Yalnız Olmak Yanlış İnsanlarla Olmaktan İyidir

Etrafınızdaki insanlar size keyif vermek yerine acı çekmenize sebep oluyorsa, onlarla aranıza mesafe koymanın vakti gelmiş demektir. Ne de olsa, tek başına olmak yanlış insanlarla beraber olmaktan daha iyidir. 
Yalnız Olmak Yanlış İnsanlarla Olmaktan İyidir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

“Yanlış insanla beraber olmaktansa yalnız olmak daha iyidir,” sözünü duymuşsunuzdur. Size zarar veren insanlar ile olmak yerine tek başınıza olmaya karar vermek kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. 

Ancak bazen hayatınızı altüst eden durumlardan, ilişkilerden ya da kişilerden kendinizi uzaklaştırmak oldukça zordur.

Hala neden onların yanındasınız? Cevabı çok kolay: Korku.

Yalnız Olmak Acı Çekmekten Daha İyidir

yalnız olmak

Yalnız olmak, hayatınızı üzüntü ve acıyla doldurmaktan çok daha iyidir. Bu durumu daha iyi anlamanız için size bir kaç örnek vereceğiz.

Christina’yı örnek alalım. 32 yaşında ve 5 yıldır bir ilişkisi var. Ancak bir süredir ilişkisi eskisi gibi değil.

Artık her günü partneriyle kavga ederek geçiyor.

Mutlu değil, partnerine karşı artık aynı şeyleri hissetmiyor ancak bu kadar uzun süren bir ilişkiyi bitirmekten korkuyor. Hem, ailesi bu duruma ne der?

Tıpkı diğer ilişkiler gibi, Christina partnerine o kadar odaklanmıştı ki güvenebileceği sadece bir kaç arkadaşı var. Bu da her şeyi daha da karmaşıklaştırıyor. Şimdi elinde sadece iki seçenek var.

Birincisi, acı çekip mutsuz olmaya devam ederek mevcut durumu korumak.

İkincisi ise, korkusuna rağmen ilişkisini bitirerek kendine yepyeni, daha iyi bir yol çizmek.

Kimi zaman yalnız ve çaresiz hissetseniz de çok daha sakin, huzurlu ve mutlu olacaksınız. 

Bazen, o kadar da “kötü” olmayan insanlarla toksik ilişkilerimizi devam ettiririz

acı çekmek yerine yalnız olmak

Ancak onlarla kurduğumuz ilişkiler her zaman sağlıklı değildir. Bu durum, manipülasyonalara, yalanlara ve hatta kötüye kullanmaya yol açabilir.

Burada önemli olan kendinize şunu sormak: Bu ilişkiye devam ederek ve durumun aynı şekilde devam etmesine izin vererek kendime ne kazandırıyorum? 

Yanlış bir kişiyle birlikte olmanın sağlıklı bir durum olmadığı aşikârdır ancak yalnız olmak korkusu, bu durumdan kurtulmak için adım atmanızı engeller.

Gördüğünüz gibi, korku bu gibi durumlarda peşinizi asla bırakmaz ve etrafınızdaki insanlar tarafından tetiklenir.

Toksik bir ilişki herhangi bir arkadaş ve akrabamızla olabileceği gibi  ya da romantik bir partnerle de olabilir. Bir ilişkiye verdiğiniz önem ve yalnız olmak korkusu, bu gibi durumlardan kurtulmanın ne kadar zor olduğuyla alakalıdır.

Yalnızlık korkusunu yenmenin önemi

yalnızlık

Bir çok insan için yalnız olmak bir seçenek değildir çünkü küçüklüklerinden beri eğer bir arkadaşları ya da sevgilileri olmazsa başarısız olacakları akıllarına kazınmıştır.

Yalnızlık pek tercih edilen bir durum değildir. Bu yüzden, her ne kadar toksik olsa da bazı ilişkileri bitirmek insanlar için oldukça zordur.

Ancak fark etmediğiniz bir şey var: değerli vaktinizi toksik ilişkilerle  harcıyorsunuz. Kendinizi daha iyi tanımak için kullanabileceğiniz  huzurlu ve güzel geçirebileceğiniz vakitten bahsediyoruz.

Başkasının sizi manipüle etmesine, küçük düşürmesine ve kötüye kullanmasına neden izin veriyorsunuz?

Hayatınıza bu şekilde devam etmek isteyip istemediğinizi bir düşünün. Sırf yalnız olmak korkusu yüzünden hareketsiz kalıp bu zehirli ilişkiden sizi kurtaracak bir karar almayı göz ardı etmeye değer mi?

Evet, doğru. Yalnız kalma korkusu öğrenilmiş bir korkudur. Bir düşünün: eğer tanıdığınız biri sizinle aynı durumu yaşıyor olsaydı, ona bu durumdan kurtulmasını söylerdiniz, değil mi? 

Ne yapması gerektiği konusunda net olurdunuz.

Ama konu kendiniz olunca, çözümden korkuyorsunuz. Oysa yalnız olmak, kendinize güzel bir yol çizmek için muhteşem bir fırsattır.

Yanlış kişiyle olmaktansa yalnız olmak daha iyidir çünkü acı çekmektense mutlu olmayı seçmek daha iyidir. Etrafınızda size mutluluk veren insanlar olsun, sizden mutluluğunuzu çalanlar değil. 

Seçim sizin. Doğru tarafı seçtiğinizden emin olun. Mutlu olmalısınız. Üzüntüden, acılı deneyimlerden ve sizi kötü hissettiren insanlardan uzaklaşın.

Geç kalmayın. Yalnız olmak yanlış kişiyle olmaktan çok daha iyidir. İlginizi çekebilir ...

Mutlu ve Yalnız Olmak: Mümkün müdür?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutlu ve Yalnız Olmak: Mümkün müdür?

Mutluluk, hayatımızda bir partnerimizin olup olmamasına bağlı değildir. Mutlu ve yalnız olmak mümkün. İşe kendimizi severek başlayabiliriz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.