Kahvenin Faydaları: 14 Farklı Amaçla Nasıl Kullanılır?

Kahvenin Faydaları: 14 Farklı Amaçla Nasıl Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Vücudunuz için tam anlamıyla besleyici olmasının yanı sıra kahve ev işleri ve günlük işlerde kullanılmak için de harikadır. Kahvenin faydaları başlıklı listemizde kahvenin evdeki günlük işlerde nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz:

Kahvenin Faydaları: 14 Alternatif Kullanım Şekli

1. Kötü kokuları yok eder

kahve kahve çekirdekleri

Evinizde, banyoda veya arabada kullanabilirsiniz. Tülden yapılmış bir kesenin içine 3 yemek kaşığı kahve koyun ve keseyi istediğiniz yere yerleştirin. Kahvenin zengin aroması kokuları anında etkisiz hale getirecektir.

2. Şekerin ve tuzun tazeliğini korur

Normal şartlarda şeker ve tuz nem nedeniyle topak topak olur. Bu topakların oluşmasını önlemek için tuz ve şeker kaplarına birkaç adet kahve çekirdeği atmak yeterlidir.

3. Cildi ölü hücrelerden arındırır

Kahve ile herhangi bir vücut losyonunu veya balı karıştırdığınızda, cildin sert olduğu bölgeler için uygun harika bir yumuşatıcı elde etmiş olursunuz.

Hem cilt tonuna iyi gelir hem de cildi ölü hücrelerden arındırır. Oluşan maskeyi duştayken yüzünüze, boynunuza, ellerinize ve ayaklarınıza sürebilirsiniz. Böylece vücudunuzun tamamı ölü hücrelerden arınır, yumuşak ve taze kalır.

4. Şömineyi temizler

kahve çekirdekleri çekilmiş kahve

Küllerin arasına kullanılmış kahve telvesi dökerek onların dağılmalarını engelleyebilirsiniz. Böylece şöminenizi temizlemeniz de kolaylaşır.

5. Evcil hayvanınızı böceklerden korur

Evcil hayvanınızı parka götürdüğünüzde öğütülmüş kahve kullanarak onu karıncalardan ve sivrisineklerden korumanız önemlidir. Evden çıkmadan önce köpeğinizin tüylerinin üzerine hafifçe kahve sürün.

6. Gübre olarak kullanılabilir

Kahvenin faydaları listesinde yer alan bir diğer maddemiz de bu. Kahvede bitkilerin büyümesi için gereken potasyum, magnezyum ve nitrojen gibi temel besinler bulunur.

Ayrıca toprağın zenginleşmesine yardımcı olan yüksek asitlerden de bol miktarda mevcuttur. Bu da onu ekim işleri için uygun hale getirir.

7. Parkeleri temizler

şömine ahşap salon

Sert ahşap zeminlerin parlaklığını kaybetmesini önlemek, üzerlerinde çiziklerin oluşmasının önüne geçmek için biraz su kullanarak koyu bir öğütülmüş kahve karışımı hazırlayın. Bu karışımla parkeleri temizleyin.

Ayda birkaç kez kahve kullanarak parkelerinizi temizlediğinizde ışıl ışıl göründüklerinin farkına varacaksınız.

8. Ellerinizdeki kötü kokuyu yok eder

Soğan, sarımsak, balık ve deniz ürünleri gibi yiyecekleri doğradığınızda, ayıkladığınızda veya pişirdiğinizde ellerinizde sabunun tamamen yok edemediği kötü bir koku kalabilir.

Elinize bir avuç öğütülmüş kahve alın ve birkaç saniye o şekilde bekleyin. Kahve doğal bir deodorant işlevi görecektir.

9. Koyu saçlar için saç maskesi olarak kullanılabilir

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçınızın ortalarından başlayarak uçlarına doğru biraz kahve telvesi uygulayın. 10 dakika bekleyin, yıkayın ve sonra saç kremi uygulayın.

Bu saç maskesi saçınızı arındırır. Böylece daha parlak görünmesini ve koyu tonlarının ortaya çıkmasını sağlar.

10. Boruları temizler

boru kadın mutfak

Kahve telvesi borulardaki kalsiyum birikintilerini ve yiyecek kalıntılarını temizlemek için harikadır. Haftada sadece 3 kez kahve telvesi kullanarak borularınızın tertemiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

11. Pire kovucu görevi görür

Pire sorunu yaşayan evcil hayvanlarınız varsa kahve, doğal bir çözüm olabilir. Pireler kahve kokusundan ve tadından hoşlanmazlar. Hayvanınızın üzerine biraz kahve sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra bol ılık suyla yıkayın ve böcekleri yok etmek için tüylerini tarayın.

12. Selüliti yok eder

Kahvenin faydaları listemizde yer alan bu maddede kahvenin dolaşımı nasıl tetiklediğinden bahsedeceğiz. Bazı insan selülitlerini yok etmek için kahveye başvururlar. Aşağıdaki adımları izleyerek selülitlerinizi azaltabilirsiniz:

  • Çeyrek kase kahve telvesini bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
  • Selülitin olduğu bölgelere uygulayın.
  • Bir süre dairesel hareketlerle masaj yapın. Plastik bir jelatinle kaplayın ve 20 dakika bekletin.
  • Jelatini çıkartın ve o bölgeyi ılık suyla yıkayın.

13. Tencereleri tavaları temizler

tava tencere

Tencerelerinizi ve tavalarınızı ne kadar ovalarsanız ovalayın bazı lekeler üzerlerinde kalır. Tencerelerinizin lekeli kısımlarına biraz kahve telvesi dökün. Böylece onları temizlemek kolaylaşacaktır.

14. Mumunu yaparsanız evinizin güzel kokmasını sağlar

Evinizin dekoruna ve ambiyansına uygun özel bir kahve kokusu yaratabilirsiniz.

  • Bir mum kalıbının içine biraz kahve telvesi ve biraz sıvı parafin dökün.
  • Biraz daha sıvı parafin ekleyin ve hafifçe fitili yerleştirin.
  • Parafin tamamen kuruduğunda mumu kalıptan çıkarın. Kahve kokulu mumunuz hazır!
İlginizi çekebilir ...
Herkesin Kahve ile İlgili Bilmesi Gereken 7 Gerçek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Herkesin Kahve ile İlgili Bilmesi Gereken 7 Gerçek

Kahve, milyonlarca insanın gün boyu tercih ettiği bir içecektir. Ayarında tüketildiği zaman, vücudumuz için birçok fayda sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Roure R et al. “Evaluation of the efficacy of a topical cosmetic slimming product combining tetrahydroxypropyl ethylenediamine, caffeine, carnitine, forskolin and retinol, In vitro, ex vivo and in vivo studies”, Int J Cosmet Sci. 2011 Dec;33(6):519-26.
    • Sang-Young Byun et al. “Efficacy of Slimming Cream Containing 3.5% Water-Soluble Caffeine and Xanthenes for the Treatment of Cellulite: Clinical Study and Literature Review”, Ann Dermatol. 2015 Jun; 27(3): 243–249.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.