İdeal Sevgi Tipi Nedir?

Hayatınızın farklı yönlerine karşılık gelen farklı sevgi tipleri vardır. Hepsi de sosyal ilişkiler için önemlidir. 
İdeal Sevgi Tipi Nedir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sevginin farklı türleri mi var? En nihayetinde “sevgi” kelimesini kullandığımızda ne kastediyoruz?

Sosyal ağlarda “sevgi” kelimesine bolca rastlıyoruz. İnsanlar hayvanları, arkadaşları, bulundukları yerler, gördükleri manzaralar, başlarına gelen durumlar ve hatta yemekler için bu sözcüğü kullanabiliyorlar.

Ancak en derin anlamıyla sevgi başka birine karşı duyduğunuz ve o kişiden de size karşı hissetmesini beklediğiniz o yoğun duygu.

Bu, ulaşılması en zor sevgidir. Birini sevmek ve onun da sizi sevmesi bu tür sevgiyi oldukça kompleks hale getiren pek çok şart barındırır.

Herkesin en derininde sevmek ve sevilmek arzusu yatar. Pek çoğumuz için sonsuza kadar birini sevmek doğal bir arzudur.

Ancak bazen dünya, sonsuza kadar sevmek diye bir şeyin olmadığını bize kanıtlamaya kararlıymış gibi görünür. İnsanların ilişkilerinin, evliliklerinin süresinin günden güne azaldığını görürsünüz.

Yunanlılar’a göre sevgi türleri

çift gün batımı

Sevgi denince uzman Yunanlılar’dı. Kültürlerine göre sevginin doğabileceği farklı yolları açıklayan bazı tanımlar geliştirdiler.

Uçup giden sevgi

Bu sevgi türü kısa ömürlüdür, cinsel çekiciliğe, arzuya karşılık gelir.

  • İlişkide, tutkunun ve seksüel deneyimlerin önemli rol oynadığı başlangıç döneminde deneyimlenen sevgidir.
  • Bu tür, sonunda daha fazla derinleşebilecek bir maceranın başlangıcına benzer. Ancak başlangıçta mükemmel gibi görünür ve şehvetle ilgilidir.

Bu türü, Yunan kültüründe aşk tanrısı Eros temsil eder.

Kardeşçe sevgi

Bu sevgi türü insanların ailelerine, arkadaşlarına ve yoldaşlarına karşı duyduğu türdür.

Kişinin bağlılık ve derin bilgelik gibi özelliklerine işaret eden sadık bir sevgi türüdür ve genellikle oluşması zaman alır. Aynı zamanda hayvanlarımız için de duyduğumuz sevginin türü budur.

Yunanlılar buna ailesel sevgi derler.

Sosyal sevgi

Bu tür bir sevgi bir bireye veya gruba karşı duyulabilir ve ilham kaynağı soylu sebeplerdir.

  • İyilik için savaşmanız adına size rehberlik eden sevgi türüdür ve başkalarıyla işbirliği kurmanızı sağlar.
  • Dayanışmayı beraberinde getirir. Bu tür böylece daha kibar biri olmanız ve ortak bir amaç uğruna bir takım olarak çalışmanız için size esin kaynağı olur.

Sosyal sevgi sosyal psikolojiyle çok yakından ilişkilidir.

Samimi sevgi

Yunanlılar “samimi” sevgi derken, en geniş manasıyla sevgiyi kastettiler.

Bu doğaya duyulan sevgi, Tanrı’ya duyulan sevgi veya insanlık için duyulan sevgi olabilir. Bu sevgi türü, insanların bireysel ve bencil duygularının ön plana çıktığı bugünün dünyasında en çok zarar gören tür olabilir.

İdeal sevgi türü nedir?

ellerinde kalp tutan çift

Tanımladığımız tüm sevgi türleri geniş çerçevede bakıldığında idealdirler.

Hepsini deneyimlemeyi başaran kişi sevgi konusunda en eksiksiz kişi olacaktır çünkü dünyada mutluluk ve iyilikle ilgili en soylu duyguları barındıran kişiler onlar olacaklar.

İdeal sevgi tipi birbirinden farklı olan tüm sevgi türlerini dil ve varolma açısından ortaya çıkan farklılıkları gözetmeksizin kapsar. Pek çok insan kaybolmamaları için bu sevgi türlerini güçlü tutmakta zorlanır.

İnsanlar söz konusu sevgi olduğunda farklı diller konuşurlar ve bu farklılıklar yanlış anlamalara ve hatta çatışmalara yol açabilirler. İnsanların bir arada ve mutlu olabilmeleri için sevdikleri kişinin kullandığı sevgi dilini anlamayı öğrenmeleri gerekir.

Bu karşılıklı gelişen bir öğrenme sürecidir. Çiftler için olduğu kadar arkadaşlar ve aile üyeleri için de önemlidir. Sevginin önemli bir bağ olduğu herhangi bir sosyal grup için kritik önem taşır.

Sevginin dili

çift

Ailevi konularda uzmanlaşan Dr. Gary Chapman 5 farklı sevgi dili olduğunu söylüyor. Bu dilleri bilmek uzun soluklu duygular inşa etmenin anahtarı.

  • Onay, övgü, sözel iltifat, cesaretlendiren sözler ve zerafet dolu sözler. Bunlar başka insanlara karşı uyarıcı görevi görüyor, kendilerini değerli ve sevilen biri gibi hissetmelerini sağlıyor.
  • Sevgi için karşınızdaki kişiyle birlikte kaliteli zaman geçirmeniz gerekir.
  • Sevdiğiniz kişi için aldığınız hediyeler mütevazı olabilir ve ona sizin onu sevdiğinizi gösterir.
  • Sevdiğiniz kişiyi desteklediğini belli edecek basit davranışlar vardır: Yemek pişirmek, çocuklara bakmak gibi.
  • Çift olunması durumunda el ele tutuşmak, öpüşmek, sarılmak ve seks yapmak gibi fiziksel iletişim kurulan davranışların hepsi kişilerin birbirlerine karşı duydukları sevginin ifadesidir.

Sevgiyi ifade etmek için bu dilleri kullanmak insanların karşılıklı olarak duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. Böylece sevginiz dayanıklı hale gelir ve pekişir.

Herkesin hayatında sevgi vardır ancak onu ifade etmeyi öğrenmemiz gerek. Tek yapmanız gereken ise bunu nasıl yapacağınıza karar vermek. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.