Arkadaş Kaybetmek Ayrılmak Kadar Acı Verebilir

Arkadaşlık bağları, sevgili bağlarından daha güçlü olabilir ve bazen bir arkadaşı kaybetmek bir sevgiliyi kaybetmekten daha çok kalp kırar.
Arkadaş Kaybetmek Ayrılmak Kadar Acı Verebilir

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Hayatınız süresince bazı arkadaş bağlarını koparacaksınız ve yenilerini kuracaksınız. Aynı durum romantik partnerlerle de yaşanacak. Sonlar vardır, ancak eşit derece harika ve güzel yeni başlangıçlar da vardır.

Muhtemelen bildiğiniz bir başka şey ise farklı tür arkadaşlıkların olduğudur. Kalbiniz belirli bir insanla samimi ve güçlü bir birlik kurabilir ve bu durum günlük yaşantınızdaki en önemli kişi olana kadar devam eder.

Bu durum konu kadınlar olduğunda çok daha alakalıdır. Epidemiyoloji ve Topluluk Sağlığı dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, aile ilişkileri erkeklerin sağlık ve hayatları üzerinde daha etkili iken, kadınlar için, arkadaşlarının destekleri onların fiziksel ve duygusal sağlıklarını fazlasıyla geliştirmektedir. 

İşte bu nedenle bir çok durumda, bir tartışma ya da probleme bağlı olarak arkadaş kaybetmek, romantik bir ilişkinin sonu ile aynı etkiye sahip olur.

Bir arkadaşlık, bir hazine, günlük hizmet sistemi

Arkadaşlığın sadece insanlara özgü bir şey olmadığını duymaktan mutlu olacaksınız. Time Dergisinde yayımlanan makaleye göre, araştırmacılar, şempanzeler, babunlar, atlar, sırtlanlar ve yunusların da bir kaç “en iyi arkadaşlarının” olduğunu ortaya çıkardılar.

Arkadaşlığın bir insanın duygusal dünyası üzerindeki etkisi çok büyüktür. Sen de biliyorsun ki bütün arkadaşlıklar eşit başlamaz ve büyük ihtimalle gerçek arkadaşlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez. İşte bu yüzden aşağıda bahsettiğimiz arkadaşlığın farklı boyutlarını tecrübe etmişsindir.

Sağlığınıza dikkat etmenize yardımcı olan arkadaşlar

Virginia Üniversitesinde yürütülen bir çalışmaya göre, eğer iki insan arasındaki arkadaş bağı gerçek ve karşılıklı ise aynı duyguları tecrübe etmeye başlayabilirler.

 • Empati kurmanın gücü o kadar fazladır ki tıbbi testlerde bile bu görülebilir, emar testi gibi.
 • Eğer birisinin tehlikede olduğunun farkına vardıysanız ve arkadaşınızda bu durumdan haberdarsa aynı şekilde tepki verirsiniz.
 • İki arkadaşın beynindeki korku ve tehlike bölgeleri aynı şekilde harekete geçer.
 • Arkadaşlık günlük takviyenin bir formudur; rahatlama, tavsiye ve konfor bulabileceğiniz bir kaçış yeridir. Problemlerinizi boş verebilir, stres ve gerginliği ortadan kaldırabilir ve rahatlayıp dünyanızı daha kaygısız bir yer haline getirebilirsiniz.
 • Eğer “gerçek” arkadaşlığın yararlarını göz önüne alırsanız, herhangi bir nedenden dolayı o insanın hayatınızdan çıkmasının muazzam etkisini de anlarsınız.
arkadaş çocuklar

En iyi arkadaşınızla “ayrılmanız”

Arkadaşlığın güçlü bağını koparmak zorunda kalmak yada o insandan vazgeçmek genelde birkaç nedenden ötürü olur.

 • Ani çıkar değişiklikleri, ihanetler, yalanlar, aldatmalar, tartışmalar… Arkadaşınızı kaybetmenize neden olacak birçok gerekçe vardır. Ancak sonradan ortaya çıkan sonuçlar ikinizin de benzer tecrübe edeceği şeylerdir.
 • Arkadaş kaybetmek, sizi, bir partnerle ayrıldığınızda ki gibi acı verici bir mücadele içerisine iter.
 • Her şeyin nasıl bu hale geldiğini tam olarak anlayamadan bir öfke ve inkar döneminden geçersiniz.
 • Ondan sonra, bir sorgulama evresine girersiniz, bitiş için nedenler bulmaya çalışırsınız.
 • Son olarak hüzünlü evreye girersiniz ve arkasından kabulleniş gelir.

Ayrıca Bakınız: Boş Sandalye Sendromu

Birçok insan için arkadaşını kaybetmekle, bir ayrılma yaşamayı karşılaştırmak oldukça zordur ancak pek çok insan da yukarıda bahsettiğimiz yoğun duygusal bağlanmayı yaşar ve bu durumu aşırı derecede zorlaştırır.

karahindiba bitkisi

Arkadaşları kaybettikten sonraki yaşam

Arkadaşların gelip gittiğini bilirsiniz, aynı sizin büyümenize yardım ettikleri gibi sizinde bir parçanızı yanlarına alırlar.

Kalbinizde gerçekten yer etmiş arkadaşları kaybetmek, hiç kapanmayan bir yara bırakır.

 • Mümkün olan her zaman, beraber yaşadığınız güzel anılara tutunun. Eğer sizi neyin parçaladığına çok fazla odaklanırsanız kırgınlığınız daha da büyür ve yeni arkadaşlıklar başlatmaya o kadar isteksiz olursunuz.
 • Hayat size birçok ders öğretir ve siz bunları kabul etmeyi öğrenmek zorundasınızdır. Başınıza ne geldiğinden bağımsız olarak, kalbinizi duygusal yakınlıklara yada yeni ve mükemmel arkadaşlar bulma fırsatlarına kapatmamalısınız.

Arkadaşlık bulabileceğiniz en iyi ilaçtır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.