanınıza danışın. Buna değer!

 3. Hareketsiz Yaşam Tarzından Kaçının

doğada yürüyüş

Hareketsiz yaşam tarzından kaçınmak için haftada bir dışarı çıkmak ve yürüyüş yapmak yeterli değildir. Kan dolaşımı ve oksijenasyonun gelişmesi ve vücudunuzun en uygun seviyede çalışması için, vücudunuz günlük harekete ve egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar.

Kendinizi tamamen yormanız gerekli değildir. Çoğu durumda, günlük hızlı bir tempoda yarım saat yürüyüş yapmak ihtiyacınız olan şey olabilir. Unutmayın ki dışarı çıkışınız park ya da yeşil alan gibi havanın temiz olduğu alanlara olsun.

4. Sağlıklı Bir Diyete “Evet” Deyin

İnsanlar sağlıklı beslenmenin, iyi sağlık ve uzun ömürle eş anlamlı olduğunun daha çok farkına varmalılar.

 • Taze yiyecekler tüketin, eğer mümkünse organik.
 • Günde altı ile sekiz bardak arası su içmeyi unutmayın.
 • Aldığınız lif ve C vitamini miktarını arttırın.

Ayrıca Bakınız: Limon suyunun 6 faydası

5. Alkolden Kaçının ya da Ölçülü Kullanın

Hayatta diğer her şeyde olduğu gibi en önemli şey ölçülülük ve dengedir. Her şeyin aşırısının bir sonucu olur ve durum alkol olduğunda da böyledir.

 • Kanseri önlemek için yapabileceğiniz her şeyi yapmak için ya alkolü toptan bırakın ya da en fazla kalbinizi korumaya yardımcı olması için günde bir bardak kırmızı şarap için.

6. Morötesi Işınlardan Kendinizi Koruyun

güneş gözlüğü takan kadın

Kanseri önlemenin başlıca yollarından biride kendinizi morötesi radyasyondan yeteri kadar korumanızdır.

 • Güneş ışığı vücudunuzun D vitamini elde etmesi ve sentezi için gereklidir, ancak gün ortasında maruz kalmaktan kaçınmanız gerekir ve maruz kalma sürenizi de kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

7. Kirleticiler ve Zehirli Maddelerle Çalışmaktan Kaçının

Her zaman etrafınızı kontrol etmeniz mümkün değildir, özellikle işteyken. Yine de, güvenlik önlemleri konusunda açıkgöz olmanız önemlidir.

Kimyasalları idare ettiğiniz bir fabrikada çalışıyorsanız eğer, yeterli koruyucu önlemi aldığınızdan ve düzenli sağlık kontrolünden geçtiğinizden emin olun. Bu önemlidir ve kanserin ya da diğer tehlikeli hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

8. Radon Tehlikesi

Farkında olmamanıza rağmen, radon şehirlerde, ormanlarda, tarlalarda var olan görünmez bir düşmandır ve yavaş bir ölüme sebep olabilir. Radon, dünyanın kabuğundan doğal yollarla ışıma yapan radyoaktif bir elementtir.

Her zaman Çevresel Koruma Acentesinin internet sitesine danışabilir, burada bu maddenin nasıl farkına varacağınızı ve kendinizi bu maddeye maruz kalmaktan nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.

9. Aşılamanın Önemi

kanser için aşılar

Bebeklerinizi Hepatit B ve genç kızları insan papillom virüsü için aşılatmak gibi oldukça basit önlemler, çeşitli kanser türlerinin engellenmesine yardımcı olur.

Ayrıca bu basit gerçekleri dikkate almak önemlidir:

 • Kadınlar, jinekolojik ve göğüs kanseri muayenelerini düzenli olarak yaptırmalıdır.
 • Kadın ve erkekler, akciğer kanseri ve kalın bağırsak kanseri için erken taramalarını yaptırmalıdır.

Bu tip önceden tarama yaptıran tıbbi kuruluşları tercih etmeniz sizin için önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.