Bağırsaklarınızda Problem Olduğunun 8 İşareti

Sivilce ya da alerjik reaksiyonlar gibi belirli cilt sorunları aslında bağırsakların kendilerini detoksifiye edememesine bağlı olabilir.
Bağırsaklarınızda Problem Olduğunun 8 İşareti

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Bağırsak rahatsızlıkları sık sık, gününüzü kesintiye uğratan ve sizi hasta hissettiren sindirime bağlı semptomları tetikler. Karın ağrısı, iltihaplanma ve diğer mide sorunlarına sahip olmak oldukça yaygındır, onları neyin yarattığına bağlı olarak tekrarlayan sonuçlara yol açabilir. Bu makalede, bağırsaklarınızda problem olduğuna işaret eden 8 semptomu paylaşmak istiyoruz.

Bununla birlikte, bağırsak sağlığınız bazı hormonların salgılanması ve bağışıklık sisteminiz gibi süreçleri etkilediği için, hastalıklı bir kolon da vücudunuzun diğer bölgelerinde kendini gösterebilir. Bu nedenle, insanlar bağırsaklarından kaynaklanan problemlerle, genellikle sağlık sorunlarını belirli hastalıklarla karıştırmaktadırlar.

Bağırsaklarınızda Problem Olduğunun 8 İşareti

1. Anksiyete ve depresyon

depresyonda kadın

Bağırsaklarınızı duygularınızla ilişkilendirmek oldukça garip gelebilir, ancak sanki garip bir şeymiş gibi görünse de aslında bağırsaklarınız ve duygularınız arasında çok fazla ilgi vardır.

Vücudunuzdaki serotonin hormonunun yaklaşık % 70’i bu organdan gelir. Serotonin, mutluluk nörotransmiteridir. Bu kimyasal maddenin düşürülmüş bir miktarı, sindirim kaliteniz gibi vücudunuzun fizyolojik işlevlerini etkilerken kendinizi mutsuz hissetmenize de neden olur.

2. Yüksek kan şekeri seviyeleri

Prediyabet ve şeker hastalığı, kanınızdaki aşırı şeker birikiminden kaynaklanan kronik rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar zayıf bağırsak işlevlerinden kaynaklanabilirler. Örneğin, vücudunuzun bu bölümünde yaşayan bakteriler etkilenebilir ve şekeri enerjiye dönüştüren metabolizmaya ait süreçlerde sorunlara neden olabilirler.

3. Cilt Problemleri

boynunu kaşıyan kadın

Akne ve egzama gibi problemler, bağırsaklarınızda problem olduğuna, özellikle de bağırsaklarda yaşayan bakterilerde meydana gelen değişikliklerle bağlantılı olduğuna işaret edebilir. Örneğin, “sızdıran bağırsak sendromu” olarak bilinen, belirli yiyecek parçacıklarının sindirilmesinde güçlük çekilmesiyle tanımlanan bir rahatsızlık, genellikle cildinizde görülen enflamatuvar bir tepkiyi tetikler.

4. Sindirim sorunları

Abdominal iltihap, gaz ve ishal, bağırsaklarınızı koruyan bakteriyel florada meydana gelen değişikliklerin açık bir belirtisidir. Bu semptomlar birçok farklı mide probleminden kaynaklansa dahi, unutmayın ki bağırsağa ait bir problemden de kaynaklanabilirler. Bu rahatsızlıklara, belirli gıdaların zayıf bir şekilde sindiriminin yanı sıra atık birikimi de neden olabilir.

5. Kötü Nefes

ağızda kötü koku

Halitoz (kötü nefes olarak da bilinir) bağırsaklarınızda meydana gelen mikrobik bir dengesizlikten kaynaklanabilir. Bu dengesizliklerin başlangıç noktası mideniz olmasına rağmen, çoğu zaman vücudunuzun diğer bölgelerine hareket ederler, ağzınız da dahil. Ağız gargaraları ve harici tedaviler kötü nefesinizi temizlemiyorsa problemin gerçek yüzü bu olabilir.

6. Uyku bozukluğu

Uykuya dalmakta güçlük çekilmesi, beyninizin iyi bir uyku için salgıladığı kimyasal maddelerde oluşan dengesizliğe karşı bir işarettir. Bunlardan biri serotonindir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağırsaklarda da üretilen bir nörotransmiter. Serotonin seviyeleri düştüğü zaman ya da normal olmadığında uykusuzluk hastalığı ve uyku bozuklukları sık sık görülür.

7. Tatlıya çok düşkün olmak

yatakta pasta yemek

Şeker ve tatlıların düzenli olarak tüketilmesi nedeniyle bakterilerde meydana gelen dengesizlikler, bu tür yiyecekleri yemeye devam etmek için sonu gelmeyen bir arzuya neden olabilir. Bakteriler onları besleyen bu çeşit maddeye adapte olurlar ve seviyeler düştüğünde, gerekli yakıtı beyninizden alırlar. Sonuç olarak, bu tarz yiyecekler için daha büyük bir iştahınız olur ve uzun vadede kilo alırsınız.

8. Gıda intoleransları

Laktoz ya da gluten intoleransı gibi gıda intoleransları, bağırsaklarınızın bu maddeleri tamamen sindirmekte zorluk çekmesiyle meydana gelen bir yan üründür.

Sızdıran bağırsak sendromu ile gıdayı parçalara ayırmada meydana gelen bu zorluk, sadece sindirim sisteminizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de etkileyen bir enflamatuvar tepkiyi tetikler. Tedavi edilmediği takdirde, daha ciddi sorunlara neden olabileceğinden ötürü, sorunun ne olduğunu belirlemek önemlidir.

Sonuç olarak, bazen mide problemlerine sahip olmanız normal olsa dahi, hasta bağırsaklar, duygusal, cilt ve metabolik sağlığınızı da etkileyebilir. Özellikle semptomlar kaybolmazsa ya da tekrar tekrar ortaya çıkmaya devam ederse, en kısa sürede bir doktora gitmek çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.