İlişkiyi Öldüren Kötü Alışkanlıklar

Sağlıklı bir ilişki bağlılığa, saygıya ve iletişime dayanır. Ancak bazı tehlikeli durumlar vardır ki aşkı ve ilişkiyi öldürebilir; örneğin rutinleşmek ve dürüst olmamak gibi.
İlişkiyi Öldüren Kötü Alışkanlıklar

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bilmeniz gerekiyor, ilişkiyi öldüren kötü alışkanlıklar vardır. Aşk, doğduğu hızla ölebilir ve çoğu insan bazı durumların aşkı direkt olarak öldüreceğini bilmez. Aşk dediğimiz his, yeni filizlenmiş bir tohum gibidir, büyümesi için beslemeniz ve sulamanız gerekir. Ona özen göstermeniz, zamanınızı vermeniz ve onun için efor harcamanız gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı ve güzel bir şekilde büyüyebilir.

Bu yüzden eğer birine aşıksanız, aşkı en hızlı şekilde öldüren şeyler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. bu şekilde bu yanlış davranışlardan sanki birer salgın hastalıkmış gibi kaçacaksınız. Not almak için hazır mısınız?

İlişkiyi Öldüren Kötü Alışkanlıklar

İki insanın arasındaki ilişki, partnerlerin her ikisinin de iyiliği için çaba ve bağlılık gerektirir. Birlikte yaşamayı düşleyen insanlar birbirine saygı duymak zorundadır. Bu koşulları sağlamak aslında çaba gerektirir; çünkü egonuzu ve gururunuzu çoğu zaman bir kenara bırakmanız gerekiyor.

İlişki iki kişilik bir takım işidir. Oyunun oynanması için iki kişi de aktif olmalı ve gerektiğinde ödün vermelidir. Ancak aynı zamanda sınırlar da inşa etmeli ve bu sınırlara karşılıklı saygı duymalısınız. Dengeli ve uzun süren bir ilişkiniz olsun istiyorsanız tek yolu budur. Peki o zaman, bir ilişkiyi çok isteme noktasından bitirmeye getiren şeyler nelerdir?

1. Kıskançlık

kıskanç kişi telefona bakıyor ve ilişkiyi öldüren kötü alışkanlıklar

Kıskançlık kişinin özgürlüğünü kısıtlar, güvensizlik duygusunu ve korkuyu tetikler. Böylece toksik bir ilişki ortaya çıkar.

Kıskançlık hissi aslında normaldir. Sizin için çok fazla anlam ifade eden birin kaybetme korkusu anlaşılırdır ve mantıklıdır. Ancak bu his ekstrem bir şeye dönüşürse ve mantıksız bir hal almaya başlarsa, partnerleri sadece olumsuz yönde etkiler.

Kıskançlık onur verici bir duygu değildir ve aşkınızın öznesini başka bir şeye çevirir. Sanki bir köpeğin mama kabını koruması gibi siz de aşkınızı korumaya çalışırsınız. Buna ek olarak, kıskançlık, partnerlerin birbirlerine ve kendilerine güvenme konusunda eksiklik yaşadığını gösterir. Bu durumun sonucunda ilişkinin olmazsa olmazı iki kavram hasar görür: Güven ve saygı.

Ekstrem durumlarda, kıskançlık yüzünden partnerler birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlamak isteyebilir. Bu şekilde davranırsanız eğer, öncesinde dengesi ve uyumu olan ilişkinize zarar vermiş olursunuz.

2. İlişkinizi rutinleştirirseniz, bitmesine neden olabilirsiniz

Rutin, ilişkinin en büyük düşmanıdır. Rutin bir ilişki, partnerlerin sıkılmasına neden olur ve bu durumun sonucunda sıkılganlık gibi hoş olmayan hisler ortaya çıkar. Bu durum iletişimin de gerilemesine neden olur.

Eğer rutine dönen şeylere karşı önlem almazsanız, aynı yatakta uyusanız bile partnerinizle uzaklaşmaya başlarsınız. Sevdiğiniz kişi sizi görmezden gelebilir ve yalnız hissetmekten daha kötü bir şey yoktur. Maalesef bu, ilişkinin büyük bir risk altında olduğunu gösteren bariz bir işarettir.

Bu yüzden eğer hala umursuyorsanız, büyütmeye başladığınız aşk tohumunuza özen göstermeye devam edin. İşleri tekrar yoluna koymanın bir yolunu bulmak zorundasınız.

Partneriniz hakkında hala sevdiğiniz ve değer verdiğiniz şeylerin bir listesini yapın. Örneğin beraber yoga, pilates ve dans derslerine gidebilirsiniz. Buna ek olarak, kendinize zaman ayırmanız da gerekir. Bu şekilde hem birbirinizi özleyecek hem de beraberken daha mutlu olacaksınız. Beraber tatiller planlayabilir ve birbirinize sürprizler yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın ve aşkınızın ateşini yeniden alevlendirin.

3. Dürüst olmamak

birbirine güvenmeyen çift oturuyor ve ilişkiyi öldüren kötü alışkanlıklar

Tek bir yalan, birçok doğruyu şüpheye sokabilir.

Güven, her sağlıklı ilişkinin temel taşıdır ve ilişkilerde dürüst olmamak güven duygusuna büyük zarar verir. Nihayetinde bir sıkıntıya neden olabileceğini bilseniz dahi her zaman nazik bir şekilde doğruyu söylemeye çalışın. Korkmadan samimi olmak her zaman daha iyidir. Yalan söylemenin sonuçlarını düşünmelisiniz. Yalan söyleyerek partnerinizin size duyduğu güvene zarar verirsiniz.

Dürüst olmamak, ilişkinin olmazsa olmazı sevgiyi yok edebilir. Bu yüzden partneriniz bir kez yalan söylediğinizi yakalarsa, daha önce söylediğiniz doğru şeylerden de şüphelenmeye başlayabilir.

4. Eleştiri ve şikayet

İlişkiyi iki insan yaşar ve herkes birbirinden farklıdır. Bu yüzden karşınızdaki insanın kendiniz gibi olmasını bekleyemezsiniz. Bu kişiyi eski partnerlerinizle de kıyaslamanız doğru olmaz. Mevcut partneriniz bambaşka bir insandır ve bambaşka deneyimlerle bu hale gelmiştir. Düşünme biçimleri ve davranışları sizinle aynı olamaz.

Bu nedenle partnerinizin size, sizin istediğiniz gibi davranmasını beklemek doğru olmaz. Bu beklenti mantıksızdır ve hatta bazen toksik bir duruma dönüşebilir. Aynı zamanda, eğer sürekli şikayet eder ve eleştirirseniz, ilişkiniz zedelenecek ve zehirlenecektir. İletişim kurmak en iyi yoldur. Sağlıklı bir iletişim, iki tarafın da kendini düzgün bir şekilde ifade etmesini sağlar.

5. Sadakatsizlik

aldatılan kız önündeki çifte bakıyor

Sadakatsizlik, bir ilişkinin en temel taşlarına zarar verir. Güven ve saygının yara aldığı bir ilişki, sağlıklı değildir.

Sadakatsizlik bir çeşit ihanettir. Eğer tek eşli olamayan bir insansanız, bu bilgiyi birlikte olduğunuz kişiye ilk anda vermelisiniz.

Sadakatsizlik, birine bağlanmada sorun yaşadığınızı gösterebilir. Ancak partneriniz bu durumu dürüst olmamak olarak algılayabilir, hatta çoğu insan sadakatsizliği bencillikle ilişkilendirir. Bu yüzden karşınızdaki kişi affetmeye ve devam etmeye ne kadar istekli olsa da, aslında bir daha size karşı eskisi gibi olamaz.

Eğer aşkınızı korumak ve ilişkinizi uyumlu bir biçimde sürdürmek istiyorsanız, tek seferlik bir hazzın tuzağına düşmeyin. Bu anlık haz ailenizi riske atmaya değer mi?

Aldatılmak, tek eşliliği benimseyenler için en büyük darbelerden biridir. Bu nedenle böyle bir eylemde bulunmadan önce var olan ilişkinizi bitirme ihtimaliniz üzerinde de düşünün.

İlişkinizi Öldürmeyin

Birini gerçekten sevdiğiniz zaman onu her an etrafınızda tutmak istersiniz. Ancak sevdiğiniz kişiye bir birey olduğu için saygı duymak zorundasınız. Partneriniz size saygı duyuyor ve size güveniyor. Örneğin ihanetinizi affetmek zorunda da değil, bunu unutmayın. Bunun yanında, bazen insanlar ihaneti affetmek isteseler bile, bunu yapamayabilirler.

Sonuç olarak ilişkiler, korumak zorunda olduğunuz yaşayan canlı varlıklar gibidir. İlişkinizi sevgi, güven, saygı ve heyecan ile beslemelisiniz. Sizi bir arada tutan aşkı muhafaza etmeye çalışın. Artık ilişkiyi öldüren kötü alışkanlıklar hakkında yeterince bilgi sahibisiniz, bu tavsiyeleri unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.