Giysilerden Yağ Lekelerini Çıkartmak İçin 5 Ürün

Bu yazımızda sizlere giysilerden yağ lekelerini çıkartmak için kullanabileceğiniz beş üründen bahsedeceğiz; alkol, bulaşık makinesi deterjanı, karbonat, beyaz sirke ve talk pudrası.
Giysilerden Yağ Lekelerini Çıkartmak İçin 5 Ürün

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2020

Giysilerden yağ lekelerini çıkartmak için, giysinizin kumaşına uygun ürünü seçmelisiniz. Eğer evinizde yağ lekelerini çıkartmak için hazır bir ürün yoksa, çeşitli ev yapımı çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere giysilerden yağ lekelerini çıkartmak için kullanabileceğiniz beş üründen bahsedeceğiz; alkol, bulaşık makinesi deterjanı, karbonat, beyaz sirke ve talk pudrası. Okumaya devam edin!

Giysilerden Yağ Lekelerini Çıkartmak İçin 5 Ürün

1. Bulaşık makinesi deterjanı

Elde çamaşır yıkayan kadın
Bulaşık makinesi deterjanı yağ moleküllerini kolaylıkla çözdüğünden, giysilerden yağ lekelerini çıkartmak için kullanılabilir.

Büyük ihtimalle zaten evinizde olan ve giysilerinizden yağ lekelerini çıkartmak için kullanabileceğiniz ilk ürün bulaşık makinesi deterjanı. Konsantre bulaşık makinesi deterjanı, lekeye, oluştuğu anda uygulandığında çok etkili olur. Ancak, eğer giysiniz açık renkliyse, bu yöntemi giysinizde leke kalmasına neden olabileceğinden dolayı tercih etmemelisiniz.

Uygulanışı

 • İlk olarak lekenin üzerine birkaç damla bulaşık makinesi deterjanı damlatın. Bunu tercihen giysiniz lekelendiği anda yapmanızı öneriyoruz.
 • Ardından, lekeyi birazcık su ile ovduktan sonra giysinizi her zamanki yönteminizle çamaşır makinesinde yıkayın.

2. Karbonat

İkinci olarak sizlere, hem ev bakımı hem de kişisel bakım için pek çok farklı kullanımı olan bir ürün önereceğiz. İster yüz maskesi yapmak için olsun ister kötü kokulardan kurtulmak için, evinizde büyük ihtimalle karbonat vardır. Diğer kullanım alanlarına ek olarak, karbonatı zorlu yağ lekelerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Uygulanışı

 • İlk olarak lekeyi su ile nemlendirin.
 • Ardından, bir miktar karbonatı az bir miktar su ile karıştırarak bir macun hazırlayın ve bu karışımı lekenin üstüne yayın.
 • Karbonatın kumaşa iyicene işlemesi için lekeyi bir diş fırçası ile ovabilirsiniz.
 • Birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra giysinizi her zamanki yönteminizle çamaşır makinesinde yıkayın.

Ayrıca karbonat, beyaz çamaşırlarınızın beyazlığını koruyup temizlemek için kullanabileceğiniz harika bir doğal yumuşatıcıdır.

3. Talk pudrası

talk pudrası
Daha iyi sonuçlar elde etmek için hem pudrayı hem de diğer önerilerimizi leke daha tazeyken, biran önce uygulamalısınız.

Sıradaki ürünü pek çok kişi sadece bebekleri için kullansa da, talk pudrasının aslında pek çok farklı kullanım alanı vardır. Rengi ve kumaşı ne olursa olsun, giysilerinizdeki yağ lekelerini çıkartmak için talk pudrası kullanabilirsiniz!

Uygulanışı

 • Giysinizi bir yüzeye serin ve yağ lekesinin üzerini bol miktarda talk pudrası ile kaplayın.
 • Pudranın yağı emmesi için en az iki saat beklemelisiniz. Tüm gün beklemek daha etkili bir sonuç verebilir.
 • Ardından giysinizi her zamanki yönteminizle çamaşır makinesinde yıkayın.

4. Beyaz sirke

Beyaz sirke de pek çok kişinin evlerini temizlerken kullandığı bir üründür. Ayrıca, pek çok kişi hem giysilerini hem de çamaşır makinelerini korumak için yumuşatıcı olarak beyaz sirke kullanır. Bu ürün, giysilerden yağ lekelerini çıkartmak için de kullanılabilir.

Uygulanışı

 • Lekenin üzerine, leke tamamen kapanana kadar beyaz sirke dökün.
 • En az 30 dakika bekletin.
 • Ardından giysinizi her zamanki yönteminizle yıkayın.

Önemli: İçinde ek malzemeler olan sirke ürünleri kullanmayın.

5. Yağ lekelerini çıkartmak için alkol

etil alkol
Alkol etkili bir yağ sökücü olsa da, hassas kumaşlarda kullanılmamalıdır.

Son olarak, eğer diğer ürünler lekeyi çıkartmanızı sağlamadıysa, 90° alkol kullanabilirsiniz. Ancak, alkol hassas kumaşlara zarar verebileceği için bu çözümü çok önermiyoruz.

Uygulanışı

 • Yağ lekesinin üzerine birkaç damla alkol damlatın.
 • Birkaç dakika bekledikten sonra giysinizi her zamanki yönteminizle elde veya çamaşır makinesinde yıkayın.

Giysilerinizdeki yağ lekelerini temizlemek için kullanabileceğiniz bu birkaç ürünü öğrendiğinize göre, bunları, giysilerinizi temizlemek için el altında bulundurmak isteyebilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco.
 • Li, Q., Mahendra, S., Lyon, D. Y., Brunet, L., Liga, M. V, Li, D., & Alvarez, P. J. J. (2008). Antimicrobial nanomaterials for water disinfection and microbial control: potential applications and implications. Water Research. https://doi.org/10.1016/j.watres.2008.08.015
 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.