Evdeki Termitler ve Kurtulmak İçin İpuçları

Tahtadan yapılmış her şey - bir mobilya veya zemin olsa bile - özellikle nemli alanlar termitlere karşı dayanıksızdır. Peki onlardan nasıl kurtulursunuz?
Evdeki Termitler ve Kurtulmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Bir ev için termitler kadar yıkıcı olan az sayıda zararlı şey vardır. Bu böcekler odun yerler ve sadece mobilyalar ile sınırlı kalmazlar, aynı zamanda evinizin yapısını da yok ederler. Bu yazımızdaki ipuçları, onları evinizden kesin olarak çıkarmanıza yardımcı olacak.

Evinizde termitler olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Ahşap üzerine sarımsı parçaları göreceksiniz, sanki ekmek kırıntıları serpilmiş gibi. Başka bir şekilde ise, tahtalarda küçük delikler görebilirsiniz. Bunlar, evinizde bazı davetsiz misafirlerin olduğunun iki kesin işarettir.

Bu yaratıklar, bazı ağaç türlerini diğerlerinden daha çok severler. Sedir ya da Guanacaste ahşabınız varsa, oldukça güvendesiniz. Bu türden odunları pek sevmiyorlar. Ancak şu tür ahşaplar termitlerin favorileri:

  • Çam
  • Selvi
  • Kapok
  • Balsa
  • Kızılağaç

Termitler için kolay ipuçları

Pratik olalım. Termitler eve iyice yerleşmeden önce onları nasıl gönderebilirsiniz?

Aşağıda bu haşerelerden kurtulmak için bazı öneriler ve yöntemler bulacaksınız.

termitler

1. Portakal ve kafur

Termitlerden kurtulmanın kolay bir yolu, komodinin çekmecelerinde portakal kabuğu ve kafurdan oluşan bir kavanoz koymaktır.

Kafur, tuz gibi görünen ve diğer birçok şeyin yanı sıra böcek ilacı olarak kullanılabilen beyazımsı bir maddedir. Ancak leke yapabileceği için kıyafetlerinize değdirmemek için dikkatli olun.

2. Borik asit böcek ilacı

Süpermarket veya çim ve bahçe mağazasında borik asit bulabilirsiniz.

Not: Eczanelerde satılan tıbbi borik asitle aynı değildir.

  • Bir çay kaşığı borik asidi bir çorba kaşığı şeker ve süt ile karıştırın.
  • Şişe kapaklarına doldurun ve etkilenen bölgelere yerleştirin.
  • Çocukların veya evcil hayvanların erişebileceği yerlere koymayın, zehirlenmeye yol açabilir.
  • Üç veya dört hafta orada bırakın. Termitler çabucak çoğalırlar ve oldukça fazla sayıda olabilirler. Genellikle yiyecekleri evlerine taşıdıkları için bazılarını zehirlerseniz, ilaç diğer termitlere de yayılacaktır.
termitler için ilaçlama

3. Diğer ipuçları

Termitlerden kurtulmak için internette bulabileceğiniz bir çok ipucu var. Ancak bunlardan bazıları etkisizdir ve size nedenini anlatacağız.

Örneğin, oduna benzin püskürtmek işe yaramıyor. Bu, böceklerin yaşadığı ve yediği ahşabın iç kısmına ulaşmaz. Ayrıca kötü kokar ve çok yanıcıdır.

Ayrıca kerosen, motor yağı ve diğer benzer ürünlerin kullanımını teşvik eden ipuçları da görebilirsiniz. Yanıcı olması nedeniyle bu tür ürünleri tavsiye etmiyoruz.

4. Kimyasal mum

Sadece termitleri temizlemek için çalışan şirketler vardır. Sadece bir evde milyonlarca böcek olabileceğinden ve çok zararlı olduklarından, profesyonellere başvurmak kötü bir fikir olmaz.

Buradaki avantaj, kontrollü yöntemler kullanmaları ve doğrudan termitlerin yuvalarına bir kez ve hepsine saldırmalarıdır. Bu sayede sorun çözülecek ve onlara çoğalma şansı vermeyeceksiniz.

Termitleri nasıl önleyebilirsiniz?

Termitlerin yaygın olduğu bir yerde yaşıyorsanız, problemi tamamen ortadan kaldırmak ve sorundan kurtulduktan sonra evinizde ahşap mobilya bulundurmamak en iyisidir.

Ahşap mobilya edinmeye karar verirseniz, yüksek kaliteli ürünler seçmeye çalışın. Böylece termitlerin mobilyanıza ulaşması daha zor olacaktır.

Evinizi temiz tutmak ve dezenfekte etmek de yardımcı olabilir, ancak kesin bir çözüm değildir. Ahşabı kuru tutmaya çalışın ve özellikle tesisatınızı koruyun. Burası böceklerin yaşadığı ve çoğaldığı yerdir ve bunu çok çabuk yaparlar.

Termitlerden kurtulmak kolay değildir ve kesinlikle sabır ister. Bununla birlikte, endişelenmeyin. Biraz sabırla bu sorunda kısa sürede kurtulabilirsiniz. 

Bir an önce harekete geçin, çünkü hasarın geri dönüşü yok!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.