Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

Diğer insanların fikirlerinin yaşam şeklinizi değiştirmesine izin vermeyin. Yapıcı eleştiriler gelişmenize yardımcı olurken, sizin canınızı acıtmaya çalışanları göz ardı etmeyi öğrenmelisiniz.

Kaç kez diğer insanların yargılarıyla baş etmek zorunda kaldınız? Bazen günlük hayatınızdaki yoldan uzaklaşmaya hazır olmazsınız, fakat yine de üçüncü kişilerin sizin ne yapmanız veya ne yapmamanız gerektiği ile ilgili düşüncelerine katlanmak zorunda kalırsınız.

Sizi bunların kesinlikle etkilemediğini söylersek yalan söylemiş oluruz.

Yaptıklarınızı yargılayan, sanki ilahi bir sezgileri varmış gibi davranan insanların yorumlarını kulak ardı etmek her zaman kolay değildir. Özellikle de bu insanlar hayatınızda önemi bir yere sahip olan insanlarsa: aileniz, arkadaşınız, sevgiliniz…

Tabii ki de sizin ne hissettiğinizin, sırtınızda taşıdığınız yüklerin, tecrübe ettiğiniz şeylerin, yaşadıklarınızın, kalbinizin farkında olmayarak sizi yargılayan kişiler gerçek arkadaşlarınız değillerdir.

Onlara bir günlüğüne sizin yerinize geçmelerini söyleyin, çünkü kimse sizin geçtiğiniz yolların ne kadar acılı olduğunu, oralarda neler hissettiğinizi kendini sizin yerine koymadan bilemez, kimseden yardım istemeden geçtiğiniz nehirleri kimse bilemez… Bugünkü yazımızda bu konu hakkında biraz daha fazla düşünmeye davet ediyoruz sizi.

Seçtiğimiz yol ve inşa ettiğimiz izlerdir bizi tanımlayan

Siz, sadece aynada gördüğünüz kadın değilsiniz. Sadece ne giydiğiniz, ne dediğiniz veya diğer insanlar için neler yaptığınızla tanımlanamazsınız.

Siz hala gelişmekte olan bir süreçsiniz ve bütün tecrübelerinizdir sizin kim olduğunuzu şekillendiren… Bunlar sadece sizin bilebileceğiniz, sizin isteyebileceğiniz şeylerdir.

Kimse bu dünyada nelerle baş etmek zorunda olduğunu sürekli olarak konuşarak dolaşmıyor, kimse kendi hayal kırıklıkları, mağlubiyet veya kazanımları ile ilgili ağlanmak zorunda değil. O zaman… Neden bazı insanlar diğerleri hakkında bir şey bilmeden onları yargılama hakkını görürler kendilerinde?

Aynı zamanda bunu da okuyun: Özsaygınızı Arttırmak için Öneriler

 • Diğerlerini yargılamaya alışkın kişiler genellikle daha fazla hayal kırıklığına uğramaya yatkındır.
 • Bazı insanlar kendileri ile hiç mutlu değillerdir, bu yüzden de kontrol manyağı olurlar ve diğer insanların hayatlarına da çok fazla karışırlar.
 • Aile içinden birisinin yargılaması çok yaygın bir şeydir: “Senin başına gelen şey kendinden çok emin olduğun için başına geliyor” veya “En baştan beri hata ile başladın, her şeyi yapabileceğini düşündün ama yapamıyorsun“.
 • Bazıları da yardım etme niyetiyle veya bir ders verme amacıyla sizi yargılıyordur, fakat derinlerde bir yerlerde sizi kontrol etmek ve onların kendi düşünce şekliyle, kurallarıyla “tuzağa” düşürmek istiyorlardır.
 • Bazen sizin hayatınızdaki yolunuzu yargılayan insanlar, başkalarını kötüleyerek kendilerini aklamaya çalışıyorlardır. Bu ne yazık ki çok yaygın olan bir durumdur.

Daha fazlasını okumak ister miydiniz? Çocukluktan Gelen Yaraları İyileştirmek için 6 Yol

 • Aslında, birisi sizi yargıladığı zaman iyi bir amaca hizmet edebilecek çok da iyi argümanlara sahip değildir. Neredeyse her zaman bir saldırı, hakaret veya basit bir aşağılama için bir bahaneleri vardır. Onu rasyonel hale getirmek pek de yaygın değildir.
 • Kendi kendini eleştirme yoksunluğu. Bu insanlar kendi hareketlerini ve kelimelerini değerlendirebilecek yeteneğe sahip değillerdir.
 • Genellikle yargılamaya alışmış insanlar hobiler ve tutkular bakımından çok zayıflardır, bunlar genellikle insanlara daha duyarlı olmayı ve diğerlerine çok fazla odaklanmamayı öğretir.
maske

Kendinizi diğer insanların eleştirilerine karşı nasıl koruyacaksınız?

Bazen kendimize şunu söyleriz: “Bu bana işlemez”. Belki bu doğru olabilir, fakat sadece eleştiri çalışma arkadaşınız veya çok güçlü bir bağınız olmayan birisinden geldiğinde işe yarar. Bunu kulak ardı edip, unutabilirsiniz.

Fakat… Peki ya eleştiri partnerinizden, eşinizden, arkadaşınızdan veya aileden birisinden geliyor ise?

Bu durumlarda alınmak ve hatta canımızın yanması çok yaygındır. İlk yapmanız gereken şey sakin kalmanız ve bazı basit doğrulamalara odaklanmanızdır. Mesela:

“Kim olduğumu, nelerin üstesinden geldiğimi biliyorum ve attığım her adımdan ve her yanlışımdan öğrendiğim şeyler ile gurur duyuyorum.” veya “Benden başka kimsenin beni yargılamaya hakkı yok çünkü ne hissettiğimi ve yaşamımla nasıl mutlu olduğumu ve sahip olduğum şeyleri sadece ben biliyorum”.

 • Kendinize bir kere bu doğrulamaları söylerseniz ve kendinize olan saygınızı korursanız, size zarar vermeye çalışan yorumlara cevap vermekten uzak durmaya çalışırsınız. Eğer öfke ve kibir gösterirseniz, hislerinizin dağılması çok daha uzun sürebilir ve daha fazla hasara yol açabilir.
 • Hayal kırıklıklarınızda net olun. Onlara kimsenin sizi yargılamaya hakkı olmadığını ve sizi tanımadıklarını söyleyin. Böyle davranarak sizi hayal kırıklığına uğrattıklarını da belirtin.
 • Hayatınızı kim eleştirme cesaretini gösteriyorsa, bu kişi sizin yol arkadaşınız olamaz. Anneniz, eşiniz, kardeşiniz veya partneriniz olması fark etmez.
 • İnsanların bazen hata yapabileceklerini kabul etmeyenler ve kendilerini çok yüksekte görüp de sizi eleştirenler olacaktır. Kendilerinin hiç hata yapmadığını ve kötü kararlar almadığını düşünen insanlar kendilerini eleştirmek ve empati kurmak konusunda yoksundurlar.

Şuna da bir göz atın: Duygusal Yaraları Nasıl İyileştirirsiniz

bisiklet

Eğer sizi çevreleyen insanlar tarafından her gün yargılanmaya maruz kalıyorsanız, en sonunda sadece onların düşünceleri tarafından hapsolmuş gibi hissedersiniz. Bunun olmasına izin vermeyin.

Bu gibi durumlarda, sizin içinizdeki ışığı göremeyen ve ne kadar değerli olduğunuzu fark etmeyen insanlardan uzaklaşmanın değip değmeyeceğinizi kendinize sormalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir