Daha İyi Bir Uyku İçin Doğal Reçete

Daha İyi Bir Uyku İçin Doğal Reçete
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zaman zaman uykuya dalmak zor bir iş olabilir. Açıkçası uykunuzu iyi alamamanız günlük bir hastalığa dönüşebilir. Daha iyi bir uyku, hem fiziksel hem de duygusal anlamda sağlımız için önemli olan bir alışkanlıktır.

Ancak modern hayat, elektronik aletler ve diğer endişelerimiz uykudan alacağımız verimi azaltır ve sağlığımızı etkileyecek daha birçok hastalığa neden olabilir.

Çoğumuz fark etmez; ama uyku bozukluğu çocukları da etkileyen bir sorundur. Genellikle çocukların uykudan aldıkları verime dikkat etmeyiz ve uykuyla ilgili yaşadıkları sorunları göremeyiz.

Bazen onları yatağa koyduğumuzda tıpkı küçük melekler gibi uyuduklarını düşünürüz; ama bazen de durum bunun tam tersidir. Haydi daha iyi bir uyku için uygulayabileceğiniz birkaç doğal yönteme göz atalım.

Nasıl daha iyi uyuyabilirim?

uyuyan bebek

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uyku problemiyle savaşmak ve daha iyi bir uyku düzeni elde etmek için olmazsa olmaz birkaç değişiklik yapmamız gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Uykudan en az iki saat önce akşam yemeğinizi yemiş olun

Çoğu insan uyumadan önce yemek yer ve vücuda sindirim için yeterli zamanı vermeme hatasına düşer. En iyisi uyumadan en az 2-3 saat önce hafif şeyler yenmesidir. Bu, sindirim için vücudunuza gereken süreyi verir ve uykunuzun bölünmesini önler.

Uyarıcılardan kaçının

Uykudan önce alkol, sigara, çay veya kahve tüketmememiz gerekir. Bu maddeler uyarıcı içerdiği için doğrudan uyku problemine neden olur.

Uyumadan önce elektronik cihazlardan uzak durun

Daha iyi bir uyku çekmek ve dinlenmek istiyorsanız bu cihazlardan uzak durun. Birçok araştırma bu cihazların kullanımı ve uyku problemleri arasında bağlantılar keşfetmiştir. Uzmanlar en azından uykudan bir saat önce bu tarz cihazları kullanmayı bırakmamızı tavsiye ediyor.

Rahatlatıcı bir duş alın

Bitki yağlarıyla ve diğer rahatlatıcı maddelerle yaptığınız banyo uykunuzu almanıza yardımcı olur.

Bitki çayları

Bitki çayı içmek kaliteli uyku uyumanızı sağlar. Bazı bitkiler rahatlatıcı özellikler içerir, iyi uyumanızı sağlar ve uykusuzluğu önler. En çok tavsiye edilen bitkiler papatya, nane, çarkıfelek, ıhlamur, melisa, mine ve kekik olarak sıralanabilir.

 • İstediğiniz herhangi bir bitkiyi seçin ve sıcak suyla kaynatıp beş dakika bekletin.
 • Uyumadan 20 veya 30 dakika önce için.

Daha iyi bir uyku için uygun merhem

masaj yağı

Daha iyi bir uyku için yukarıda sıralananları aklınıza tutmanızın yanında, önemli yağlardan ve rahatlatıcı bitkilerden yapılmış bu merhemi de kullanarak uyku kalitenizi yükseltebileceksiniz.

Malzemeler

 • Çeyrek bardak kakao yağı
 • Çeyrek bardak Hindistan cevizi yağı
 • 20 damla lavanta özü
 • 12 damla papatya özü
 • 10 damla okaliptüs yağı

Hazırlanışı:

 • Küçük bir tavada kakao ve Hindistan cevizi yağını eritin.
 • 10 dakika bekletin ve diğer yağları ilave edin.
 • Birkaç saat dolapta bekletin.
 • Krem kıvamına geldiğinde hazır demektir.
  bebek ayağı
 • Yatmadan önce küçük bir miktar alın ve ayağınıza masaj yapın. Bu merhem rahatlamanızı ve hızlıca uyumanızı sağlayacaktır.
 • Pamuk bir çorap giyin ve hemen yatağa girin.

Aklınızda olsun!

Bu merhem uykusuzluk ve uykuyla ilgili yaşadığınız problemler içindir. Doğal ve herhangi bir zehirli madde içermediğinden, 5 ve üstü yaş çocuklar için kullanılabilir.

Ancak bu tarif, bir uzmanın tedavi etmesi gereken kronik uyku bozuklukları için uygun değildir. Eğer uyku probleminizi tedavi edemiyorsanız lütfen doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.