Uykusuzla Savaşmak Ve Daha İyi Uyumak İçin Çözümler

Daha iyi uyumanız için üretilmiş olsalar da, uyku ilaçlarına karşı tolerans geliştirmek ve onların bağımlısı haline gelmek mümkündür. 
Uykusuzla Savaşmak Ve Daha İyi Uyumak İçin Çözümler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için en iyi çözüm doğal çarelerdir. Neden mi? Çünkü vücudunuz ilaçlara karşı tolerans geliştirilebilir. Bu da her seferinde içeceğiniz ilacın dozunu artıracağınız anlamına gelir. Kendi içinde bu durum bir tür bağımlılıktır.

Bu yazıda uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için kullanabileceğiniz en iyi doğal çözümlerden bahsedeceğiz. Hem çok basit hem de çok etkili olduklarını göreceksiniz. Mutlaka deneyin!

Zaman zaman hafif bir uyku uyuyabilir ve bu nedenle de uyandığınızda kendinizi yeterince enerji depolamamış gibi hissedebilirsiniz. Bu çözümler yalnızca daha iyi uyumanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda uyku kalitenizi de artırırlar.

Uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için 11 çözüm

1. Sıcak ayak banyosu

Ayaklarınızı sıcak suya daldırıp (kendinizi yakmadan) 20 -30 dakika kadar bekletin. Eğer sık sık üşüyen biriyseniz, bu, özellikle soğuk bir günde, kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak bir hidroterapi tekniğidir.

İsterseniz suyun içine biraz deniz tuzu veya sodyum bikarbonat da ekleyebilirsiniz. Ancak burada önemli olan ayak banyosundan çıkarır çıkarmaz ayaklarınızın üstünü örtmenizdir.

2. Meditasyon ve sakinleşme teknikleri

meditasyon kadın eller

Uykusuzluğunuzun nedeni stres, anksiyete, aşırı iş yükü veya kaygılarınızsa, zihninizi sakinleştirmek için meditasyon veya yoga ve esneme gibi sakinleşme egzersizlerine başvurmalısınız.

Önemli olan günde 30 dakikanızı dinlenmeye ayırmanız ve aynı zamanda zihninizi temiz tutmaya çalışmanızdır.

3. Erken ve hafif bir akşam yemeği

Çok geç yemek yerseniz veya yediğiniz yemeğin miktarı fazla olursa, karaciğerinizde aşırı yükleme olacak ve bu da uyumanızı zorlaştıracaktır.

Yatağa gitmeden en az iki saat önce, sindirimi kolay hafif yiyecekler yemek, gecenin ortasında sebepsiz yere uyanan insanların bu sorunu çözmek için başvurabilecekleri en iyi yöntemdir.

4. Sakinleştirici masajlar

masaj yaptıran kadın

Uykusuzluk ve gece yarısı ortaya çıkan kaygılar için, sakinleştirici esansiyel yağlarla (lavanta, papatya, melek otu, melisa otu) masaj yaptırmak veya kendi kendinize masaj yapmak en etkili ve mutluluk verici çözümlerden biridir.

5. Aydınlık saatleri takip edin

Uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için başvurabileceğiniz çok basit ve etkili yöntemlerden biri de aydınlık saatleri takip etmektir.

Bu şafak vaktinde kalkmak ve güneş battıktan sonra yatmak demektir. Böylece güneşin ritmine ve mevsimlere ayak uydurabiliriz. Ancak işle ve aileyle ilgili bazı zorunluluklar nedeniyle bu her zaman mümkün olmayabilir. 

Yine de uykunuzu, yatma ve kalkma saatlerinizi dengelemek için harika bir yol olduğunun altını çizelim.

6. Bir süre güneşe çıkın

güneş tarla kadın

Gün boyunca biraz güneş alın. Günde 10 dakika güneş görmeniz biyoritminizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Güneşe yoğun bir şekilde uzun süre maruz kalmak zararlıdır. Ancak iç sesinizi dinleyerek ihtiyaç duyduğunuza inandığınız kadar güneş olmanız harika olacaktır.

7. Sakinleştirici yiyecekler

Uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için tavsiye edebileceğimiz bir diğer yöntem akşam dışındaki öğünlerde pişmiş sebzeler gibi sakinleştirici özellikleri olan bazı yiyecekleri tercih etmenizdir.

Ayrıca elma ve kivi gibi hem canlandırıcı hem de sakinleştirici özellikleri olan meyveler de vardır. Söz konusu tahıllarsa yulaf tüketmeyi tercih etmenizi şiddetle öneririz.

8. Sıcak su torbası

sıcak su torbası

Yatağa gitmeden önce kaburgalarınızın sağ tarafına doğru bir sıcak su torbası koyun. Bu yöntem karaciğer fonksiyonlarına iyi gelir ve uykusuzlukla savaşmaya yardımcı olur.

Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve sizi iyi bir uyku çekmeye hazır hale getirir.

9. Kil lapası

Bağırsaklarınızın güçsüzleştiğini hissediyorsanız veya oldukça stresli bir dönemden geçiyorsanız karnınızda kil lapası koymanızı tavsiye ederiz.

En az yarım saat bekletin. Gece boyunca bekletebilirseniz daha da iyi olur.

10. Magnezyum banyosu

magnezyum sülfat

Evde küvetiniz varsa bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. Yatağa gitmeden önce kendinize sıcak su dolu bir küvet hazırlayın ve içine magnezyum sülfat (100 gram) ekleyin. Sorunsuz bir uyku çekmekle kalmayacak aynı zamanda sinir sistemi fonksiyonlarınızı geliştirmiş olacaksınız.

Magnezyum banyosu ağrınızı veya gerginliğinizi yatıştırmaya yardımcı olacak. En az yarım saat küvette kalın ve sonrasında hemen yatağınıza gidin.

11. Çiçek esansları

Bach çiçekleri uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için kullanabileceğiniz oldukça faydalı çiçek esanslarıdır. Duygusal dengesizlik gibi durumlara da çok iyi gelirler.

Ayrıca yan etkileri yoktur ve başka ilaçlarla etkileşime girmezler. Bağımlılık da yapmazlar. Uykusuzlukla savaşmanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olmaları için şu esansları tavsiye ediyoruz:

  • Ak kestane: Kaygıları yatıştırır.
  • Scleranthus: Kesik kesik uyuyanlar için faydalıdır.
  • Yer minesi: Dürtüsel davranan, sinirli insanlara iyi gelir.
  • Agrimonia: Kaygılarını mutluluk maskesiyle gizlemeye çalışanlara iyi gelebilir.
  • Karaağaç (elm): Çok çalışan insanlar için faydalı olabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.