Beyaz Sirke ile Nasıl Ev Temizlenir?

Beyaz sirke, çeşitli yüzeyleri dezenfekte etmeye yardımcı olan hafif bir üründür. Çevre dostudur, maliyeti yoktur ve birçok ev işi için yararlıdır.
Beyaz Sirke ile Nasıl Ev Temizlenir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evinizi temizlemek için hiç beyaz sirke kullandınız mı? Şu anda ev işleri için yüzlerce ürün olmasına rağmen, birçok insan bu tür çevre dostu seçenekleri tercih ediyor. En iyi şey, birçok kullanımının olması, güvenli ve ucuz olmasıdır.

Mısır şurubu veya maltının alkolik fermantasyonu ile üretilir. Salatalarda, soslarda veya konservelerde işe yaradığı için insanların çoğu yemek pişirmek için kullanıyor. Bununla birlikte, çeşitli evsel kullanımları da vardır.

Beyaz sirke evinizi temizlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, evinizi temizlemek için onu kullanmanın birçok yolu vardır. Aslında, eski zamanlarda en çok kullanılan temizlik bileşenlerinden biriydi. Bu kullanımlar bugün hala geçerlidir ve çevreyi korumak isteyen insanlar tarafından fark edilir.

Bunun nedeni, deterjanların ve diğer geleneksel ürünlerin aksine, agresif kimyasallar içermemesidir. Ek olarak, alerjiye neden olmaz ve birçok markalı ürün kadar etkili olabilir. Temizlik için bazı kullanım alanları şunlardır:

 • Giysi ve mobilya lekelerinin giderilmesi
 • Yüzeylerin dezenfeksiyonu (banyo veya mutfak fayansları gibi)
 • Tuvalet ve küvetlerin derinlemesine temizlenmesi
 • Kireç kalıntısının giderilmesi
 • Metal parlatma
 • Tencere ve tavaların temizlenmesi
 • Kötü kokuları etkisiz hale getirme
 • Buzdolapları ve fırınları dezenfekte etme
 • Yağ kalıntısının temizlenmesi
 • Kumaş yumuşatma

Evinizi Temizlemek için Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Evinizi temizlemek için beyaz sirkeden yararlanmanın birçok yolu vardır. Kendi başına bir temizlik maddesi olarak kullanılabilse de, karbonat, tuz veya limon gibi diğer doğal bileşenlerle birleştirildiğinde çok daha etkilidir. Birkaç seçeneğe bakalım.

Çok amaçlı temizleyici

beyaz sirke temizleyici
Bunu kullanmanın en iyi yolu su ile seyreltmek veya limon veya karbonat ile karıştırmaktır.

Beyaz sirke içeren çok amaçlı bir temizleyici, mutfağınızdan, yatak odalarınızdan, banyolarınızdan ve birçok başka yerden kiri temizlemeye yarar. Toz, yağ lekeleri ve diğer yiyecek artıklarını temizlemek için mükemmeldir. Peki ya en güzel kısmı nedir? Bakterileri yok eder!

Malzemeler

 • 1 su bardağı beyaz sirke (250 ml)
 • 1/2 su bardağı su (125 ml)
 • 15 damla çay ağacı yağı veya limon yağı

Hazırlanışı

 1. İlk önce beyaz sirkeyi suyla karıştırın.
 2. Ardından, esansiyel yağı ekleyin.
 3. Sonra, hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine dökün.
 4. İstenilen yüzeylere püskürtün ve temizleyin!

Doğal yağ giderici

Yağ kalıntısının normalde özel bir ürün olmadan çıkarılması zordur. Neyse ki, limon ve beyaz sirke kombinasyonu yüzeyleri tamamen temizlemeye yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 1 limon
 • 1/4 su bardağı beyaz sirke (62 ml)

Hazırlanışı

 1. İlk olarak, limonu ikiye kesin ve suyunu yağlı yüzeye serpin.
 2. Ardından, 2 veya 3 dakika bekletin ve sonra uygulayın.
 3. 10 dakika daha bekletin ve sonra ovalayın ve durulayın.

Aşağıdakileri okumak isteyebilirsiniz: Karbonat ve Sirke ile Temizlik için En İyi 5 Çözüm

Ahşap mobilya temizleyici

ahşap temizleyici
Ahşap mobilyalara zarar vermez ve korunmasına yardımcı olabilir.

Beyaz sirke ve zeytinyağı kombinasyonunu kullanarak ahşap mobilyalarınızı temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Ayrıca fincan izlerini kaldıracak ve küflenmeyi önleyecektir.

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı beyaz sirke (125 ml)
 • 1/4 su bardağı zeytinyağı (62.5 ml)

Hazırlanışı

 1. İlk önce beyaz sirkeyi bir kavanoza veya kaba dökün.
 2. Ardından, zeytinyağı ile birleştirin.
 3. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın veya çalkalayın ve ardından bir yüzeye uygulayın.
 4. Son olarak, ahşap yüzeye biraz sürün ve bir bezle temizleyin.

Çamaşır deterjanı

Çevreyi kirleten kimyasal deterjanları bir kenara kaldırmak için beyaz sirke ve karbonat kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Giysilerinize etki eder, kiri ve hatta lekeleri çıkarır. Ek olarak, sirke geleneksel kumaş yumuşatıcıların yerini alır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı karbonat (200 g)
 • 1 su bardağı beyaz sirke (250 ml)

Hazırlanışı

 1. İlk olarak, derin bir kase veya tencere kullanarak beyaz sirke içinde karbonatı çözün (çok fazla kabarcıklar olacağından).
 2. Ardından, karışımı çamaşır makinenize dökün veya kıyafetleri öncesinde nemlendirmek için kullanın.
 3. İsteğe bağlı olarak, karbonat ve sirkeyi çamaşır makinesindeki deterjan bölmelerine dökebilirsiniz.

Evinizi temizlemek için zaten beyaz sirke kullanıyor musunuz? Gördüğünüz gibi, normal ev işleriniz için çok yararlıdır. Ona bir şans verin ve zararlı olabilecek diğer ürünlerden kaçınmaya başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zota, A. R., Singla, V., Adamkiewicz, G., Mitro, S. D., & Dodson, R. E. (2017). Reducing chemical exposures at home: Opportunities for action. Journal of Epidemiology and Community Health. https://doi.org/10.1136/jech-2016-208676
 • Michael C. Beuhler, Henretig, F. M., Gala, P., Meaney, P., Wolfe, H., Lewis, L., … Pillai, S. K. (2012). Health Hazards Associated with Laundry Detergent Pods — United States, May–June 2012. MMWR, Morbidity & Mortality Weekly Report.
 • Mas, A., Troncoso, A. M., García-Parrilla, M. C., & Torija, M. J. (2015). Vinegar. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00726-1
 • Pravasi, S. D. (2014). Acetic Acid. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00216-5
 • Krehbiel, D. (2014). Acetic Acid Content of Vinegar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.