Tüm Kişilik Tipleri İçin Aşk

İlk görüşmede, birtakım karakteristik özellikler, dikkatinizi çekse ve size çekici gelse dahi, aşkta en iyi dengeyi yakalayabilmek için, kendi kişiliğiniz ile birebir uyuşabilecek kişilikte bir partner seçmeniz oldukça önemlidir.
Tüm Kişilik Tipleri İçin Aşk

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

Partnerimizi, kişiliğimize göre mi tercih ediyoruz? Belki bu konu hakkında, şu ana kadar hiç düşünmemiştiniz veya belki de bunun her zaman doğru bir davranış olduğuna inanıyordunuz. Ne olursa olsun, bugün sizi, uzun süren ve aşk dolu ilişkileri kurmada etkili, uzmanların da hemfikir olduğu dört kişilik tipi ile tanıştıracağız.

Aşkta Dört Kişilik Tipi

İnkar etmenin anlamı yok; bazen sadece beklediğiniz bir kişiye tutulabilirsiniz. Ki bu kişi, kişiliğinizle oldukça düşük oranda uyumludur ama yine de sizi bir şekilde tamamlamaktadır.

Bazense, kişiliğiniz ile tamamen uyumlu bir insan ile birlikte olursunuz ancak bu ilişki bir şekilde mutsuz olarak sonuçlanır. Peki bu neden olur? Neden, uzun vadede bize acı getirecek kişilik özellikleri üzerine sabitlenmiş olarak bakarız konuya?

Bu durum bozuk paranın iki farklı yüzü gibi (mutluluk ve mutsuzluk) öyle sık oluşur ki… Bu da insanları, bu konuya teorik açıklamalar getirmeye zorlayan bir durumdur.

Son zamanlarda yazılan ve insanların ”Neden O?” şeklinde sorular yönelttiği, spesifik olarak niçin özellikle de o tek bir kişiyi seçeriz konusunu işleyen bir kitap mevcuttur. Yazar Helen Fisher, Ruthgers Üniversitesi’ nde antropolojisttir.

Yazdığı ilginç kitap, ilişkilerin üzerine inşa edilmekte olduğu dört kişilik tipini açıklamaktadır. Her birini aşağıda tartışacağız.

1. Kaşif

kuşlar ve kadın resmi

Bu insanlar için aşk bir maceradan ibarettir. Düşüncesiz, bağımsız, oldukça meraklı ve sık sık “anı yaşamak” düşüncesine göre hareket eden kişilerdir. Bu tarz insanların temel bazı kişilik özelliklerine göz atalım:

 • Yeni şeyler, yeni deneyimler için arayışa girmeye eğilimli,
 • Sonuçları ne olursa olsun, risk almaya gönüllü,
 • Oldukça doğal,
 • Enerji dolu,
 • Oldukça meraklı, yaratıcı ve pozitif,
 • Oldukça esnek ve uyum sağlayabilir.

2. Direktör

yüzen kadın resmi

Direktör kişilik tipine mensup kimseler, tahmin edileceği üzere “baskın” kişiler olmak zorunda değillerdir. Bu; mantığın ve sağduyunun her şeyin üstünde olduğunu vurgulayan, en analitik kişilik tipidir. Direktörler, oldukça dengelidirler. Aşağıdaki özelliklere meyillidirler:

 • Kararlı ve kendine güvenen,
 • Duygularını kontrol edebilen,
 • İsteklerini kolayca ifade edebilen kişilerdir,
 • İyi tasarlanmış görevler edinmeyi tercih ederler ve her şeyin mantıklı olması gerektiğini düşünürler. Mükemmeliyetçidirler.

3. İnşaatçı

kadın ve kelebek resmi

İnşaatçılar için, aile, arkadaşlar ve çevrelerinden oluşacak birlik, en temel değerleridir. Bu gruba mensup kişiler, sakin, girişkendirler, huzurlu insanlardır ve risk almaktan kaçınırlar. Tipik özellikleri:

 • Sakin, kendinden emin ve mütevazı,
 • Israrcı,
 • Vefalı,
 • Geleneksel değerlerle ve koyulmuş kurallarla yaşamaktan memnundurlar,
 • Sosyal ağ kurmakta ve genişletmekte marifetlidirler.

4. Arabulucu

ayı ve kız

Arabulucular; etkileyici, empatik ve idealisttirler. Bu gruba dahil kişiler, genellikle duyarlı, yine de yaratıcı ve açık fikirlidirler. Duyguları derindir ve duygusal anlamda tatmin olma ihtiyacı duyarlar. Arabulucular:

 • Görünenin altında yatanı görebilirler, genellikle sezgileri güçlüdür,
 • Yaratıcı ve duyarlıdırlar,
 • Merhametlidirler, diğerlerine karşı naziktirler ve zihinsel esneklik gösterirler,
 • İdealisttirler ve başkalarını düşünürler,
 • Duygularını gizlemekten ziyade, göstermeye eğilimlidirler,
 • Sosyal durumlarda ve ilişkilerin inşa edilmesinde ustalaşmışlardır.

Hangi Kişilikler En Uyumludurlar?

el ele tutuşmak

Fisher’ ın araştırmalarına göre, kişilik tiplerine göre en başarılı ilişkiler, aşağıdaki gibidir:

1. Kaşifler, Diğer Kaşiflerin Tamamlayıcısıdırlar

Sürpriz değil, duygu ve tutku temelli bir ilişki arayışında olan kişiler, kendileri gibi kişiler ile uyumludurlar. Örneğin; eğer Arabulucu veya İnşaatçı iseniz, durağanlığa veya bir aile sahibi olmaya yoğunlaştığınız zamanlarda doğallığı göremeyebilirsiniz veya anı yaşayamayabilirsiniz.

Fisher’a göre, Kaşif-Kaşif kombinasyonu, sürekli iniş çıkışlarla, yeniden düzenlemelerle ve bir yerden bir yere hareket ile en patlayıcı uyum olabilirler. Birbirlerine yoğun aşk duymalarına rağmen, istediklerini elde ettiklerinde sıkılabilirler.

2. İnşaatçılar İnşaatçılarla İyi Partner Olabilirler

Bu çiftler aileye önem verirler, yeni arkadaşlarla tanışırlar, aileleri ile vakit geçirirler ve ortak geleceklerini birlikte inşa ederler. Geleceklerini; kararlı, sakin ve her alanını kontrol edebilecekleri şekilde inşa etmeyi tercih ederler. İçerisinde az miktarda heyecan ve risk vardır, yani bu ikisi, oyunu sakin ve güvenli oynamaktan hoşlanırlar.

3. Direktörler Arabulucularla İyi Anlaşırlar

Bu iki profile mensup kişiler, genellikle, uzun vadeli ve sabit ilişkiler kurmaya meyillidirler. Doğal olarak analitik, direkt ve mükemmeliyetçi olan insanlar, mutluluğu daha duyarlı, empatik ve duygusal kişiliklerde bulurlar. Bir bakıma, birbirlerini tamamlarlar.

Analitik, tarafsız olan taraf sezgileri güçlü ve duyarlı olan taraf ile buluşur. Her iki taraf da, bir diğerinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda istekli görünürler ve belki de basitçe, normalde deneyimlemeyecekleri şeyleri veya günlük hayatlarında karşılaşmayacakları durumları birlikte karşılarlar.

Açıkça görünmektedir ki; bu değerlendirme kesin bir yargı taşımamaktadır. Ancak yazarın niyeti, kişilik tiplerinin ilişkiyi nasıl daha istikrarlı ve tatmin edici kılabileceğini göstermektir.

Bu fikir dikkate değerdir; çünkü eğer duygusal ve hassas bir insansanız, partnerinizle olan yaşantınızda istikrar ve huzur ararsınız. Dolayısıyla, bir ”Kaşif” ile birlikte olmak, çok iyi bir fikir olmayabilir.Zira, başlangıçta belki taraflar arasında tutku olabilir ancak uzun vadede, biri hayal kırıklığına uğrayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fisher, H. E., Island, H. D., Rich, J., Marchalik, D., & Brown, L. L. (2015). Four broad temperament dimensions: description, convergent validation correlations, and comparison with the Big Five. Frontiers in psychology6, 1098. Available at: https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.01098. Accessed 09/03/2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.