Şükür Kavanozu: Dolu Bir Yaşam Sürmek İçin Bir Yöntem

Şükretme uygulamaları psikoloji ve kişisel gelişim dünyalarında giderek daha da yaygın hale gelen bir aktivitedir. Bu yazımızda size bu alışkanlığı günlük hayatınıza dahil etmenize olanak tanıyacak - bir şükür kavanozu yaratmak gibi - birkaç egzersiz öğreteceğiz.
Şükür Kavanozu: Dolu Bir Yaşam Sürmek İçin Bir Yöntem
Montse Armero

Yazan ve doğrulayan psikolog Montse Armero.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Şükretmek, tarih boyunca pek çok dinin ve felsefi geleneğin teşvik ettiği bir kavramdır. Her düşünce okulu minnettarlığı kendi ilkelerine göre uygular, ancak çoğunun sahip olduğu bir ortak nokta vardır… Bu şeylere bilinçli ve kasıtlı bir şekilde değer vermek hayatımızdaki iyiliği arttırır. Ve, bu alışkanlığı uygulamanın bir yolu bir şükür kavanozu oluşturmaktır.

Şükretmek, başımıza gelen tüm güzel şeylere özellikle odaklanmamıza olanak tanıyan bir eylemdir. Bu şeylerin üzerinde pozitif bir odak sağlarken yaşamlarımızın daha az hoş yönlerine verdiğimiz dikkati en aza indirir.

Dahası, sahip olmadığımız ya da kaybettiğimiz şeyler hakkında düşünmenin getirdiği sinir bozukluğunu da azaltır. Bunlara örnekler kaçırılan bir iş fırsatı, bir romantik ilişki, maddi şeyler, kendi sağlığımız ve benzeri olabilir.

Amerikalı yazar Melody Beattie’ye göre, şükretmek, gerçekliğimizi dönüştüren bir uygulamadır:

“Şükretmek, hayatın doluluğunun kilidini açar – sahip olduklarımızı yeterliye ve daha da fazlasına dönüştürür. İnkar etmeyi kabullenişe, kaosu düzene, kafa karışıklığını berraklığa dönüştürür. Bir yemeği bir ziyafete, bir evi bir yuvaya, bir yabancıyı ise bir arkadaşa dönüştürebilir. Şükretmek geçmişimizi anlamlandırır, bu günümüze barış getirir ve yarın için bir vizyon yaratır.”

Şükretmenin Faydaları

Meditasyon yapan bir kadın.
Şükretmek, sakin bir ortam yaratmasının yanı sıra, anksiyetemizi ve üzüntü üreten diğer duygularımızı azaltmamıza yardım eder.

Bir alışkanlık olarak şükretmek sağlığımızı iyileştirir ve bizlere daha yüksek bir refah seviyesi sunar. Aynı şekilde öfkemizi, üzüntümüzü ve anksiyetemizi daha iyi yönetmemize de yardımcı olur. Bunun nedeni, çoğu zaman kanıksadığımız küçük detayları takdir etmemizi sağlaması ve acı çekmemizi azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Örneğin, hadi depresyondan muzdarip olan insanları ele alalım. Dikkatlerini çekiyor oldukları tüm acılara ve üzüntülerine odaklıyor olmaları son derece olasıdır. Şükretmenin bu bireyler için yapabileceği şey, onlara yaşamlarının iyi olan alanlarına değer vermeyi öğretmektir.

Belki de bu insanlar ailelerinin desteklerine sahiptir, ya da fiziksel sağlıkları iyidir. Eğer başlarının üzerinde bir çatı varsa ve günde en az bir öğün yemek yeme olasılıkları varsa, o halde şükretmek için nedenleri var demektir. Bunların hepsi genellikle kıymetini bilmediğimiz şeylerdir. Ancak tüm insanlar bu ayrıcalıklara sahip değildir.

Yaşamlarımızın belirli alanlarında ne kadar şanslı olduğumuz üzerine derin derin düşünmenin problemlerimizi yok etmeyeceği doğrudur. Özellikle de gerçekten ıstırap çeken insanlar için, acıların ötesini görebilmek zordur.

Ancak, bir şükür kavanozu yaratmak gibi pratikler ile günlük hayatımıza şükretmeyi bir alışkanlık olarak dahil edebiliriz. Bu tür pratikler şükrederek yaşamanın faydalarının daha fazlasını elde etmemize yardımcı olur. Bu yüzden, size bir şükür kavanozu oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Şükür Kavanozu Tam Olarak Nedir?

Elinde bir şükür kavanozu tutan bir kişi.
Bir şükür kavanozu yaşamımızda şükretmemize yardımcı olabilecek pek çok teknikten bir tanesidir.

Bir şükür kavanozu şükretme pratiğini basit bir şekilde yapmamızı sağlayan bir egzersizdir. Bir şükür kavanozu yapmak için ihtiyaç duyacağınız şeyler bir kavanoz ya da kap, küçük ve boş kağıt parçaları (beyaz ya da renkli olabilirler) ve yazmak için kullanabileceğiniz bir şeydir.

Kavanozunuzu bulduktan sonra, olabildiğince sakin ve huzurlu olacağınız bir zaman bulmanız önemlidir. Sonrasında, birkaç dakika ayırın ve gününüzde sizi minnettar hissettiren durum ya da faktörleri özetleyin. Son olarak, bunların hepsini birer kağıt parçasına yazın, tarihi ekleyin, kağıtları katlayın ve kavanozunuza koyun.

Pek çok durumda, uzmanlar bu pratiği yatmadan hemen önce uygulamanızı önerir. Ancak, eğer bir sebepten bu sizin işinize yaramıyorsa o zaman sabah, gününüzün aktivitelerine başlamadan önce bunu yapmak için bir zaman bulabilirsiniz. Önemli olan şey, gününüzün belirli bir saatini belirlemeniz ve buna bağlı kalmanızdır, o zaman bu yeni alışkanlığı oluşturmak daha kolay olacaktır.

Şükretme Pratikleri Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Diğer Metotlar Nelerdir?

Şükür kavanozu, şükretme pratiği yapmak söz konusu olduğunda seçeneklerden sadece biridir. Ancak, tabii ki, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek vardır. Örneğin, küçük çocuklar söz konusu olduğunda, günlerinde olmuş ve hakkında minnettar hissettikleri bir şeyin resmini çizmelerini önerebilirsiniz. Sonrasında çizimlerini bir hatırlatıcı olması için odalarına ya da buzdolabının üzerine asabilirsiniz.

Ayrıca, tüm ailenizin birbiri için şükür mesajları bırakabileceği bir kavanoz da yapabilirsiniz. Ya da, şükrettiğiniz şeyleri üzerlerine yazmak için yapışkanlı not kağıtları kullanabilir ve bunları evinizin görünen bir yerine yapıştırabilirsiniz.

Hatta, şükretmenin faydalarını edinmek için bunları kağıda dökmenize dahi gerek yok. Basitçe, gününüzün birkaç dakikasını hayatınızın şükrettiğiniz noktaları üzerine düşünmek üzere ayırmak gibi bir alışkanlık dahi belirleyebilirsiniz.

Hangi teknikleri kullanmaya karar verirseniz verin, şükretmeyi gününüzün bir parçası haline getirmek yaşamınıza büyük bir iyilik katacaktır. Dahası, bu size duygusal bir seviyede büyümek için fırsat da sağlayacaktır. Hadi, gerçekliğinizi değiştirmeye başlamak için neyi bekliyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Armero, M. (2019). Aprendiendo a vivir. Uno Editorial.
  • Carr, A. (20007). Psicología positiva: la ciencia de la felicidad. Barcelona: Paidós.
  • Cunha, LF, Pellanda, LC y Reppold, CT (2019). Intervenciones de gratitud y psicología positiva: un ensayo clínico aleatorizado. Frontiers in Psychology, 10. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00584
  • Owens, RL y Patterson, MM (2013). Intervenciones psicológicas positivas para los niños: una comparación de los enfoques de gratitud y lo mejor posible del yo. The Journal of Genetic Psychology, 174 (4), 403–428. https://doi.org/10.1080/00221325.2012.697496
  • Shankland, R. (2018). Los poderes de la gratitud. Plataforma Actual.
  • Yoshimura, S. M. & Berzins, K. (2017) Grateful experiences and expressions: the role of gratitude expressions in the link between gratitude experiences and well-being, Review of Communication, 17:2, 106-118,DOI: 10.1080/15358593.2017.1293836

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.