Yün Giysileri Yıkamak İçin En İyi İpuçları

Yün giysiler hassastır. Onları yıkarken özel bir yıkama sürecinden geçirmek gerekir. Bu yazıda yün giysileri düzgün bir şekilde yıkamak isteyenler için bazı tavsiyeler vereceğiz. 
Yün Giysileri Yıkamak İçin En İyi İpuçları

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Daha önce ne yaptığınızı bilmeden yün giysileri yıkadıysanız, bu durumda büyük ihtimalle sonucun ne olduğunu da biliyorsunuzdur. Bozulmalarına yol açmadan yün giysileri yıkamak için birkaç ipucu bilmeniz gerekiyor.

Bugün yün giysilerinizin harika durumda kalmasını sağlamanız için size birkaç tavsiye vereceğiz. Bu basit ipuçları sayesinde, temiz ve mükemmel bir durumda kalmalarını sağlamakta zorlanmayacaksınız.

Yün Giysiler

Yün, yalıtkan olması nedeniyle soğuk günler için harika bir tercihtir. Nem olmadan belli sabit bir sıcaklıkta kalmanızı sağlar. Ancak bu doğal lif hassastır ve emicidir. Bu nedenle onunla ilgilenmeyi ve onu düzgün bir şekilde nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Yün giysiler düzgün bir şekilde yıkanmadığında küçülür ve şekillerini kaybederler.

Kalitelerini, rahatlıklarını ve yumuşaklıklarını korumak istiyorsanız o halde yün giysilere iyi bakmak için bilmeniz gereken bu önemli ipuçlarına bir göz atın.

Yün Giysileri Yıkamak İçin İpuçları

1. Giysinin etiketine bakın

örgü ip

Herhangi bir yün giysiyi yıkamadan önce, etiketindeki talimatları okumanız önemlidir. Böylece ne tür bir bakıma ihtiyaç duyduklarını daha iyi bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

İster yünden ister başka bir kumaş türünden yapılmış olsun, giysilerinizi yıkamadan önce her zaman imalatçının koyduğu etikete dikkat etmelisiniz. Burada onları düzgün bir şekilde yıkamak için bilmeniz gereken bilgileri bulacaksınız.

Ayrıca kumaşın kalitesi hakkında da daha fazla şey öğreneceksiniz.

Söz konusu yün giysiler olduğunda, nasıl yıkanacaklarına özellikle dikkat etmek şarttır. Çünkü hepsi için aynı yıkama talimatları geçerli değildir. Bazıları için kuru temizleme gerekirken bazılarının da elde yıkanması gerekebilir. Ayrıca makinede yıkanabilen yün giysiler de vardır.

2. Makinede seçtiğiniz programa dikkat edin

Yün giysiler makinede yıkanabilir mi?

Evet bu mümkündür.

Ancak yıkarken seçtiğiniz programa dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde onları mahvedersiniz.

Bazı otomatik çamaşır makinelerinde yün giysiler için özel olarak belirlenmiş bir program bulunur. Eğer sizin makinenizde böyle bir program yoksa “hassas” veya “elde yıkama” döngülerini seçin.

Her şekilde, seçtiğiniz programda soğuk su ve düşük yoğunluklu çevirme olduğundan emin olun. Sıcak su kıyafetlerinizin küçülmesine neden olacaktır.

Ayrıca yün giysilerinizi yıkamadan önce yarım saat boyunca soğuk suda bekletmenizi öneriyoruz. Bu da onların küçülmesini engelleyecektir.

Kıyafetinizi önce bir örgü yıkama torbasına koyun. Daha sonra çamaşır makinesine atın. Yıkama torbası kıyafetinizin diğer çamaşırlara dolaşmasını veya diğer kumaş türleri nedeniyle zarar görmesini engelleyecektir. Bu adım opsiyoneldir ancak bu adımı uygulamanız şiddetle tavsiye edilir.

3. Yün giysileri dikkatli bir şekilde kurutun

çamaşır asan kadın

Yün giysileri kurutmak için fazladan suyu yok etmelisiniz. Böylece şekillerini kaybetmelerini önlemiş olacaksınız.

Yün giysileri kuruturken hiçbir zaman otomatik kurutma makinesi kullanmayın. Makine bu giysileri mahvedecektir. Daha önce bahsettiğimiz adımları harfiyen uygulamış olsanız bile, kurutma makinesinin içindeki sıcaklık kıyafetinizi küçültecektir.

Yün giysileri kuruturken düz bir şekilde sermelisiniz. Asarsanız, kıyafette kalmış suyun ağırlığı kıyafeti esnetip yine şeklini kaybetmesine yol açacaktır.

Ayrıca kurutmadan önce yün kıyafeti bir havluya sarabilir ve böylece neminin bir kısmını yok edebilirsiniz. Yün kıyafeti kuru bir havlunun üzerine koyun ve onları birlikte yuvarlayın. Fazla suyu olabildiğince sıkın.

4. Genelgeçer kuralları unutmayın

İster elde yıkayın ister makinede, yün kıyafetleri yıkarken uymanız gereken bazı genel kurallar vardır:

  • Öncelikle yün kıyafetleri her giyişinizde değil yalnızca gerektiğinde yıkayın. Yün kıyafetler diğer kıyafetlerle aynı sıklıkta yıkanmaz.
  • Ayrıca yün kıyafetini yıkamadan önce ters düz edin.
  • Çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, “narin” döngüyü tercih edin. Elde yıkıyorsanız çok fazla ovalamayın.
  • Her zaman hafif, sıvı bir deterjan kullanın.
  • Her şeye rağmen, yün kıyafetleriniz yıkandıktan sonra küçülüyorsa, ıslakken onları esneterek uzatın.
  • Tek amacınız kıyafetinizdeki kötü kokuyu gidermekse ya havalandırın ya da tek başına suda bekletin.
  • Hassas örgü bir giysiyi yıkayacaksanız her zaman elde yıkamayı tercih edin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.