İlişkinizin Sürekli Krizde Olmasının 4 Sebebi

· 6 Ağustos, 2018
İlişkinizde sürekli kriz çıkmasının arkasında yatan faktörlerden birinin özgüvensizlik olabileceğini biliyor muydunuz? Duygusal açıdan birbirinize bağımlı olmayı bırakırsanız her şey kolaylaşacak.

İlişkiniz sürekli krizde mi? Bir tartışma diğerini mi kovalıyor?

Eğer öyleyse, şimdi kendinize bu durumu düzeltmek için ne yapabileceğinizi ve ilişkinizdeki krizi çözmek için yanlış bir yol izleyip izlemediğinizi sorma zamanı.

Nedenlerin çoğu size tanıdıktır. Ancak bir şekilde tam olarak farkına varmadan onları kabullenmişsinizdir. Peki, böyle bir şey neden olur?

İlişkinizin sürekli krizde olmasının nedenlerinin çoğu günümüz toplumunda derinlere kök salmış inançlara dayanır.

Okuyun: Mutlu Bir İlişkinin Püf Noktası

1. “Endişelenme, ben onu değiştireceğim”

Bu cümle size tanıdık geldi mi? Bir ilişkinin kötü gitmesine sebep olabilecek ana sorunlardan biri birlikte olmaya başladığınızda o kişiyi değiştirebileceğiniz düşüncesidir.

Bu genellikle bilinçsizce yapılan ciddi bir hatadır. Aşık olunan dönemde her şeyin mümkün olduğuna inanmak kolaydır.

Sigara içiyor ve bu sizin hiç hoşunuza gitmiyor mu? “Önemi yok, değişecektir.” Sizin hoşunuza gitmeyen bir şekilde mi giyiniyor? “Ben bu özelliğinin değişmesini sağlayabilirim.”

Tüm bunlar ciddi hatalardır. İnsanlar değişmezler. Daha da fazlası eğer değişirse, ne kadar kişilikten yoksun biri olduğunu görüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz!

Karşınızdaki kişiyi değiştirme isteğiyle bir ilişkiye başlayamazsınız. Onu olduğu gibi kabullenmelisiniz. Örneğin eğer sigara içiyorsa ya bunu kabullenmelisiniz ya da onunla bir ilişkiye başlamamalısınız.

2. “Sensiz ben bir hiçim”

kadının ayağına yapışan ve elinde yüzük tutan erkek

İlişkinizin sürekli krizde olmasının başka bir sebebi de partnerinize tamamen bağımlı olmanızdır. 

Günümüzde içinde yaşadığımız toplumlarda ilişkilere aşırı önem veriliyor. Daha da kötüsü filmlerde gördüğümüz fikirler ve masalsı hikayeler hala yaygın.

Tüm bunlar yalnız kalma korkumuzu körüklüyor ve böylece duygusal bağımlılığın filizlenebileceği için harika bir alan ortaya çıkıyor.

Mutluluğunuzun yanınızda birinin bulunmasına bağlı olmasına izin veremezsiniz. Sizi terk ederlerse gerçekten de bir hiçe mi dönüşeceksiniz? Peki, daha önce neydiniz?

Bu sorunun cevabını bilmeyebilirsiniz çünkü bağımlılığınız nedeniyle bir kere biriyle birlikte olmaya başlarsanız kim olduğunuzu unutursunuz. Bu nedenle eğer partneriniz sizden ayrılırsa kendini kaybolmuş gibi hissedersiniz!

Tüm bunlar ilişkinizde buhran dolu hislerin ön plana çıkmasına neden olabilir.

3. “Senin hatan ve sen de bunun farkındasın!”

kavga eden çift

Yaptığınız hataların sorumluluğunu üstlenmek korkunç bir şey gibi gelebilir. İlişkinizde bir şey olduğunda suçu üstlenmek kaçınma arzunuz çok güçlü olabilir ve bu yüzden başkasını suçlama eğiliminde olabilirsiniz. 

Hiç şüphesiz bu ikiniz arasında sayısız tartışmanın çıkmasına sebep olabilir. Her zaman haklı olmak istersiniz!

Bir ilişkide olmak, bir takımın parçası olmak gibidir. Ancak aynı şeyi hedefleyen bir takımdaki arkadaşlar birbirlerini yenmeye çalışmazlar. 

Konuşmaya çalışın, empati kurun, farklı bakış açılarına kulak verin ve tüm bunları sakin bir şekilde yapın. Aceleyle davranıp reddetmeyin. Bu, ilişkinizde doğabilecek pek çok sorundan kaçınmanıza yardımcı olacak.

Maalesef, partnerler arasındaki ilişki her zaman çok iyi gitmez ve bu ilişkinin sonunu getirebilir.

4. Artık eskisi gibi cinsel ilişkiye girmiyorsunuz

mutlu çift

Hiç şüphesiz bir çiftin en büyük korkularından biri şudur: Aralarındaki cinsel çekimin yavaş yavaş azalması.

Cinsel çekimin azlığı bir ilişkide kriz çıkmasına sebep olabilir. Hatta birisi çıkıp cinsel ilişki artık çok keyifsiz diyebilir. Bu ilişkinizin zor günler geçirdiği anlamına gelir.

Partnerinizle birkaç yılı aşkın süredir birlikteyseniz cinsel hayatlarınızın bir parça sakinleşmesi normaldir. Sorumluluklar ve diğer zorunluluklar eskiden birlikte geçirdiğiniz zamanın çoğunu dolduruyor olabilir.

Ancak yine de umudunuzu kaybetmeyin. Bir çift olarak zaman geçirebildiğiniz sürece, birlikte yeni şeyler deneyerek ve öğrenerek cinsellikten keyif almaya devam edebileceksiniz ve ortada endişelenecek hiçbir şey olmayacak. 

Bir ilişki pek çok değişim geçirir. Hiçbir zaman en başlardaki tutku dolu süreç gibi olmaz. Bunun sebebi genellikle körpe aşkınızın olgun bir aşka dönüşmüş olmasıdır.

Bir ilişkideki krizler, birbiri ardına gelmediği sürece sizi çok fazla endişelendirmemeli.

Önemli olan sorunu tanımlamak ve en iyi şekilde çözebilmektir. İki taraf da aradığı sürece her ilişkide yaşanan krizlerin çözümünü bulmak mümkündür.