Evde Esansiyel Yağ Kullanmanın 7 Yolu

Evinizde esansiyel yağları kullanmanın yollarını mı arıyorsunuz? Bu yazımızda nasıl yapacağınızı öğrenin! 
Evde Esansiyel Yağ Kullanmanın 7 Yolu

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Esansiyel yağlar doğal, tedavisel harika kokular içeren ürünlerdir. Onları evinizde çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Mesela şu şekilde:

 • Daha rahat, dengeli veya hoş alanlar oluşturma
 • Yaratıcılığınızı veya mutluluğunuzu artırma
 • Temizleme ve arıtma odaları.

Bu yazımızda, bu avantajların tümünü daha kolay elde etmeniz için size ipuçları vereceğiz. Bazıları sizi şaşırtacak!

1. Aromatik difüzör

aromatik difüzör

Bu yağları kullanmanın en kolay yolu ve en alışkanlık yapanı, evinizde bir elektrikli aromatik difüzör içine koymaktır. Çeşitli fiyatlarda farklı farklı tasarımları bulabilirsiniz.

Bazıları suyun ısıtılmasıyla çalışır, bazıları da ultrasonik titreşimler yayabilir. Bu titreşimler cihazın etrafında bir tür buhar yaratmaktadır. Odaların kapılarını açık bırakırsanız, bu difüzörler genelde tüm eviniz için yeterlidir.

 • İstediğiniz yağdan 4-5 damla ve biraz suya ihtiyacınız vardır.
 • Daha sonra difüzörü açın. Genelde otomatik olarak açıp kapatma özelliğine de sahiplerdir.

2. Sprey

Bu, esansiyel yağları bir odaya anında yaymak için kolay ve ucuz bir yoldur. Bir sprey şişenin yeniden kullanıması ile, esansiyel yağları biraz suyla yayarak olur. Şişeyi sallamanız ve ihtiyacınız olduğunda istediğiniz alanlara püskürtmeniz yeterlidir.

Bu, diğer uzun süreli parfümlerle kombine etmek için ideal bir yoldur. Bu şekilde, misafirleriniz olduğunda veya özel zamanlar için kokunun gücünü artırabilirsiniz.

3. Hint kamışı veya bambu difüzör çubukları

bambu çubukları

Evdeki en yaygın difüzörlerden biri, hint kamışı veya bambu çubuklarıdır. Kokuyu sadece nazikçe değil aynı zamanda yavaş yavaş yayarlar. Ayrıca güzel, zarif bir dekoratif unsurdurlar.

Buradaki fayda, elektriğe ihtiyacınız olmamasıdır. Ve kuruduğunu gördüğünüzde çubukları kendiniz yenileyebilirsiniz.

Hazır sentetik kokulardan kaçınmanızı öneririz. Bunların içindekileri genellikle bilmezsiniz. Bir yağ ile seyreltilmiş esansiyel yağları seçin, mesela badem yağı gibi.

4. Yastığınızda esansiyel yağ

Uyurken sorun mu yaşıyorsunuz? Ya da, geceleri genelde uyanıyor musunuz? Esansiyel yağların tedavisel özellikleri vardır. Bunlar, örneğin uykusuzluk gibi bazı hafif hastalıkların tedavisi için çok uygundur.

Bu durumda, lavanta, portakal, papatya veya yasemin gibi esansiyel yağlara yönelmenizi öneririz.

 • Yatmadan hemen önce bir bezin üzerine birkaç damla yağ damlatabilirsiniz.
 • Daha sonra, bezi yastığınızın yanına yerleştirin. Bu şekilde, bütün gece aromayı solursunuz.

Bu kolay çözüm, daha az doğal çözümlerden vazgeçmenize yardımcı olabilir. Uykunuzu daha huzurlu hale getirecektir.

5. Aromatik ampuller

Bir odaya aroma yaymak için kullanılan bu yöntem kolay, ucuz ve şaşırtıcıdır. Bir ampule ışık kapalıyken birkaç damla esansiyel yağ uygulamaktan oluşur. Bu şekilde, ışığı açtığınızda ampul ısındığında aroma yayılacaktır.

Bu, küçük odalar ve özel anlar için iyi bir yöntemdir. Bunun nedeni yakın bir alanda işe yaramasıdır. Evde değilseniz bile yapması çok kolaydır.

6. Temizlik ürünlerine koku ekleme

temizlik ürünleri

Bir aromayı evinizin çevresine yaymanın bir başka yolu onları azar azar temizlik ürünlerinize eklemenizdir. Özellikle zemin ve yüzey temizleyicilerinde kullanılmalıdırlar.

Esansiyel yağların temizleme ve antiseptik özelliklerini kullanabilirsiniz. Bunlara limon, nane ve lavanta dahildir. Bu şekilde, saf, canlı bir ev hissini artırabilirsiniz. Ayrıca her türlü mikrop ile savaşabilirsiniz.

7. Yumuşatıcı

Bunun için önerilen birkaç esansiyel yağ vardır. Portakal, greyfurt ya da mandalina gibi narenciyeler veya, gül, lavanta ya da yasemin gibi çiçekler bunlardan bazılarıdır. Böylece tüm kıyafetleriniz ve kumaşlarınız uzun süre güzel kokar!

Ana görsel referans © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ballesteros, J., Ramón, & Martinez, A. (2005). Intoxicaciones agudas en el hogar; exposiciones por inhalación. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud.
 • Kurlat, J. (2010). Elaboración de Detergente Lavavajilla. Inti.
 • Lozada-Urbano, M., Rivera, R., Miranda, D., Gallegos-Vergara, C., Reyes-Villegas, M. Y., & Xirinachs-Salazar, Y. (2014). Validation of a scale to assess contamination at home, study in rural Peru. Archivos de Medicina. https://doi.org/10.3823/1228
 • Start Sleeping. Best essential oils for sleep and insomnia. Recuperado el 28 de febrero de 2021. https://startsleeping.org/best-essential-oils-for-sleep-and-insomnia/#

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.