İnülin Hormonu: Tanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

İnülin tüketecekseniz, bunu doğru miktarlarda yapmalısınız. Avantajlarından yararlanmanın tek yolu budur. Bu yazımızda sizlere doktorların ne önerdiğini anlatacağız!
İnülin Hormonu: Tanımı, Faydaları ve Yan Etkileri
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Lif, çoğu sağlıklı diyetin önemli bir bileşenidir ve inülin hormonu da bunlardan biridir. Fruktozun ana şeker olduğu büyük ve küçük karbonhidratların bir karışımından oluşur. Bu yüzden inüline “fruktan” adı da verilmektedir.

Suyu emme yeteneği, inülinin minimum kalori değeri sağlayan (gram başına sadece 1.5 kalori) çözünür bir lif olarak sınıflandırır. Sağlıklı özelliklere sahiptir ve Kaur ve Gupta’ya göre diğer bileşenlerle karşılaştırıldığında davranışı gıda endüstrisindeki uygulamasını genişletir.

Bu lif türünü nerede bulabiliriz, faydaları nelerdir ve tüketirken ne gibi önlemler almalıyız? Öğrenmek için doğru yerdesiniz!

İnülin hormonu kaynakları

ALAN dergisi, 36.000’den fazla bitki türünün inülin hormonu içerdiğini, ancak sadece bazı gıdalarda yeterli miktarda bulunduğunu yayınladı.

En çok fruktan üreten bitkiler arasında sarımsak, soğan ve kuşkonmaz gibi Liliaceae familyasına ait bitkiler ve hindiba, Kudüs enginarı ve yacon gibi kök ve yumru köklerin de dahil olduğu Compositae familyasında bulunur.

Bir inceleme, 100 gram susuz (kurutulmuş) gıda başına inülin değerlerini göstermektedir:

 • Kudüs enginarı: %89
 • Hindiba: %79
 • Dalya (yıldız çiçeği) kökü: %59
 • Soğan: %48
 • Pırasa: %37
 • Sarımsak: %29
 • Yacon: %27
 • Kuşkonmaz: %4
 • Plantain Meyvesi (Bir tür muz): %2
 • Çavdar: %1

Hindiba kökü, inülin elde etmek için en yaygın kaynaktır ve, Orta ve Kuzey Avrupa, Çin, Afrika, Güney Amerika ve Hindistan’dan dünyanın birçok bölgesine dağılmıştır. Soğan ve sarımsak gibi daha yaygın gıdalar, orta oranlarda inülin içerir.

İnülin doğal olarak veya vücuda tedarik etmenin hızlı ve etkili bir yolu olan takviye şeklinde alınabilir. Ancak, alacağınız doz bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye etmelidir.

İnülinin faydaları nelerdir?

Uzmanlar, inülinin sadece sağlık alanındaki değil, aynı zamanda gıda endüstrisinde de çeşitli faydalarını araştırdı. Bu özellikleri gözden geçirelim.

mikroorganizmalar
Diğer lifler gibi inülin de bağırsak mikrobiyotasındaki mikroorganizmaların sağlıklı büyümesini sağlar.

Tanınmış bir prebiyotik

İnülinin en bilinen faydalarından biri prebiyotik etkisidir. Yani, bağırsak seviyesinde faydalı bakterilerin büyümesine izin vermek için bir substrat veya yiyecek olarak kullanılabilir. Bu bakteriler hastalığa neden olan rahatsızlıklarla savaşır.

Macfarland ve diğer uzmanlar, laboratuvar ve insan deneyleri yoluyla, inülinin Clostridium’u azaltırken bifidobakteri ve laktobasillerin büyümesini teşvik edebileceğini göstermiştir.

Vitae dergisi probiyotiklerin faydalarını gözler önüne seriyor. Örneğin, laktozun sindirimini kolaylaştırırlar ve ishale, huzursuz bağırsak ve bağırsak iltihabına karşı korurlar. Ayrıca ürogenital enfeksiyonları önler ve bağırsağın bariyer savunmasını destekler.

Kan lipidlerini kontrol eder

Revista Médica de Chile, yüksek lipidleri olan 12 obez hasta üzerinde bir klinik çalışma yayınladı. Günlük bir lif kaynağı olarak 7 gram inülin aldılar. Birkaç aylık tüketimden sonra, inülinin toplam kolesterolü, LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürebildiği sonucuna varıldı.

Diğer insan çalışmaları da inülinin kan lipid profili üzerindeki faydalı etkilerini göstermiştir. Bazı durumlarda, sadece trigliseritlerde bir azalma bulunurken, bir çalışma tip 2 diyabetli obez hastalarda hiçbir etki göstermedi.

Dozaj açısından, kanıtlar 2 ila 3 ay boyunca günde 6 ila 12 gram inülin alımının serum kolesterolünde önemli düşüş sağladığını göstermektedir. İnülin, dışkı yoluyla kolesterol atılımını uyarıyor gibi görünmektedir.

Kilo kontrolüne yardımcı olur

Bazı araştırmalar, inülini, iştahla bağlantılı olan ghrelin hormonu sinyalinin modifikasyonuna bağlar. Gözden geçirilen çalışmalar bunu onaylayacak kadar net olmasa da, bazı karışımların doyurma miktarını arttırdığı kesinleşmiştir.

Açlık hissini düzenleyerek kalori alımını azaltabiliriz. Çalışmalar, diyete inülin tozu eklenerek 12 ila 18 haftada 1 ila 6 kilo verilebildiğini göstermiştir. Ayrıca karaciğer ve kas dokusunda yağ birikimini azaltır.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur

İnsülin kan şekerini kontrol eden hormondur. Dolaşımdaki glikozu kaslara ve karaciğere taşır, böylece bu hücreler onu içeriden metabolize edebilir.

Diabetology dergisi, diğer çözünür lifler gibi inülinin de insülin duyarlılığını ve şekerlerin hücreler tarafından emilme hızını artırarak kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğini açıklamaktadır.

Kalsiyum ve magnezyum emilimini artırır

Bazı araştırmacılar , diyetlerinde inülin tüketen laboratuvar hayvanlarında kalsiyum emilimini artırdığı için kemik içeriği ve yoğunluğu üzerinde olumlu etkiler buldular.

Adolesan hastalarda, pozitif sonuçların gözlemlenmesi için 8 hafta boyunca 8 gram inüline ihtiyaç duyulmuştur. Journal of Nutrition, inülinin magnezyum emilimini de desteklediğini bildirmektedir.

Bir yağ ikamesi

İnulin hormonu, şirketlerin light ve diyet gıdalarda yağ yerine kullandıkları mükemmel bir bağlayıcı ve jelleşme ajandır. Phytochemistry dergisine göre, uzun zincirli inülin su veya sütte seyreltildiğinde kremsi bir doku elde etmek için birbirine bağlanan çok küçük kristaller oluşturur.

Bir şeker ikamesidir

Benzer tatlı bir tada ve özelliklere sahip olduğu için inülini şekerin, özellikle kısa zincirli şekerin yerine iyi bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Kek yapmak için şekerin %50’si inülin ile değiştirildiğinde, tat çok inandırıcıdır. Bahse gireriz bunu bilmiyordunuz!

Bir doku değiştirici

İnülin, kullanılan konsantrasyona bağlı olarak gıdaların sertliğini değiştirir. Garcia ve diğer uzmanlar, inülin ile karıştırılmış bir mortadellayı (jambon türü) değerlendirirken, formülasyonda sadece %2.5 oranında kullanıldığında sertliğin arttığını buldular.

süpermarkette bir kadın
Gıda endüstrisinde inülin, diyet ve light etiketli ürünler yaratmak için şekerlerin ve yağların yerini alır.

İnülin hormonunun yan etkileri nelerdir?

Aldığımız miktara dikkat ederek inülinin özelliklerinden faydalanmalıyız. Tüketimi günde 7 ila 10 gram üzerinde olduğunda aşağıdakilere neden olabilir:

 • Karın şişkinliği ve tokluk hissi ile sindirim rahatsızlığı
 • Gaz ve gaz birikimi

Bu nedenle doktorlar genellikle ilk 15 günde günde 2 ila 3 gram ile başlamayı önerir. Ardından, günde 10 gram tüketime ulaşana kadar haftada 1 ila 2 gram arasında kademeli olarak artırmanızı önerebilirler.

Fruktanlar veya oligosakkaritler gibi kısa zincirli karbonhidratlar veya FODMAP’ler açısından düşük bir diyet uygulayan kişiler, inülin tüketiminden kaçınmalıdır.

İnülinin özellikle sindirim sisteminde önemli faydaları olduğunu unutmayın. Ancak aşırıya kaçmamak da çok önemlidir, çünkü her besinin sınırları vardır. Bu nedenle, takviye olarak alacaksanız doktorunuza danışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Madrigal Lorena, Sangronis Elba. La inulina y derivados como ingredientes claves en alimentos funcionales. ALAN  [Internet]. 2007  Dic [citado  2021  Mar  13] ;  57( 4 ): 387-396. Disponible en: http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222007000400012&lng=es.
 • Kaur, N., Gupta, A.K. Applications of inulin and oligofructose in health and nutrition. J Biosci 27, 703–714 (2002).
 • Blecker C, Fougnies C, Van Herck JC, Chevalier JP, Paquot M. Kinetic study of the acid hydrolysis of various oligofructose samples. J Agric Food Chem. 2002 Mar 13;50(6):1602-7.
 • van Loo J, Coussement P, de Leenheer L, Hoebregs H, Smits G. On the presence of inulin and oligofructose as natural ingredients in the western diet. Crit Rev Food Sci Nutr. 1995 Nov;35(6):525-52.
 • SALAZAR A., Blanca C.; MONTOYA C., Olga I. IMPORTANCIA DE LOS PROBIÓTICOS Y PREBIÓTICOS EN LA SALUD HUMANA Vitae, vol. 10, núm. 2, 2003, pp. 20-26.
 • Gibson GR, Fuller R. Aspects of in vitro and in vivo research approaches directed toward identifying probiotics and prebiotics for human use. J Nutr. 2000 Feb;130(2S Suppl):391S-395S.
 • Luo J, Van Yperselle M, Rizkalla SW, Rossi F, Bornet FR, Slama G. Chronic consumption of short-chain fructooligosaccharides does not affect basal hepatic glucose production or insulin resistance in type 2 diabetics. J Nutr. 2000 Jun;130(6):1572-7.
 • López-Molina D, Navarro-Martínez MD, Rojas Melgarejo F, Hiner AN, Chazarra S, Rodríguez-López JN. Molecular properties and prebiotic effect of inulin obtained from artichoke (Cynara scolymus L.). Phytochemistry. 2005 Jun;66(12):1476-84.
 • García. M., Caceres, E.,Selgas, M. Effect of inulin on the textural and sensory properties of mortadella, a Spanish cooked meat product. 2006, 41,10, 1207-1215.
 • Roberfroid MB, Cumps J, Devogelaer JP. Dietary chicory inulin increases whole-body bone mineral density in growing male rats. J Nutr. 2002 Dec;132(12):3599-602.
 • Abrams SA, Griffin IJ, Hawthorne KM, Liang L, Gunn SK, Darlington G, Ellis KJ. A combination of prebiotic short- and long-chain inulin-type fructans enhances calcium absorption and bone mineralization in young adolescents. Am J Clin Nutr. 2005 Aug;82(2):471-6.
 • Coudray C, Demigné C, Rayssiguier Y. Effects of dietary fibers on magnesium absorption in animals and humans. J Nutr. 2003 Jan;133(1):1-4.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.