Daha İyi Uyumak için Odanıza Koyabileceğiniz 6 Bitki

Kedi otu, sadece çay yapmak için değil, aynı zamanda rahatlamak ve daha iyi uyumak için de kullanılır. Bu yüzden odanız için en mükemmel bitkilerden biridir.
Daha İyi Uyumak için Odanıza Koyabileceğiniz 6 Bitki

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uyumakta güçlük mü çekiyorsunuz? Geceleri sık sık uyanıyor musunuz? Öyleyse, uykusuzluk probleminizle savaşmak ve daha iyi uyumak için gerekli önlemleri almalısınız.

Uyku konusunda bu tür zorluklar yaşamak normal görünebilir; ancak bunların kontrol edilmemesi çalışma günlerinizi daha da zor ve daha az verimli hale dönüştürebilir.

Kötü uyku fiziksel ve zihinsel enerjinizi çalar, ruh halinizi değiştirir, konsantre olmayı zorlaştırır ve yaşam kalitesini düşüren diğer olumsuz etkileri de beraberinde getirir.

Ancak şanslıyız ki, bu sorunun üstesinden gelebilmek ve kaybolan uykuyu mümkün olan en kısa sürede geri kazanmak için yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Bunlardan biri de daha iyi uyumak için  odanızda çeşitli bitkiler bulundurmaktır.

Bu mükemmel bitkiler uyku sorununuza %100 doğal çözümler sunmanın yanı sıra, odanıza da can katarlar. Aynı zamanda daha iyi uyumak için stres azaltıcı ve arındırıcı özelliklere sahiptirler.

Bugünkü makalemizde daha iyi uyumak için odanızda bulundurabileceğiniz en mükemmel 6 bitkiden bahsedeceğiz. Kendiniz için en uygun olanları seçebilirsiniz. Haydi gelin, beraber bakalım!

1. Daha iyi uyumak için odanıza koyabileceğiniz mükemmel bitkiler: Yasemin

yasemin çiçeği

Yasemin, beden ve zihin için sakinleştirici özelliklere sahip egzotik bir bitkidir. Anksiyeteyi kontrol altına aldığı ve daha kaliteli bir uykuyu desteklediği kanıtlanmıştır.

Bunun anlamı şudur: Yatağınızın yanında veya odanızın köşesinde yasemin bulundurursanız, bu çiçek daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacak ve derin bir rahatlama sağlayacaktır.

2. Lavanta

Lavanta aromatik ve rahatlatıcı özellikleri ile çok popüler bir bitkidir. Anksiyeteyi kontrol etmek ve uykuyu desteklemek için birçok terapide kullanılır.  Lavanta çiçekleri, kalp hızınızı yavaşlatan ve stres hormonu olarak bilinen kortizol üretimini önleyen kokular salar.

Birçok insan lavantayı yağ ya da parfüm olarak kullanmayı tercih etse de, lavantayı en doğal haliyle değerlendirmenizi öneriyoruz: Güzel bir ev bitkisi olarak.

3. Aloe vera

aloe vera bitkileri

NASA’ya göre aloe vera, havayı arındırmak için kullanılabilecek en mükemmel bitkiler arasında yer alıyor. Bu bitki geceleri oksijen yayar ve bu sayede derin ve canlandırıcı bir uyku sağlar.

Ayrıca sizlere hatırlatmak isteriz ki, bu bitki özel bir bakım ya da sürekli sulama gerektirmez. Bu yüzden büyütmesi ve koruması çok kolaydır. Mısırlılar aloe veraya “ölümsüzlük bitkisi” adını vermişlerdir.

Çünkü birçok tıbbi ve estetik uygulamaları bulunmaktadır. Aloe verayı yatak odanıza koyabilirsiniz. Ancak yeterince güneş ışığı alabilmesi için pencere kenarına koyduğunuzdan emin olmanızı öneriyoruz.

4. Gardenya

Gardenya parlak, uzun ömürlü yaprakları ve kokulu çiçekleri ile bilinmektedir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu bitki, odaya konduğu zaman herhangi bir soruna neden olmaz. Aslında tam tersi, daha iyi bir uyku çekmenizi sağlar.

Araştırmalar, gardenia jasminoides türünün anksiyete, stres ve uykusuzluğun hafifletilmesinde Valium kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu bitkiyi korumanın biraz zor olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurun. Gardenyanın yaprakları ve çiçekleri çok ilgi ister.

5. Kedi otu

kedi otu

Kedi otu, pembe veya beyaz çiçekli güzel çok yıllık bir bitkidir ve mükemmel bir koku verir. 16. yüzyıldan beri parfüm yapımında etkin bir bileşen olarak kullanılmaktadır. 

Daha sonra ise kökü, uykusuzluğa karşı savaşmak için çay ve tentürlerde kullanılmaya başlanmıştır. Roma doktoru ve filozofu Galen bu bitki hakkında yazan ilk kişidir ve kedi otunun dinlendirici özelliklerinin keşfi kendisiyle bağdaştırılır.

Kedi otu ilacı büyük bir başarı göstermiştir; çünkü bu bitkinin kokusu uyku bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bu bitkinin çok fazla güneş ışığı alan bir yere yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın; günde en az 6 saat güneş ışığı gereklidir.

6. Bambu kamışı

Küçük bir bambu kamışı, havayı arındırmak ve çevrenize uyum sağlamak için mükemmel bir seçimdir. Özellikleri ile gün içinde taze havanın keyfini daha fazla çıkaracaksınız ve geceleri de rahatça dinlenebileceksiniz.

Bambu, egzotik kökenleri sayesinde konduğu her odaya çok özel dekoratif bir dokunuş katar. Toprağını biraz nemli tutun ve çok fazla güneş ışığı almayan bir yerde yetiştirin.

Bu bitkilerden herhangi birini seçmeden önce, çocuklarınızda veya evcil hayvanlarınızda herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmayacaklarından emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferre Navarrete, F., & Vilches Aguirre, Y. (2012). Diagnóstico y tratamiento del insomnio. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70483-3.
  • Ortiz, O., Sánchez-Mora, N., Fraguas, D., & Arango, C. (2008). Valeriana en el tratamiento a largo plazo del insomnio. Revista Colombiana de Psiquiatría.
  • Kaufman, D. M. (2008). Trastornos del sueño. In Neurología clínica para psiquiatras. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1917-3.50017-2.
  • Pedraza Martínez, I. (2021). El cuidado de la planta de interior.  Barcelona, España: Universitat de Barcelona.
  • Browning, B & Cooper, C (2015) The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Human Spaces
  • Wilson, E.O. (1984). Biophilia: The human bond with other species. Cambridge: Harvard University Press.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.