Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

Diğer insanların fikirlerinin yaşam şeklinizi değiştirmesine izin vermeyin. Yapıcı eleştiriler gelişmenize yardımcı olurken, sizin canınızı acıtmaya çalışanları göz ardı etmeyi öğrenmelisiniz.
Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Kaç kez sizi yargılayan insanlarla baş etmek zorunda kaldınız? Bazen hayatınızda seçtiğiniz yoldan uzaklaşmaya hazır değilsinizdir .Ne var ki üçüncü kişilerin sizin ne yapmanız veya ne yapmamanız gerektiği ile ilgili düşüncelerine katlanmak zorunda kalırsınız.

Bunlardan kesinlikle etkilenmediğinizi söylemek, yalan olacaktır.

Yaptıklarınızı yargılayan, sanki ilahi bir sezgileri varmış gibi davranan insanların yorumlarını kulak ardı etmek her zaman kolay değildir. Özellikle de bu insanlar hayatınızda önemi bir yere sahip olan insanlarsa: aileniz, arkadaşınız, sevgiliniz…

Tabii ki de sizin ne hissettiğinizin, sırtınızda taşıdığınız yüklerin, tecrübe ettiğiniz şeylerin, yaşadıklarınızın, kalbinizin farkında olmayarak sizi yargılayan kişiler gerçek arkadaşlarınız değillerdir.

Onlara bir günlüğüne sizin yerinize geçmelerini söyleyin, çünkü kimse sizin geçtiğiniz yolların ne kadar acılı olduğunu, oralarda neler hissettiğinizi kendini sizin yerine koymadan bilemez.

Hiç yardım istemeden geçtiğiniz nehirleri kimse bilemez… Bugünkü yazımızda bu konu hakkında biraz daha fazla düşünmeye davet ediyoruz sizi.

sizi yargılayan insanlara dur deyin

Seçtiğimiz yol ve inşa ettiğimiz izler bizi tanımlar

Siz, sadece aynada gördüğünüz kadın değilsiniz. Sadece ne giydiğiniz, ne dediğiniz veya diğer insanlar için neler yaptığınızla tanımlanamazsınız.

Siz hala gelişmekte olan bir süreçsiniz ve bütün tecrübelerinizdir sizin kim olduğunuzu şekillendiren… Bunlar sadece sizin bilebileceğiniz, sizin isteyebileceğiniz şeylerdir.

Kimse bu dünyada nelerle baş etmek zorunda olduğunu sürekli olarak konuşarak dolaşmaz. Kimse kendi hayal kırıklıkları, mağlubiyet veya kazanımları için gülmek ya da ağlamak zorunda  da değil.

O zaman… Neden bazı insanlar diğerleri hakkında bir şey bilmeden onları yargılama hakkını görürler kendilerinde?

 • Diğerlerini yargılayan ve bunu alışkanlık hâline getirmiş kişiler genellikle daha fazla hayal kırıklığına uğramaya yatkındır.
 • Bazı insanlar kendileri ile hiç mutlu değillerdir, bu yüzden de kontrol delisi olurlar ve diğer insanların hayatlarına çok fazla karışırlar.
 • Aile içinden birisinin yargılaması çok yaygın bir şeydir: “Bu başına gelen şeyin nedeni kendinden çok emin olman” veya “En baştan beri hata yaptın, her şeyi yapabileceğini düşündün ama yapamıyorsun“.
 • Bazıları da yardım etme niyetiyle veya bir ders verme amacıyla sizi yargılıyor olabilir, fakat derinlerde bir yerlerde sizi kontrol etmek ve onların kendi düşünce şekliyle, kurallarıyla “tuzağa” düşürmek istiyorlardır.
 • Bazen sizin hayat yolunuzu yargılayan insanlar, başkalarını kötüleyerek kendilerini aklamaya çalışıyorlardır. Bu ne yazık ki çok yaygın olan bir durumdur.
 • Aslında, sizi yargılayan bir kişi iyi bir amaca hizmet edebilecek çok da sağlam argümanlara sahip değildir. Neredeyse her zaman bir saldırı, hakaret veya basit bir aşağılama için bir bahaneleri vardır.
 • Kendi kendini eleştirme yoksunluğu. Bu insanlar kendi hareketlerini ve kelimelerini değerlendirebilecek yeteneğe sahip değillerdir.
 • Genellikle yargılamaya alışmış insanlar hobiler ve tutkular bakımından çok zayıflardır.  Bu yoksunluk, başka insanlara çok fazla odaklanmalarına neden olur.
maske

Kendinizi sizi yargılayan insanların eleştirilerine karşı nasıl koruyacaksınız?

Bazen kendimize şunu söyleriz: “Bu bana işlemez”. Belki bu doğru olabilir, fakat sadece eleştiri çalışma arkadaşınız veya çok güçlü bir bağınız olmayan birisinden geldiğinde işe yarar. Bunu kulak ardı edip, unutabilirsiniz.

Fakat… Peki ya eleştiri partnerinizden, eşinizden, arkadaşınızdan veya aileden birisinden geliyor ise?

Bu durumlarda alınmak ve hatta canımızın yanması çok yaygındır. İlk yapmanız gereken şey sakin kalıp bazı basit olumlama cümlelerini tekrarlamaktır. Mesela:

“Kim olduğumu, nelerin üstesinden geldiğimi biliyorum ve attığım her adımdan ve her yanlışımdan öğrendiğim şeyler ile gurur duyuyorum.” veya “Benden başka kimsenin beni yargılamaya hakkı yok çünkü ne hissettiğimi ve yaşamımla nasıl mutlu olduğumu ve sahip olduğum şeyleri sadece ben biliyorum”.

 • Kendinize bir kere bu cümleleri söylerseniz ve kendinize olan saygınızı korursanız, size zarar vermeye çalışan ve yargılayan yorumlara cevap vermekten uzak durmaya çalışırsınız. Eğer öfke ve kibir gösterirseniz, hislerinizin dağılması çok daha uzun sürebilir ve daha fazla hasara yol açabilir.
 • Hayal kırıklıklarınızda net olun. Onlara kimsenin sizi yargılamaya hakkı olmadığını ve sizi tanımadıklarını söyleyin. Böyle davranarak sizi hayal kırıklığına uğrattıklarını da belirtin.
 • Kim hayatınızı eleştirme cesaretini gösteriyorsa, bu kişi sizin yol arkadaşınız olamaz. Anneniz, eşiniz, kardeşiniz veya partneriniz olması fark etmez.
 • İnsanların bazen hata yapabileceklerini kabul etmeyenler ve kendilerini çok yüksekte görüp de sizi eleştirenler olacaktır. Kendilerinin hiç hata yapmadığını ve kötü kararlar almadığını düşünen insanlar kendilerini eleştirmek ve empati kurmak konusunda yoksundurlar.

 

bizi yargılayan insnalar

Eğer sizi çevreleyen insanlar tarafından her gün yargılanmaya maruz kalıyorsanız, en sonunda sadece onların düşünceleri tarafından hapsolmuş gibi hissedersiniz. Bunun olmasına izin vermeyin.

Bu gibi durumlarda, sizin içinizdeki ışığı göremeyen ve ne kadar değerli olduğunuzu fark etmeyen insanlardan uzaklaşmanın yardımcı olup olmayacağını kendinize sormalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.