Kardeş Kıskançlığını Nasıl Ele Almalı?

Her ne kadar kıskançlık bazı zamanlarda ortaya çıkabilse de, sevgi, saygı ve iletişim yumağı ile büyümüş bir çocuğa kardeş gelmesi durumunda hazırlıklı olmak gerekir.
Kardeş Kıskançlığını Nasıl Ele Almalı?

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kardeşler arasında kıskançlık gayet normal bir durumdur. En nihayetinde, yeni bir bebeğin aileye katılması annenin, babanın ve tüm yetişkinlerin dikkatini ona yönelttiği için, kardeş bu duruma biraz şaşırabilir.

Annelerin ve babaların, ikinci çocuklarını da birincisi gibi sevip sevmeyeceği düşünceleri olurken, büyük kardeşler ise kendilerinin yine sevilip sevilmeyeceği hususunda kararsız kalırlar. Genç ve büyükçe çocuklar ve ergenler endişeli bir dönem yaşayabilir.

Çocuklarınızı Yeni Gelecek Kardeşleri için Hazırlayın

hamile kadın çok mutlu

Kardeşler arası kıskançlığı yönetmek ilk çocuk ile başlar.

Eğer ilk çocuğunuzu, ihtiyaç duyduğu sevgi, saygı ve iletişim ağı ile büyütmüş iseniz, aileye yeni katılan bir üye ile annesini ve babasını paylaşmaları için hazır olmaları gerekir.

Annesinin hamile olduğunu öğrendikleri zaman, büyük kardeşin de sürecin bir parçası olması gerekir. Kardeş sevgisi kendiliğinden oluşmaz, miras da kalmaz ya da kan bağı ile de sağlanmaz. Bunu yapacak olan anneler ve babalardır.

Kardeş sevgisi, gebelik zamanı içerisinde ortaya çıkmalıdır. Belki de büyük kardeş de doktor kontrollerine gitmeli ve aileye yeni katılacak olan kardeşini ekranda görmelidir.

Aynı şekilde, aile eğitim seminerlerine ya da bebeğe bir isim koyma sürecine de katılabilir. Kardeşler arası bir bağ kurulması görevi anneye ve babaya düşer.

Kardeşler Arası Kıskançlık Olduğu Zaman

Çocuklar, bebeklerin de ailede kalıcı olduğunu bilmelidir. Her ne kadar, ilk birkaç ay içerisinde annenin ve babanın tüm dikkati yeni doğana çevrilse de, zaman geçtikçe birbirlerinin oyun arkadaşı haline gelen kardeşler olacaklardır.

Kardeşler arasında çok büyük bir yaş farkı olsa bile, hala birçok şeyi paylaşabilir ve aralarında bir bağ kurabilirler. Kardeşler arası kıskançlık, çocukların ailede ve annenin ve babanın gönlünde nasıl bir yere sahip olduğunu sorgulaması ile başlar. Bu nedenle, küçük kardeş büyüğü ya da büyük küçüğü kıskanabilir.

Tüm çocukları güvende hissettirmek annelerin ve babaların görevidir. Tüm çocuklar eşit şekilde sevilmeli, ihtiyaçlarına ve özel yanlarına dikkat edilmelidir. Bu sayede, kardeşler arası kıskançlık çok fazla ortaya çıkmaz.

Kıskançlığı Yönetmek için Yöntemler

kardeşler oyun oynuyor

Kardeşler arası kıskançlık birçok şekilde kendini belli eder: öfke nöbetleri, kötü muamele, daha önce aşılan sorunların tekrar ortaya çıkması, bağrışmalar ve kavgalar. Yine de, anneler ve babalar kardeşler arası kıskançlık ihtimalini azaltabilir.

Yararlı olduğu kanıtlanmış olan birkaç yöntemi sizler ile paylaşmak istiyoruz:

  1. Her çocuğun, kişiliğine ve kendine has özelliklerine göre sevilmeye ihtiyacı vardır.
  2. Anneler ve babalar, kardeşler arası bağın kurulması için uygun ortamlar oluşturmalıdır.
  3. Kardeşler arası sınırlar ve kurallar olmalıdır. Ne kadar kızgın olurlarsa olsunlar, kardeşler birbirleri ile konuşmadan duramaz, uyuyamaz ve sabah birbirlerini görmeden yataktan çıkamazlar. Ayrıca, sorunlarını çözmek için birbirlerine bağırıp çağıramaz ve fiziksel şiddete başvuramazlar.
  4. Anneler ve babalar her bir çocuğun kişisel ihtiyaçlarını karşılamalıdır.
  5. Tüm çocuklarınızı aynı şekilde sevdiğinizi açıklamanız gerekir. Yine de, bunu söylemek yeterli olmadığı için eyleme de dökmeniz lazım.
  6. Anneler ve babalar tek bir çocuğa yönelik özel ilgiden kaçınmalıdır.
  7. Anneler ve babalar çocukları arası kıyaslama yapmamalıdır.
  8. Eğer çocuklar kavga ederlerse, anneler ve babalar bunun şiddete dönüşmemesi gerektiğinden emin olmalıdır. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak adına gerekli araçları sunmaları gerekir.
  9. Kardeşler arası kıskançlık, rekabete ve hatta fiziksel şiddete dönüştüğü zaman, bir psikolog ile görüşmenizde yarar var. Çocuklarınızdan biri agresif, içine kapanık ve depresif bir hale gelirse de yardım almanızda fayda var.

Sonuç

aile sahile gelmiş

Her bir çocuğun karakterine saygı duymak, kardeşler arası kıskançlığı önlemek için elzemdir. Anneler ve babalar, çocukları arasındaki saygı ve sevgi bağlarını kurmak ile görevlidir.

Annesinden ve babasından sevgi, saygı ve hoşça geçen vakitler alan bir Bir çocuk mutlu bir çocuk olacaktır. Anne ve babasından aldıkları bu ögeleri kardeşleri ile de paylaşacaktır.

Akabinde anneler ve babalarda aynı şekilde kaliteli zaman, sevgi ve saygıyı tüm çocukları için göstermelidir. Bu durum, kardeşler arası kavga ve gürültünün olmayacağını garanti etmez. Yine de kardeşler, annelerinin ve babalarının kalbinde özel bir yere sahip olduklarını bildikleri için farklılıklarını geride bırakabileceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.