Bir Alışkanlık Nasıl Oluşur

Bir alışkanlık oluşturmanın yollarını öğrenmek başarmak istediğiniz projeler ya da ulaşmak istediğiniz hedeflere doğru büyük adımlar atmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda size nasıl başlayacağınızı anlatacağız.
Bir Alışkanlık Nasıl Oluşur
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Birçok insan nasıl bir alışkanlık oluşturacaklarını bilmezler. Bundan dolayı; sağlığınızı iyileştirmeyi, bir kariyer hedefine ulaşmayı, yeni bir dil öğrenmeyi ve bunlara benzer şeyler yapmayı istemiş olsanız da büyük ihtimalle bu hedeflerinize hiç ulaşamadınız.

Alışkanlıklar, arzuladığınız şeylerin hepsini başarmak için önemlidir. Ancak, problem, “Zamanım yok”, “Motivasyon eksikliğim var”, “Henüz hazır hissetmiyorum” ve benzeri bahaneler üretmiş olmanızdır.

Alışkanlık Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere alışkanlıklar çok önemlidir çünkü başarınızı garantileyebilirler ve sizi istediğiniz hedeflere ulaşmanız konusunda yönlendirebilirler. Bazı çalışmalar alışkanlık hakkında şunları söylüyor:

“İnsanların sahip oldukları, kendilerini doğadan farklı bir şekilde düzenleme yetisi.”

Ek olarak şunu da işaret ediyorlar:

“Psikolojide, bir alışkanlık deneyim ile kazanılan ve düzenli ve otomatik bir şekilde gerçekleştirilen bir eylemdir.”

Yatağında oturmuş meditasyon yapan bir kadın.

Alışkanlık ve gelenek arasındaki ayrımı yapmak gereklidir, çünkü bu terimler aynı şeye işaret etmezler. Bu bağlamda, bir gelenek gönüllü ya da bilinçli olması şart olmayan eylemlerin tekrarıdır, bir alışkanlık ise bu alışkanlığı öğrenmeye karar veren insanın bir karar vermesini gerektirir.

Diğer bir deyişle, alışkanlık seçerek edinilen bir şeydir ve bilinçli bir şekilde yapılır. Bundan dolayı güncel teoriler alışkanlıklar ile ilgili şunu vurgular: Alışkanlıklar…

“…bağlama dayanan otomatik tepkilerdir”.

Son tanım, insanların bir alışkanlığı hafızanın ilişkilendirerek öğrenme yolu ile önemli bir rol oynadığı bir süreç dolayısıyla öğrendiğini ima etmektedir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Büyük Başarılar Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

Bir Alışkanlık Nasıl Oluşturulur

Bazı uzmanlara göre insanın alışkanlıklarını ailesinden edinmesinin bunları hayatı boyunca yapma ihtimalini daha yüksek hale getirdiği bahsetmeye değer bir durumdur.

Bazı vakalarda, çocuklar sağlıklı alışkanlıklar edinmeye etraflarındaki daha yaşlı insanların davranışlarını taklit ederek başlarlar.

Ancak, insanlar alışkanlıkları öğrendiklerinden dolayı, herhangi bir noktada bir alışkanlık edinmek mümkündür. Aşağıda, bir alışkanlık oluşturmanız konusunda size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

1. Başarmak istediğiniz bir şeyi düşünün

Birden fazla durumda hayatınızın bir açısını iyileştirmek istemiş olabilirsiniz; bu daha sağlıklı yemek, bağımlılıklarınızı bırakmak ve rutininize daha erken başlamak gibi bir şey olabilir.

Düşünen yaşlı bir kadın.

2. İlk adımı atarak başlayın

Büyük değişiklikleri bir gün içerisinde yapmanıza gerek yoktur. Örneğin, eğer hedefiniz her sabah koşuya çıkmaya başlamak ise ilk gün beş ya da on dakika koşun. Kendinizi aşırı bir miktarda yormayın. Hedefinizi aşamalı bir şekilde başaracaksınız.

3. Alışkanlıklarınızı iyi planlayın

Bunu muğlak bir şekilde yapmaktan kaçının. Örneğin, “Yarın koşacağım”, demek yerine “Yarın sabah 6’da uyanacağım ve beş dakika boyunca koşacağım” diyin. Konu alışkanlıklarınızı planlamak olduğunda spesifik olun.

4. Bir plan tasarlayın

Hatırlayın ki, bir alışkanlık oluşturmak istediğinizde eski davranışlarınıza dönmek istemenize yol açabilecek bazı bahaneler aklınıza gelebilir, bunlar şu türde şeyler olabilir: “Bugün yapmasam da fark etmez”, “Sonra yaparım”, “Bugün çok tembel hissediyorum” ve benzerleri. Bundan kaçınmak için bir plan tasarlayın ve bahaneler zihninizi ele geçirdiğinde her şeyiniz hazır olsun.

Örneğin, eğer meditasyonun yararlarının keyfini çıkarmak istiyorsanız matınızı önceki günden hazırlayıp odayı hazır bir biçimde bırakabilirsiniz. Eğer koşmak istiyorsanız giyeceklerinizi önceki geceden hazır edebilirsiniz. Eğer gerekli olursa telefonunuzu sessize alın ve dikkat dağınıklıklarından kaçının ki daha çok odaklanabilesiniz.

Bu yazımızı kaçırmak istemezsiniz: Anksiyete için Beş Farkındalık Egzersizi

5. Telefonunuza alarm kurun

Bu alarmlar spesifik bir görev içermeli. Eğer alarmınız sabah 6’da çalacaksa, bu alarmın sizi koşuya çıkma zamanınızın geldiği hakkında bilgilendirdiğinden emin olun. Evinizin stratejik noktalarında kendinize notlar da bırakabilirsiniz, bu yerler aynalar ya da yemek odanız olabilir ve kendinize bu görevleri bu şekilde hatırlatabilirsiniz.

Telefonuna bakarak kahve içen bir kadın.

6. Kayıt tutun ve gözlem yapın

Planınızı kurmuş bir şekilde yeni bir alışkanlık öğrenirken başardığınız şeylerin ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz. Bu da motivasyon seviyelerinizi yüksekte tutacak.

Sonuç Olarak

Hatırlayın ki, eski alışkanlıkları değiştirmek ya da basitçe yeni alışkanlıklar edinmek bazı sınırlayıcı inançları değiştirerek başlar. Bazı insanlar “ben böyleyim” gibi şeyler düşünerek ve söyleyerek kendilerini engellerler. Bu inanç son derece sınırlayıcıdır ve sizi büyük hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyabilir. Belki de inanç sisteminizi kontrol etmeye başlamanız gerekiyordur.

İlginizi çekebilir ...
Akşam Yemeğini Atlamak Kilo Verdirir mi?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Akşam Yemeğini Atlamak Kilo Verdirir mi?

Birçok kişi kilo vermeye çalışırken akşam yemeğini atlamayı tercih eder. Ancak, akşam yemeğini atlamanın kilo kaybına yol açıp açmadığı biraz karma...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.