Minnettar Olmanın İnanılmaz Faydaları

Minnettar olmak, bize hiçbir şeye mal olmamakla beraber hayatı farklı gözlerle görmemizi sağlar. Çevremizdeki insanlar da kesinlikle bu değişikliği görecek ve olumlu tepki gösterecekler.
Minnettar Olmanın İnanılmaz Faydaları

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir çok yerde minnettar olmanın bizim için çok olumlu bir şey olduğunu duyduk, ancak bunun gerçekten ne gerektirdiğini hala anlayabilmiş değiliz. Minnettarlık kelimesi sözlükte, şükran duygusu, size bir iyilik yapmış insanı takdir etmek ve bu bu hareketin karşılığını verme arzusu duymak olarak tanımlanıyor.

Ancak şükran sadece bu değildir. Hayatta olduğumuz, sahip olduğumuz hayatımız ve dünyadaki tüm iyilikler için minnettarlık duyabiliriz. Bütün bunları düşünmek ve gerçekten minnettar hissetmek bizi mutlu eder. Öyleyse minnettar olmak bizim için neden bu kadar zor olabiliyor? Minnettar olabilmek aslında çok kolay.

avuç içinde kalpler

Minnettar olmak çok kolaydır. Bu sadece bir gülümseme, basit bir “teşekkür ederim” ya da birinin yaptıklarıyla sizi ne kadar mutlu ettiğini söylemek ve bir teşekkür notu yazmak da olabilir.

Gördüğünüz gibi bunu yapmak için çok fazla enerji harcamak zorunda değiliz, çünkü minnettar olmak bize herhangi bir çaba sarf ettirmemektedir. Belki de bu yüzden sık sık aklımızından kayar gider. Bazen tüm bunlar çevremizi görmezden geldiğimizde olur. Kendi dünyamıza öyle derinden dalmış oluruz ki, çevremizde olup biten şeyleri unuturuz.

Kaç kere durup neye sahip olduğunuzu düşündünüz ve zaten her şeye sahip olduğunuz için başka bir şeye ihtiyacınız olmadığınızın farkına kaç kere vardınız?

Zor zamanlarınızda çevrenizde olup size destek olan insanlara duygularınızı kaç kez yansıttınız? Kesinlikle, size iyilik etmek için elinden geleni yapanlara kıyasla, size acı çektirenleri düşünmeye daha çok zaman harcadığınıza eminiz.

rüzgarda duran kadın

Arkadaşlarımızın ve ailenizin her zaman yanımızda olacağına inanırız. Ama bunun yanı sıra, her şeyin 24 saat içinde değişebileceğini fark etmeyiz ve bu yüzden bazı zamanlar kaybettiğimiz kişileri takdir etmek için çok geç olabilir.

Minnettarlığı uygulamamız gerek

Bütün bu sorunlarla beraberken, minnettarlığın uygulamasını yapmazsak minnerttarlık duymak zor olacaktır. Nasıl nazik ve samimi olmayı, birini nasıl seveceğini öğrenmek pratik gerektirirse, minnettarlık da öyledir.

Bu nedenle, aşağıda belirtilen adımları hesaba katmak sizin için önemli olacak. Pratik yapmak mükemmelleştirir.

  • “Şimdi” ye odaklanın: Yaşamlarımızı sürekli geleceği ve geçmişi düşünerek yaşıyoruz. Bu, anı tatmayı ve minnettar olmamız gereken şeylerden haberdar olmayı engeller.
  • Kendimizi şimdiki zamandan ayırmak, zaten sahip olduğumuz şeylere özenmemize ve onları özlememize sebep olur. Günümüzün farkında olmak için gözlerimizi açmalı ve çevremize dikkatlice bakmalıyız.
  • Hiçbir şeyin değerini hafife almayın: Eşimizin ya da annemizin onları sevdiğimizi bildiğini varsayarız. Bunu böylece kabul etmek ve hafife almak bir hatadır. Bize bir şey ifade eden insanlar bunu ağzımızdan duymak ister ya da biz bunu eylemlerimizle onlara göstermeliyiz.
  • Başkalarından bir şey beklemeyin: Yapabileceğiniz başka bir hata da başkalarının sizin gibi davranmasını beklemektir. Çoğu durumda durum böyle olmaz, bu yüzden böyle düşünüyorsanız vazgeçin.
  • Minnettar olmak, karşılığında bir şey beklememek demektir. Kendi tarafınızdan böyle olmaya çalışmalısınız, çünkü bu aynı zamanda size kendinizi iyi hissettirir.
balonlarla koşan kadın

Her gün minnettar olun

Uyanıp yataktan kalktığınız an minnettar olun. Ve uykuya dalmak için yatağa yattığınızda da gün içinde deneyimlediğiniz her şey için minnettar olun.

Bazen sadece hayatımızdaki insanlar için değil, aynı zamanda yaşadığımız için minnettar olmalıyız. Böylece kendimizi şanslı hissedebiliriz. Ayrıca bunu yapmak yataktan kalkarken ve yatağa girerken yüzünüze bir gülümseme koyacaktır. Hiç bir şeye mal olmaz ve sizi mutlu eder. 

Çabalarınız sayesinde elde ettiğiniz tüm fırsatlar için minnettar olun, ve azimle başardığınız işler için minnettar olun.

mutlu kadın

Hayatınızı sürek olarak, içinde bulunan tüm harika şeyler için minnettarlık duyarak yaşayın ve her şeyden önce, katkıda bulundukları her şey için çevrenizdeki insanlara teşekkür edin.

Ne kadar çok minnettarlık duyarsanız, her şey bir o kadar kolay olur ve bu davranışın alışkanlık haline geldiği bir zaman da olacaktır. Yani, minnettarlık sizin bir parçanız haline gelecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.