Odanız İçin 6 Harika Bitki

Kedi otu, sadece çay yapmak için değil, aynı zamanda rahatlamak ve daha iyi uyumak için de kullanılır. Bu yüzden odanız için en mükemmel bitkilerden biridir.

Uyumakta güçlük mü çekiyorsunuz? Geceleri sık sık uyanıyor musunuz? Eğer durum bunlardan biriyse, uykusuzluk probleminizle savaşmak için gerekli önlemleri almaya başlamalısınız.

Bu tür zorluklara sahip olmak normal görünebilir, ancak bunların kontrol edilmemesi çalışma günlerinizi daha da zor ve daha az verimli hale dönüştürebilir.

Kötü uyku fiziksel ve zihinsel enerjinizi çalar, ruh halinizi değiştirir, konsantre olmayı zorlaştırır ve de yaşam kalitesini düşüren diğer olumsuz etkileri beraberinde getirir.

Ancak şanslıyız ki, bu sorunun üstesinden gelebilmek ve kaybolan uykuyu mümkün olan en kısa sürede geri kazanmak için yapabileceğiniz bir çok şey var.

Bunlar, odanız için en mükemmel bitkilerdir ve % 100 doğal çözümler sunmanın yanı sıra alanınıza da can katarlar. Aynı zamanda daha iyi uyumayı sağlayacak stres azaltıcı ve temizleyici özelliklere sahiptirler.

Bugünkü makalemizde sizlerle odanız için en mükemmel 6 bitkiden bahsedeceğiz. Kendiniz için en uygun olanları seçebilirsiniz. Haydi gelin, beraber bakalım!

1. Odanız için mükemmel bitkiler: Yasemin

yasemin

Yasemin, beden ve zihin için sakinleştirici özelliklere sahip egzotik bir bitkidir. Anksiyeteyi kontrol altına aldığı ve daha kaliteli bir uykuyu desteklediği kanıtlanmıştır.

Bunun anlamı şudur: Eğer yatağınızın yanında veya odanızın köşesinde yasemin bulundurursanız, bu daha kolay uyumanıza yardımcı olacak ve daha derin bir rahatlama sağlayacaktır.

2. Lavanta

Lavanta aromatik ve rahatlatıcı özellikleri ile çok popüler bir bitkidir. Anksiyeteyi kontrol etmek ve uykuyu desteklemek için birçok terapide kullanılır.

Lavanta çiçekleri, kalp hızınızı yavaşlatan ve stres hormonu olarak bilinen kortizol üretimini önleyen kokular salar.

Birçok insan lavantayı yağ ya da parfüm olarak kullanmayı tercih etse de, lavantayı en doğal haliyle değerlendirmenizi öneriyoruz: güzel bir ev bitkisi olarak.

3. Aloe vera

kaktu%cc%88s

NASA’ya göre aloe vera, havayı arındırmak için kullanılabilecek en mükemmel bitkiler arasında yer alıyor. Geceleri oksijen yayar ve bu da derin ve canlandırıcı uyku sağlar.

Ayrıca sizlere hatırlatmak isteriz ki, bu bitki özel bir bakım ya da sürekli sulama gerektirmez. Bu yüzden büyütmesi ve koruması çok kolaydır.

Mısırlılar aloe veraya “ölümsüzlük bitkisi” adını vermişlerdir, çünkü bir çok tıbbi ve estetik uygulamaları bulunmaktadır.

Aloe verayı yatak odanıza koyabilirsiniz. Ama yeterince güneş ışığı alabilmesi için pencere kenarına koymanızı öneriyoruz.

4. Gardenya

Gardenia, parlak, uzun ömürlü yaprakları ve kokulu çiçekleri ile bilinmektedir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Bu bitki, odaya konduğu zaman herhangi bir soruna neden olmaz. Aslında tam tersi, iyi uykuyu teşvik eder.

Araştırmalar, gardenia jasminoides türünün anksiyete, stres ve uykusuzluğun hafifletilmesinde Valium kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Ancak aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız ki, bu bitkiyi korumak biraz zordur. Yaprakları ve çiçekleri çok ilgi ister.

5. Kedi otu

kediotu

Kedi otu, pembe veya beyaz çiçekli güzel çok yıllık bitkidir ve mükemmel bir koku verir.

16. yüzyıldan beri parfüm yapımında etkin bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Daha sonra kökü, uykusuzluğa karşı savaşmak için çay ve tentürlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Roma doktoru ve filozofu Galen bu bitki hakkında yazan ilk kişidir ve kedi otunun dinlendirici özelliklerinin keşfi kendisiyle bağdaştırılır. Kedi otu ilacı büyük bir başarı göstermişti, çünkü bu bitkinin kokusu uyku bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu bitkinin çok fazla güneş ışığı alan bir yere yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın; günde en az 6 saat güneş ışığı gereklidir.

6. Bambu kamışı

Küçük bir bambu kamışı, havayı arındırmak ve çevrenize uyum sağlamak için mükemmel bir seçimdir.

Özellikleri ile gün içinde taze havanın keyfini daha fazla çıkaracaksınız ve geceleri de rahatça gevşeyebileceksiniz.

Egzotik kökenleri sayesinde, bambu konduğu her odaya çok özel dekoratif bir dokunuş katar.

Toprağını biraz nemli tutun ve çok fazla güneş ışığı almayan bir yerde yetiştirin.

Bu bitkilerden herhangi birini seçmeden önce, çocuklarınızda veya evcil hayvanlarınızda herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmayacaklarından emin olun.