Anal Kaşıntı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu kaşınma da nereden çıktı? Anal kaşınma bir çok değişik sebebe karşılık ortaya çıkabilse de, iyi bir beslenme düzeni ve hijyen bunu önlemenin temel kurallarıdır. Lifli gıdaları beslenme düzeninize eklemeyi deneyin.
Anal Kaşıntı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Muhtemelen anal kaşıntı hakkında konuşan birisini duymadınız. Doğal olarak, iyi bir yemek masası sohbeti değil. Ancak ilginç olan, birçok insanın bundan muzdarip olmasıdır. Aslında, düşündüğünüzden daha yaygındır.

Anal kaşıntı

Tıbbi ismi, pruritus ani olarak geçer. Ancak çoğumuz bunu anal kaşıntı olarak biliyoruz. Bu can sıkıcı soruna bir isim verdik. Ancak tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz?

Anal kaşıntı, anal bölgede ve çevresindeki bölgelerde ortaya çıkan bir kaşıntıdır. Bu genellikle kızarmaya, şişmeye ve tabii ki aşırı kaşıntıya neden olur.

Hem erkekler hem de kadınlar bu rahatsız edici durumdan etkilenebilir. Ancak, genellikle erkekler arasında daha yaygındır.

Ayrıca bakınız: Hemoroid Nasıl Engellenir

Anal kaşıntı nedenleri

kaşıma sonucu oluşan kızarıklık

Her şeyden önce, anal kaşıntı anüsünüzdeki eksiklikler veya hastalıklar ile ilgili değildir. Bölgedeki deri dokuları bundan muzdariptir. Genel olarak, birçok şey bunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu makalede, en önemlilerinden bazılarını listeleyeceğiz.

Tahriş veya kimyasal alerji

Anal bölgenizle temas eden birçok kimyasal madde var. Bununla birlikte, çoğu insan ne olduklarını bilmiyor bile olabilir.

Bazı kişisel hijyen ürünleri genellikle bu tür bileşenlerin çoğunu üretim süreçlerinde içerir. Bu kimyasallar deri dokularında alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Örnekler şunları içerir:

  • Tuvalet kağıdı
  • Tıbbi tozlar
  • Sabunlar (özel bölgeler için olanlar ve geleneksel olanlar)
  • Parfüm
  • Kremler

Kendinizi çok sert temizlemeniz de anal kaşıntıya sebep olur

tuvalet kağıdı

Hijyen, insanlar için temel bir faktördür. Bu özellikle anal bölge için doğrudur. Sonuçta, bağırsak hareketiniz olduğunda bu alan genellikle çok kirlidir.

Sonuç olarak, kendinizi tamamen temizlemek iyi bir fikir. Ancak, problem, bazen çok fazla temizliğin cildiniz için toksik hale gelmesidir.

Elleriniz ve tuvalet kağıdını kullanarak çok fazla güç kullanabilirsiniz. Bu sürtünme nedeniyle ciltte kırılma ve tahrişe neden olabilir. Bu da anal kaşıntıya neden olur.

Mümkünse, bağırsak hareketinden sonra yıkamak için su kullanmayı deneyin. Ayrıca, her zaman yumuşak bir tuvalet kağıdı aldığınızdan emin olun.

Kötü hijyen

Bu, çok fazla temizlik argümanının diğer uç tarafında yer alır. Kötü anal temizlik alışkanlıklarına sahip olmak çeşitli sorunlara neden olabilir. Aşırı fekal maddeleri daima alandan çıkarmalısınız. Ancak, dikkatli olmalısınız ve çok fazla basınç kullanmamalısınız.

Fekal madde tamamen çıkarılmadığında, anal açıklığınızda kalır. Neredeyse anında, bu kaşınma hissine neden olur.

Sıvı bağırsak hareketleri olduğunda bu problem genellikle kendini daha güçlü gösterir.

Anal kaşıntı sebebi tahriş edici besinler

acı baharatlar

Vücudunuz için iyi olmayan bazı yiyecekler vardır. Ancak, bu kişiden kişiye değişir. Her şey herkesi aynı şekilde etkilemez. Anüsünüz birçok ürün tarafından tahriş olabilir.

Kaçınılması güç olan bazı bileşenler şunlardır:

  • Baharatlı veya asitli yiyecekler (acı biber, biber, narenciye veya domates)
  • Kafeinli içecekler (alkolsüz içecekler, kahve veya çay)
  • Çikolata
  • Baharat

Anal kaşıntı ile nasıl mücadele edilir?

Neyse ki, anal kaşıntıya karşı koymak için bazı farklı doğal yollar vardır.

Sarımsak

Bu bileşendeki antiseptik ve antibakteriyel özellikler, anal bölgenizdeki kaşıntıyı tedavi etmek için mükemmeldir. Tek başına yiyebilir ya da yemeklerde bir çeşni olarak ekleyebilirsiniz.

Aloe Vera

aloe vera

Aloe veradan bahsederken, acıyı, enflamasyon ve anal kaşıntıyı önleyen sakinleştirici ve nemlendirici özellikleri hakkında konuşuyoruz. Aynı zamanda, jelin uygulanması hemoroidleri tedavi etmede yardımcı olur.

Yoğurt

Tüm yoğurt türleri, anal kaşıntıyı tedavi etmek için iyi değildir. Bu durumda, çok miktarda probiyotik (vücudunuz için sağlıklı bakteriler) içeren doğal yoğurtları kullanmanızı öneririz . Bu organizmalar bu bölgenin iyi olmasını sağlar ve kaşıntı ile ilgili problemlerle savaşırlar.

Faydalarından edinmek için, yoğurdu doğrudan uygulayabilir veya yiyebilirsiniz (günde en az 2 kap).

Lif

Diyetinizde yediğiniz lif miktarını arttırmak sindirim sürecinize katkıda bulunur. Bunu yapmak ise bağırsak hareketlerinizin sıvı olmadığından emin olur.

Zaman geçtikçe, anal kaşıntı tedavisinde yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.