Toksik İnsanlardan Nasıl Uzak Durursunuz?

Toksik insanlardan uzak durabilmek için, kişinin toksik olduğunu anlamak ve canımızı acıtsa da, onlardan uzak durmanın kendi iyiliğimiz için gerekli olduğunu bilmek gerekir.
Toksik İnsanlardan Nasıl Uzak Durursunuz?

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2019

Hayat, toksik insanların yükünü de sırtımıza bindirmek için çok kısa. Bu nedenle, bizi daha fazla etkilemeden önce bu zararlı kişilerden uzak durmalıyız. İnsanların bize yavaş yavaş zarar veren bazı davranışları vardır. Bu yazımızda, etrafınızdaki toksik insanları nasıl tespit edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Nazik ve iyi huylu olmak, toksik insanlardan uzak durmak için bir engel değildir. Kimse, sadece problem, stres ve endişe getiren bu yükü taşımak zorunda değildir. “Hayır” demeyi ve hayatı kendi kurallarınızla yaşamayı öğrenin.

Toksik İnsanlardan Uzak Durun

İlk olarak, anlaşmazlık içine girdiğiniz veya sizden farklı bir karaktere sahip herkesi toksik olarak adlandıramayacağınızı bilmelisiniz. Toksik kişilik, basit bir kişilik çatışmasından çok daha fazlasıdır. Buna ek olarak, her zaman kendinizin farkında olmalısınız. Ailenizin veya arkadaşlarınızın arasındaki toksik kişinin kendiniz olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Toksik İnsanlar: Şiddete Meyil

tartışan çift

İnanmak ne kadar zor olsa da, acı verme niyetinde olan ve bundan zevk alan kişiler vardır. Bu şiddetin farklı seviyeleri vardır ve farklı şekillerde ortaya çıkar. Toplumda agresif davranışlar genellikle normal karşılansa ve hep bir mazaret sunulsa da, bu durumun bir bahanesi yoktur.

Akrabanız, arkadaşınız ya da partneriniz… Kimden gelirse gelsin agresif davranışları en başından engelleyin. Kimsenin size bu şekilde yaklaşmasına izin vermeyin. Bir kişinin size bağırması, saldırması veya sizi aşağılaması için hiçbir mazeret yoktur.

Ruh halinin kötü olması, tartışmalar, öfke ve aşağılama gibi durumlar hayatınızda tekrar eden olaylar haline gelmemelidir.

Sırnaşık Davranışlar

Bu tür davranışların temelinde bencillik yatar. Bu insanlar, dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünürler ve dahası sizi sadece bir şeye ihtiyaçları olduğunda ararlar.Bu kişileri erken tespit etmek ve mümkün olan en kısa sürede bu davranışları durdurmak önemlidir.

Birini reddederken biraz suçluluk duymak normaldir. Bununla birlikte, bu tür insanların sizin gerçek arkadaşlarınız olmadığını anlamalısınız. Eğer arkadaşınızın size verdiğinden çok daha fazlasını talep ettiğini düşünüyorsanız, araya sağlıklı bir mesafe koymalısınız.

Olumsuz Düşünen Kişiler

Eğer bir benzetme yapmak gerekirse, olumsuz insanlar, yaşama sevincinizi ve ruhunuzu emen duygu vampirleri gibidir. Güzel fırsatlar ortaya çıkabilse de, her durumu bir sorun veya zorluk olarak görürler.

Bu tür insanlar, korku salma uzmanları gibidirler. Onlara ne zaman bir planınızdan bahsetseniz, mutlaka olası tehlikeleri öne sürerler. Eğer onlara kulak asarsanız, kafanız kararsızlıklarla ve kuşkularla dolacaktır.

Toksik İnsanlar: Sürekli Borç İsteme

öfkeli kadın

Kişilerin dönem dönem ekonomik sıkıntıları olabilir. Bu, her zaman tehlikeli bir durum değildir ve kişinin toksik olduğunu göstermez. Bununla birlikte, arkadaşınızın ödünç aldığı parayı size geri vermemesi bir sorun oluşturur. Toksik insanların, sorumluluklardan kaçmak için her zaman bir bahaneleri vardır ve hata yaptıklarını asla kabul etmeyeceklerdir.

Toksik insanların bu türünü, pek çok şeye para harcayıp sadece sizin borcunuzu ödemediklerini fark ettiğinizde kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Unutmayın, biri size bir kez ihanet ederse, bu onun hatasıdır. Ancak aynı şey ikinci kez yaşanırsa, bu sizin hatanızdır.

Kıskanç Kişiler

Kıskanç bir arkadaşa sahip olmaktan daha toksik bir şey yoktur. Başınıza gelen güzel şeylere sizinle sevinmek yerine kıskanan arkadaşlarınız toksik kişilerdir. Bu kıskanç kişiler size karşı kin besler ve er ya da geç düşman olur.

Kıskanç kişiler, bir şey başarmak için sarf ettiğiniz bütün çabaları görmezden gelirler ve sahip oldukları şeylere asla değer vermezler. Bunun yanı sıra, sürekli başkalarının hayatına özenirler ve hep aşağılık kompleksi içindedirler. Bu toksik insanlar, sosyal bir konumdan, dış görünüşe veya partnere kadar her şeyi kıskanabilirler.

Toksik İnsanlardan Doğru Bir Şekilde Nasıl Uzak Durulur?

Bu ipuçlarını takip ederek toksik insanların size zarar vermesini önleyebilirsiniz.

  • İlk olarak, ilişkiler için sağlıklı bir kriter belirleyin ve toksik bir davranışın normal olduğuna asla inanmayın.
  • Sır tutamayan kimseye güvenmeyin.
  • Sizi küçümsemelerine veya değersiz hissettirmelerine izin vermeyin.
  • Sizin yanınızda bir başkası hakkında kötü konuşan birinin, sizin hakkınızda da bir başkasına kötü konuşabileceğini unutmayın. Dedikodudan uzak durmaya özen gösterin, dedikodunun kimseye bir faydası yoktur.
  • Ayrıca, söyledikleri bir anlam ifade etmeyen kişilerin asla iyi bir arkadaş olmadığını unutmayın.
  • Bir diğer önemli nokta ise, durumlarla dürüstçe yüzleşebilmektir.
  • Son olarak ise, öne geçmek için başkalarını kullanan kişilere asla güvenmeyin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gaffoglio, L. (2008). Cómo reconocer a las personas tóxicas. La Nación.
  • Navarro, M. (2016). Personas tóxicas, personas medicina. Sesenta y más, (333), 66.
  • Freire, E. (2013). Los malos del cuento: cómo sobrevivir entre personas tóxicas. Grupo Planeta Spain.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.