Bazı İnsanlar Size İlham Verir, Bazıları Sizi Yıpratır

· 29 Nisan, 2017
Etrafınızı size ilham veren insanlarla çevrelemeye çalışın. Eğer sizi yıpratan insanlarla beraberseniz günün sonunda kendinizi ödüllendirin.

Zihnimiz, özellikle her günkü etkileşimlerimizden oldukça etkilenir. Bize ilham veren ve iyi bir ruh haline sokan, enerji ve pozitiflik veren insanlar vardır.

Aynı zamanda, bütün bize negatif duygulara sebep olan insanlar da vardır. Bu insanlar fark etmeden bizi yıpratır.

Bu yorgunluğun fiziksel işle hiçbir alakası yok. Ağırlık taşıyıp, maraton koşmak gibi değildir. Zihinsel yorgunluktan bahsediyoruz.

Nöroloji ve psikolojide bilmeniz gereken bir şey var: içe ve dışa dönük insanların beyni farklı çalışır.

İçe dönük bir insanın beynin daha fazla yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Böylece “deşarj olurlar.”

Saatlerce sosyal etkileşime girmek onlar için zordur. Çok konuşkan, meraklı, eleştiren ya da takıntılı insanların yanında rahatsız olurlar. Bu durum onları zihinsel olarak bile zorlayabilir.

Hepimizin farklı sosyalleşme seviyesi vardır. Ancak bazılarının bir pırıltısı vardır ve etrafındaki insanlara mutluluk getirir.

Öte yandan, her şeyi problem yapan, gün sakin başlasa bile bir şeye kulp bulan insanlar da vardır.

Bu yazımızda, bu insanlara bir göz atacağız. Ne da olsa her gün etrafımızdalar!

İlham verici insan

Aile ve arkadaş çevremizde, bize ilham veren birileri vardır. Bu insanlar gerçek birer hazinedir. Çünkü her gün bize biraz daha bir şeyler katarlar.

Bu insanlar hayatlarımızın mihenk taşıdır. Bizi desteklerler. İleriyi görebildikleri için bize yol gösterirler.

Bilgelikleri kitaplardan gelmez. İçgüdüseldir. Bu bilgeliği, yansıtıcı, içgüdüsel zihinlerinden ve zekalarından kaynaklanır.

Bu insanların karakteristik özelliklerine göz atalım.

Başkalarına ilham veren insanlar, hiç tahmin etmediklerimizdir.
kadınlar ve çoraplar

Gözümüzün içine bakıp ne düşündüğümüzü söyleyen insanlar vardır. Zihnimizi okurlar. Yardıma ihtiyacımız olduğunu anlamları için yüzümüze bakmaları yeterlidir. Bu destek ve samimiyet bize güç verir.

 • Bu kapasite, beynin sağ lobundan kaynaklanır. Beynin bu lobu sol lobuna göre daha yansıtıcı, yaratıcı ve gözlemleyicidir. Her şeyi duygusal bir dünyada birleştirir.
 • İlham veren insanlar karışıklığı anlar. Hem almanın hem vermenin önemini bilirler. Ayrıca herkesin kazanabileceği kararlar almanın ne kadar önemli olduğunun da farkındadır.
 • Aynı zamanda, diğer insanlara benzemezler. Kibirli değildirler. Diğer insanlardan daha çok şey bildiklerini kanıtlamalarına gerek yoktur.

Bu insanlar bir şeyi zorlamazlar ve onun olmasını sağlarlar. Uymamız için tavsiyeler sunarlar ve aynı zamanda seçimlerimize, düşüncelerimize ve fikirlerimize saygı duyarlar.

Bizi yıpratan insanlar

Yukarda dediğimiz gibi, hepimizin farklı sosyal becerileri vardır.

Dışa dönük insanlar, konuşmayı, şaka yapmayı seven enerjik insanlar tarafından usanmazlar. Ancak, dinginliğe alışmış bir insanın dikkatli olması gerekir. O enerjik insanlar, içe dönük insanları usandırabilir.

Hepimizin hemfikir olduğu bir şey var. Bazı insanlar oldukça rahatsız edicidir. Hem psikolojik hem fiziksel olarak darmadağınıklardır.

Bu insanların bazı karakteristik özellikleri:

 • Negatif insanlardır.
 • Sadece eleştirip problem ararlar. Her zaman bardağın boş tarafını görürler.
 • Negatif olmalarının yanında, dünyanın onlara karşı olduklarını kabullenmişlerdir. Bu tür bir insanın çevresindekilere saygısı yoktur.
 • Saygı göstermezler çünkü sadece kendilerini düşünürler. Burununlarının ötesini göremezler. Tek düşündüleri 1 numara olmaktır.
kahve içen kadınlar

Bu çeşit bir insanla yaşamak kolay değildir. Daha da kötüsü kalplerini etraflarındaki dünyayı anlamak için kullanamazlar.

Bu çeşit insanları, ailenizde, iş yerinizde kısacası her yerde bulabilirsiniz. Çok fazla oldukları için, karşılaşabileceğiniz negatif karakteristik özellikler karşısında birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

Bizi usandıran insanlardan nasıl kurtuluruz?

Onlardan kaçmaya çalışmayın. Ne de olsa ailemizde de böyle biri olabilir. Onlar gibi konuşmayı normal sanarlar.

Bizi konuşma şekliyle usandıran bir arkadaşımız ya da partnerimiz olabilir.

 • İkinizin arasına mesafe koymak önemlidir. Sert olun ama saygıyı koruyun.
 • Kindar ve eleştirici olabilirler ve bunun hakkında konuşmayı sevebilirler. Bu tarz konuşmalardan hoşlanmadığınızı belirtin.
 • Onları reddetmeyin ve küçümser olmayın.
 • Kişiyle aranızda saygı çerçevesinde bir sınır koyun. Onu anladığınızı ve saygı duyduğunuzu ancak, düşünme ve yaşayış tarzınızın çok farklı olduğunu belirtin.
 • Eğer böyle bir insanla, çok fazla vakit geçiriyorsanız, konuşmaya ve mümkün olduğunca dinlemeye çalışın. Ayrıca, onlardan uzaklaşabildiğiniz sakin bir bir şeyler düşünün.

Onlardan uzaklaşınca, sakin olun. Onlara aklınızı meşgul etmeyin. Yapacak pozitif şeyler bulun.